V Gaze se zase střílelo. Palestinec podlehl střelnému zranění hlavy

Izraelští vojáci dnes při protestu, který se i přes deštivé počasí konal v Gaze u hraničního plotu s Izraelem, zastřelili 26letého Palestince, šest dalších osob bylo zraněno. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na palestinské zdravotnické zdroje.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Palestina, pásmo Gazy
doporučujeme

"Vojáci čelící 5000 protestujících, z nichž někteří házeli kameny a granáty, se uchýlili k palbě," uvedla mluvčí izraelské armády. Dodala, že dva Palestinci nakrátko překonali hraniční plot. Muž střelený do hlavy trpěl podle svědků Downovým syndromem a s desítkami dalších protestujících se přiblížil k plotu, napsala agentura AP.

Palestinci v Gaze, kde vládne islamistické hnutí Hamás, u hranice protestují od konce března proti izraelské blokádě a za možnost vrátit se na území, která byla kdysi domovem jejich předků, ale dnes leží v Izraeli. Jejich návrat Izrael odmítá z obav, že by ztratil židovskou většinu, píše Reuters.

Dosud izraelští vojáci při protestech podle palestinských zdravotnických zdrojů zastřelili více než 220 Palestinců a mnoho dalších zranili.

Pásmo Gazy je hustě zalidněný, úzký pobřežní pás země vklíněný mezi Izrael a Egypt. Po více než desetiletí vlády islamistického Hamásu a v důsledku izraelské a egyptské blokády jsou životní podmínky většiny obyvatel neradostné. Nezaměstnanost převyšuje 40 procent, voda z vodovodu se nedá pít a elektřina funguje pouze několik hodin denně.

Nemocnice v Pásmu Gazy trpí nedostatkem zdravotnického materiálu, dovoz i vývoz zboží je omezen a některé části území stále čekají na obnovu po konfliktu s Izraelem z roku 2014. Podmínky v palestinské enklávě se pokouší zlepšit Egypt, OSN a Katar.

Izrael se v srpnu 2005 stáhnul ze všech 21 osad v Pásmu Gazy, čímž po 38 letech skončila izraelská okupace Pásma Gazy, které bylo obsazeno za války v roce 1967. Stále ale přísně kontroluje pozemní, přímořské i vzdušné hranice této palestinské enklávy.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odplata za ruské rakety. USA vyloučí Turecko z programu stíhaček F-35

17.07.2019 21:46 Turecko se kvůli pořízení ruského systému protivzdušné obrany S-400 nemůže podílet na americkém…

Ozbrojenci vystříleli restauraci v Iráku, zahynul turecký diplomat

17.07.2019 16:08 Při dnešní střelbě v restauraci ve městě Irbíl, metropoli iráckého Kurdistánu, zemřel zaměstnanec…

Záhada ztraceného tankeru. Verze Íránu dle arabské televize nesedí

17.07.2019 07:14 Z Hormuzského průlivu u Perského zálivu byl v úterý hlášen další incident. Podle agentury AP se tam…

Turecko se vysmívá sankcím EU, bude pokračovat ve vrtech u Kypru

16.07.2019 19:44 Aktualizováno Turecko bude pokračovat v průzkumných vrtech kvůli těžbě ropy a zemního plynu u pobřeží Kypru…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama