Írán vypustí do vesmíru vlastními silami dva satelity

Írán v příštích týdnech vyšle na oběžnou dráhu dva satelity, které vynesou rakety domácí výroby. Řekl to dnes prezident Hasan Rúhání. Spojené státy nedávno Írán vyzvaly, aby od úmyslu vyvíjet vesmírnou raketovou technologii upustil. Podle amerického ministra zahraničí Mikea Pompea tím Teherán porušuje rezoluci Rady bezpečnosti OSN, protože využívá balistickou raketovou technologii.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

satelit
doporučujeme

Teherán může podle Washingtonu balistické rakety s dlouhým doletem využít i ve vojenství. Írán ale svůj vesmírný program považuje za záležitost národní hrdosti a popírá, že vývojem takové technologie porušuje rezoluci Rady bezpečnosti OSN.

"V nadcházejících týdnech vyšleme do vesmíru dva satelity a použijeme (nosné) rakety íránské výroby," řekl dnes Rúhání, kterého cituje agentura Reuters.

Podle dřívějších informací amerického ministra Pompea Íránci chystají tři starty raket a využijí stejnou technologii, jako je ta používaná při výrobě mezikontinentálních balistických střel.

Poukazují-li Spojené státy na rezoluci Rady bezpečnosti, mají na mysli rezoluci z roku 2015 přijatou po podpisu mezinárodní dohody o íránském jaderném programu. Mezi signatáři tehdy byly také USA a Írán výměnou za zpomalení svého jaderného programu získal zrušení mezinárodních sankcí. Spojené státy za své nynější administrativy od smlouvy loni odstoupily a obnovily protiíránské sankce.

Rezoluce z roku 2015 vyzývá Írán, aby po dobu osmi let nevyvíjel balistické rakety schopné nést jaderné hlavice. Íránci poslali do vesmíru svůj první vědecký a telekomunikační satelit domácí výroby v roce 2009, kdy si Írán připomenul 30. výročí islámské revoluce. Čtyřicáté výročí této události připadne na letošní únor.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael v odvetě bombarduje Hamás v Pásmu Gazy

25.03.2019 17:47 Izraelská armáda dnes oznámila, že začala provádět údery na cíle radikálního palestinského hnutí…

Írán devastují záplavy nebývalých rozměrů. Počet mrtvých roste

25.03.2019 17:15 Při záplavách, které postihly jižní Írán, zahynulo nejméně 17 lidí a více než 70 osob utrpělo…

Masové vraždy a znásilňování. Pro členy IS by měl vzniknout mezinárodní…

25.03.2019 15:46 Syrské demokratické síly (SDF), které v sobotu ohlásily konečnou územní porážku teroristického…

Chystá se úder? Izraelská armáda zavírá pohraničí u Pásma Gazy

25.03.2019 14:12 Izraelští vojáci začali zavírat oblasti podél hranice palestinského Pásma Gazy, odkud ráno vylétla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama