Zpěvačka rozlítila muslimky, její koncerty v Saúdské Arábii musely být zrušeny

Zpěvačka Ahlám Šámsíová má, nač si vzpomene. Nejenom díky své popularitě v arabském světě, ale také díky katarskému manželovi Mubárakovi Hadžrímu, který patří ve své zemi k ropným baronům. V Saúdské Arábii měla Šámsíová naplánovány čtyři koncerty a všechny byly zrušeny. Nikdo nemusel vysvětlovat proč - vynutilo si to rozhořčení, které Šámsíová vyvolala svou radou Saúdským Arabkám: Zpívejte si, co chcete, ale neodvažujte se řídit auto. Její osud v Saúdské Arábii tím byl zpečetěn, napsal izraelský deník Haarec.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Muslimové, ilustrační foto

Koncerty Šámsíové bývají vyprodané dlouho předem, její televizní vystoupení sledují miliony lidí. Na twitteru má nepřeberné množství fanoušků a nepřetržitě se o ní píše ve společenských rubrikách. Tato občanka Spojených arabských emirátů je nepředstavitelně bohatá. V pořadu, kde se hledají arabské talenty se objevila v šatech, které prý stály 1,3 milionu ríjálů (7,8 milionu Kč). Šámsíová se to nesnažila popřít.

Hadžrí tvrdí, že manželka si šaty a šperky kupuje ze svého příjmu. Tento šampion automobilových závodů jí šaty kupuje také, ale prý ne za víc než za 30.000 ríjálů (180.000 Kč). Cítí se v nich údajně lépe než v těch za milion. A navíc manželce radí, aby za parádu tak neutrácela a myslela na dobu, až zpívat nebude. "Ale co naplat, prožívá nejlepší období, je čas Ahlám Šámsíové," říká manžel.

Kuvajtským novinám Al-Anbá Hadžrí řekl, že jeho choť vydává na péči o svůj vzhled čtvrtinu svého příjmu. Je prý "ministrem vnitra" jejich domácnosti. Může zastávat jakýkoli post, ale žije v jeho domě. "Já jsem premiér a poslední slovo patří mně," řekl.

Ahlám lze považovat za příklad toho, jak ve státech Perského zálivu vypadá život bohatých a krásných. Když nedávno organizátoři na poslední chvíli oznámili, že ruší její koncerty v Saúdské Arábii, Ahlám to nijak nevysvětlila. A nebylo ani třeba. Nejméně půl milionu uživatelů twitteru se připojilo k účtu s názvem Bojkotujte Ahláminy koncerty. Rozlícené Saúdské Arabky totiž nezapomněly, co Ahlám prohlásila před dvěma lety. A sice: "Ženy by neměly mít povoleno řídit auto v zemi s takovými posvátnými místy."

Ženám v Saúdské Arábii se po dlouhém boji a navzdory zpěvaččině názoru loni podařilo vynutit si povolení řídit auto, ovšem názor bohaté Ahlám v zapomnění neupadl.

"Žena v této zemi čistoty nesmí řídit, ale může zpívat?" napsala na twitteru žena pod jménem Ajmán. "Ta chameleonka si nemůže vybrat. Je proti tomu, aby ženy řídily, a pak jde a zpívá Tamimovi (katarskému vládci)," napsala jiná žena s uživatelským jménem královna Núr.

Pravdou je, že Ahlám měla obavu, že bude-li zpívat v Kataru, vyslouží si bojkot v Saúdské Arábii. Tamní úřady jí kupodivu ale nic nezakázaly a byly připraveny koncerty uspořádat. Zrušení si vynutili občané. Saúdská Arábie a několik dalších arabských států bojkotuje Katar kvůli jeho vztahům k Íránu a údajné podpoře některých teroristických skupin.

Ahlám se nehodlá vzdát a zahájila kampaň, v níž ujišťuje o své lásce k Saúdské Arábii - považuje ji prý za svůj druhý domov. Informuje o své charitativní činnosti a o její povaze prý svědčí to, že přenechala v letadle své sedadlo v první třídě starší ženě.

Zda se nad ní Saúdské Arabky smilují, se teprve ukáže. Je známo, že v rámci arabských států patří k nejaktivnějším uživatelkám sociálních sítí. Už několikrát se v Saúdské Arábii podařilo dosáhnout změny prostřednictvím tohoto kanálu. Nejznámější je případ spisovatelky Radžáy Sánianové. V roce 2005 šokovala arabský svět a Saúdskou Arábii zvlášť knihou Dívky z Rijádu, napsanou formou e-mailů a popisující osud čtyř mladých Saúdských Arabek. Byl to první případ, kdy žena ze Saúdské Arábie poodhalila vztahy mezi muži a ženami v království a velmi obratně se vypořádala také se vztahy mezi homosexuály. Od té doby je internet náměstím Tahrír (tedy dějištěm revoluce) saúdskoarabských žen.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dopady války, o kterých se nemluví. Trpí medvědi, lvi i tygři

19.01.2019 08:39 Lozovi bylo osm let, když ho v červenci roku 2017 převezli ze syrského Halabu (Aleppa) do…

Volební podvody v Turecku: V seznamech voličů jsou mrtví nebo podezřelí

18.01.2019 21:23 Turecká opozice před blížícími se místními volbami upozornila na obrovské nesrovnalosti v seznamech…

Izraelští vojáci postřelili u hranic Gazy 14 lidí

18.01.2019 18:35 Izraelští vojáci dnes při zásahu proti demonstrantům na hranici s Pásmem Gazy postřelili 14…

V Turecku poslali do vězení nositele ceny Václava Havla, dle soudu je…

18.01.2019 16:54 Turecký soud dnes poslal na deset let do vězení váženého soudce a nositele Ceny Václava Havla za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama