Pompeo se hněvá: Spor Kataru s arabskými sousedy je příliš dlouhý

Neshody mezi Katarem a jeho sousedy v oblasti Perského zálivu trvají už příliš dlouho. V Dauhá to dnes řekl americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který v těchto dnech objíždí státy v oblasti Perského zálivu. Regionální cestu ukončí v Saúdské Arábii a v Dauhá prohlásil, že tamního korunního prince Muhammada bin Salmána bude žádat o to, aby všichni, kdo jsou odpovědní za vraždu novináře Džamála Chášukdžího, složili účty. Panují dohady, že vraždu tohoto kritika Rijádu nařídil právě princ Muhammad.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Katar, ilustrační foto
doporučujeme

K tomuto závěru došla i americká Ústřední zpravodajská služba (CIA). Prezident Donald Trump ale sdělil, že partnerství USA se spojeneckou Saúdskou Arábii potrvá, i kdyby se ukázalo, že je korunní princ za vraždu odpovědný.

"Budeme s korunním princem a Saúdy jednat v tom smyslu, aby v případě té nepřijatelné vraždy Džamála Chášukdžího složili účty všichni," řekl dnes Pompeo.

Chášukdží byl zavražděn loni při své návštěvě saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu. V Saúdské Arábii letos začal proces s 11 lidmi, kteří jsou z vraždy obviněni. Pro pět z nich prokurátor požádal o trest smrti.

Pompeo se v Kataru věnoval také sporu této země se Saúdskou Arábií, Bahrajnem, Spojenými arabskými emiráty a Egyptem, který začal předloni. Důvodem je údajná podpora Kataru teroristických skupin a také jeho spojenectví s Íránem. Dauhá tato obvinění odmítá.

Podle Pompea tyto spory ovlivňují snahu USA získat v Perském zálivu podporu pro jednotnou politiku vůči Íránu. "Máme-li společný úkol, pak spory mezi zeměmi nejsou nápomocné. Neumožní zásadní akci proti společným nepřátelům," řekl ministr.

Pompeo svou cestu zahájil v úterý v Jordánsku, kde řekl, že USA vyvinou v příštích týdnech další tlak na Írán, a to jak obchodní, tak diplomatický.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel izraelský agent Ejtan, unesl "architekta holokaustu" Eichmanna

23.03.2019 21:09 Aktualizováno Legendární agent izraelské tajné služby Mossad, Rafi Ejtan, který se v roce 1960 podílel na únosu…

Vzestup a pád Islámského státu. Jakou roli ve všem hrál Asad a USA?

23.03.2019 17:24 Islámský stát (IS) byl po pěti letech ostrého boje, kterého se účastnila řada států, konečně…

Islámský stát poražen. Už jen vymýtit zbytky džihádistů, oznámili Kurdové

23.03.2019 15:46 Aktualizováno Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území v obci Baghúz na východě Sýrie. S…

Petříček uvítal porážku IS. Boj s terorismem ale nekončí, upozorňuje

23.03.2019 11:55 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) ocenil ty, kteří se podíleli na porážce takzvaného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama