Pompeo se hněvá: Spor Kataru s arabskými sousedy je příliš dlouhý

Neshody mezi Katarem a jeho sousedy v oblasti Perského zálivu trvají už příliš dlouho. V Dauhá to dnes řekl americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který v těchto dnech objíždí státy v oblasti Perského zálivu. Regionální cestu ukončí v Saúdské Arábii a v Dauhá prohlásil, že tamního korunního prince Muhammada bin Salmána bude žádat o to, aby všichni, kdo jsou odpovědní za vraždu novináře Džamála Chášukdžího, složili účty. Panují dohady, že vraždu tohoto kritika Rijádu nařídil právě princ Muhammad.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Katar, ilustrační foto

K tomuto závěru došla i americká Ústřední zpravodajská služba (CIA). Prezident Donald Trump ale sdělil, že partnerství USA se spojeneckou Saúdskou Arábii potrvá, i kdyby se ukázalo, že je korunní princ za vraždu odpovědný.

"Budeme s korunním princem a Saúdy jednat v tom smyslu, aby v případě té nepřijatelné vraždy Džamála Chášukdžího složili účty všichni," řekl dnes Pompeo.

Chášukdží byl zavražděn loni při své návštěvě saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu. V Saúdské Arábii letos začal proces s 11 lidmi, kteří jsou z vraždy obviněni. Pro pět z nich prokurátor požádal o trest smrti.

Pompeo se v Kataru věnoval také sporu této země se Saúdskou Arábií, Bahrajnem, Spojenými arabskými emiráty a Egyptem, který začal předloni. Důvodem je údajná podpora Kataru teroristických skupin a také jeho spojenectví s Íránem. Dauhá tato obvinění odmítá.

Podle Pompea tyto spory ovlivňují snahu USA získat v Perském zálivu podporu pro jednotnou politiku vůči Íránu. "Máme-li společný úkol, pak spory mezi zeměmi nejsou nápomocné. Neumožní zásadní akci proti společným nepřátelům," řekl ministr.

Pompeo svou cestu zahájil v úterý v Jordánsku, kde řekl, že USA vyvinou v příštích týdnech další tlak na Írán, a to jak obchodní, tak diplomatický.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dopady války, o kterých se nemluví. Trpí medvědi, lvi i tygři

19.01.2019 08:39 Lozovi bylo osm let, když ho v červenci roku 2017 převezli ze syrského Halabu (Aleppa) do…

Volební podvody v Turecku: V seznamech voličů jsou mrtví nebo podezřelí

18.01.2019 21:23 Turecká opozice před blížícími se místními volbami upozornila na obrovské nesrovnalosti v seznamech…

Izraelští vojáci postřelili u hranic Gazy 14 lidí

18.01.2019 18:35 Izraelští vojáci dnes při zásahu proti demonstrantům na hranici s Pásmem Gazy postřelili 14…

V Turecku poslali do vězení nositele ceny Václava Havla, dle soudu je…

18.01.2019 16:54 Turecký soud dnes poslal na deset let do vězení váženého soudce a nositele Ceny Václava Havla za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama