Írán vyvíjí novou jadernou technologii, svět je ve střehu

Írán vyvíjí novou technologii, která mu umožní získat vysoce obohacený uran. S odvoláním na íránského viceprezidenta Alího Akbara Sálehího, který také vede íránskou organizaci pro jadernou energii, to dnes oznámila agentura DPA.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Jaderné zbraně
doporučujeme

Technologie má umožnit získat uran obohacený na 20 procent. Sálehí řekl, že takový uran bude použit v jaderném reaktoru v Teheránu a podobných zařízeních k lékařským účelům.

Írán v roce 2015 podepsal mezinárodní dohodu, která mu mimo jiné ukládá omezit obohacování uranu maximálně na 4,5 procenta.

Není jasné, zda o svém záměru Teherán jednal s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE), která dohlíží na to, zda Írán plní dohodu z roku 2015.

Její osud je nejistý od loňska, kdy od ní odstoupily jednostranně USA s tím, že dohoda není účinná. Časově Írán omezuje ve vývoji jeho jaderné technologie jenom na několik let a podle USA a také Izraele Íránci pak budou rychle schopni obnovit vojenskou jadernou kapacitu. Dohoda byla sjednána s tím, že Íránu zabrání vyvíjet jadernou bombu.

Od loňska, kdy USA od dohody odstoupily, Írán několikrát pohrozil, že přestane ujednané podmínky plnit a obnoví obohacování uranu. USA také znovu zavedly protiíránské sankce s cílem přinutit Írán vyjednat novou a lepší dohodu.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel izraelský agent Ejtan, unesl "architekta holokaustu" Eichmanna

23.03.2019 21:09 Aktualizováno Legendární agent izraelské tajné služby Mossad, Rafi Ejtan, který se v roce 1960 podílel na únosu…

Vzestup a pád Islámského státu. Jakou roli ve všem hrál Asad a USA?

23.03.2019 17:24 Islámský stát (IS) byl po pěti letech ostrého boje, kterého se účastnila řada států, konečně…

Islámský stát poražen. Už jen vymýtit zbytky džihádistů, oznámili Kurdové

23.03.2019 15:46 Aktualizováno Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území v obci Baghúz na východě Sýrie. S…

Petříček uvítal porážku IS. Boj s terorismem ale nekončí, upozorňuje

23.03.2019 11:55 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) ocenil ty, kteří se podíleli na porážce takzvaného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama