Protiíránský cirkus? Zaríf zkritizoval Polsko za konferenci o Blízkém východě

V reakci na oznámení amerického ministra zahraničí Mikea Pompea, podle nějž Spojené státy v půli února uspořádají v Polsku konferenci o Íránu a Blízkém východě, si íránské ministerstvo zahraničí dnes předvolalo polského velvyslance s zrušilo festival polských filmů. Teheránu se nelíbí její protiíránské zaměření, informovala agentura AP.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Íránský ministr zahraničí Muhammad Džavad Zaríf

Krok Teheránu následoval po tweetu íránského ministra Džaváda Zarífa, který nadcházející blízkovýchodní summit, který se má konat 13. a 14. února ve Varšavě, označil za protiíránský "cirkus".

Pompeo je nyní na cestě po Blízkém východě, kde se snaží posílit spojenectví proti Íránu, který USA i některé další země považují za hrozbu pro stabilitu regionu.

Státní agentura IRNA uvedla, že Írán podal polskému chargé d'affaires Wojciechu Unoltovi protest, aby jeho země nepodporovala "nepřátelské kroky" Spojených států proti Teheránu. Zpráva agentury rovněž obsahuje zmínku nejmenovaného íránského činitele, že pokud se konference uskuteční, Írán se uchýlí k blíže neupřesněné "protiakci" vůči Polsku.

Íránský ministr kultury sdělil v prohlášení, že ruší festival "Polský filmový týden" v Teheránu plánovaný na konec ledna, dokud se Varšava nezačne vůči Teheránu "vhodně chovat".

Polský ministr zahraničí Jacek Czaputowicz v sobotu řekl, že věří, že konference poskytne nový základ pro mezinárodní dialog a umožní Spojeným státům a Evropské unii sblížit svá stanoviska vůči Íránu. Ministr také uvedl, že podporuje snažení EU o zachování jaderné dohody s Íránem z roku 2015, zároveň ale varoval, že sama o sobě nezabrání Íránu v "destabilizaci" regionu.

Šéf íránské diplomacie řekl, že uspořádání summitu je ostudou polské vlády a rovněž Varšavě připomněl Írán během druhé světové války zachraňoval životy polských válečných uprchlíků.

Podle agentury DPA byla polská metropole vybrána pro summit o Blízkém východě z toho důvodu, že zde pravděpodobně nehrozí rozsáhlejší protesty proti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Vláda konzervativní strany Právo a spravedlnost, stejně jako mnoho Poláků, považují USA za blízkého spojence a garanta bezpečnosti v regionu. I datum konference nebylo podle agentury vybráno Spojenými státy náhodně - téměř současně se v Íránu budou odehrávat oslavy 40. výročí islámské revoluce z roku 1979.

Spojené státy loni v květnu jednostranně odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu a postupně pak obnovily protiíránské sankce. Pompeo při svém současném blízkovýchodním turné propagoval americkou iniciativu na vytvoření širší vojenské aliance zemí regionu, která bude čelit hrozbám z Íránu a které komentátoři začali přezdívat "arabské NATO".

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dopady války, o kterých se nemluví. Trpí medvědi, lvi i tygři

19.01.2019 08:39 Lozovi bylo osm let, když ho v červenci roku 2017 převezli ze syrského Halabu (Aleppa) do…

Volební podvody v Turecku: V seznamech voličů jsou mrtví nebo podezřelí

18.01.2019 21:23 Turecká opozice před blížícími se místními volbami upozornila na obrovské nesrovnalosti v seznamech…

Izraelští vojáci postřelili u hranic Gazy 14 lidí

18.01.2019 18:35 Izraelští vojáci dnes při zásahu proti demonstrantům na hranici s Pásmem Gazy postřelili 14…

V Turecku poslali do vězení nositele ceny Václava Havla, dle soudu je…

18.01.2019 16:54 Turecký soud dnes poslal na deset let do vězení váženého soudce a nositele Ceny Václava Havla za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama