USA nemění politiku vůči Kurdům, ujišťuje Pompeo. Vztahy s Tureckem skřípou

Spojené státy stále trvají na svém požadavku, aby Turecko neútočilo na syrské Kurdy. V Rijádu to dnes řekl americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Dodal, že USA vyjednávají o bezpečnosti turecko-syrské hranice. Na dotaz týkající se výroku prezidenta Donalda Trumpa, který pohrozil Turecku ekonomickými sankcemi v případě, že Turecko ohrozí syrské Kurdy, ministr řekl, že je potřeba se s dotazem obrátit na prezidenta.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Pompeo se vydal minulý týden na Blízký východ s cílem vysvětlit spojencům USA Trumpovo rozhodnutí o stažení amerických sil ze Sýrie. Právě to může ohrozit Kurdy v Sýrii a vystavit je případnému útoku ze strany Turecka. Spojené státy kurdské milice považují za své spojence, Ankara za teroristy.

Trump také hovořil o možnosti vytvořit bezpečnostní pásmo, které oddělí turecké síly od kurdských. Pompeo řekl, že se o tom stále jedná. "Chceme zajistit bezpečnost lidem, kteří bojovali po našem boku, aby svrhli chalífát Islámského státu, stejně jako chceme zabránit tomu, aby teroristé ze Sýrie útočili na Turecko. To jsou naše dva zájmy," sdělil podle agentur Pompeo.

Turecko na Trumpovu hrozbu sankcemi reagovalo příkře. Prezidentův mluvčí Ibrahim Kalin řekl, že teroristé nemohou být partnery a spojenci, a dodal, že Turecko nebojuje proti Kurdům jako národu, ale proti teroristům. Ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu vzkázal, že vyhrožováním USA ničeho nedosáhnou.

Pompeo v Rijádu hovořil také o vraždě saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího. Královi Salmánovi a korunnímu princovi Muhammadu bin Salmánovi podle svých slov řekl, že Trumpova administrativa očekává, že království požene k odpovědnosti "všechny osoby", které jsou za smrt zodpovědné. Chášukdží byl zabit loni na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu a panují dohady, že vraždu tohoto kritika Rijádu nařídil právě saúdský korunní princ. Saúdská Arábie je ale také spojencem USA a Trump dal najevo, že to tak zůstane, i kdyby se princova účast prokázala.

Šéf americké diplomacie při jednání v Rijádu hovořil rovněž o osudu lidskoprávních aktivistek, které jsou v zemi zadržovány. "Mluvili jsme o lidskoprávních tématech tady v Saúdské Arábii, o ženách-aktivistkách," uvedl Pompeo. "Hovořili jsme o odpovědnosti a očekáváních, která máme. Saúdští Arabové jsou přátelé a když spolu hovoří přátelé, říkáte jim, jaká jsou vaše očekávání," dodal.

Americký ministr dnes ještě navštívil Omán, ale z osobních důvodů zrušil následnou cestu do Kuvajtu: kvůli úmrtí v rodině se předčasně vrátí do USA.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dopady války, o kterých se nemluví. Trpí medvědi, lvi i tygři

19.01.2019 08:39 Lozovi bylo osm let, když ho v červenci roku 2017 převezli ze syrského Halabu (Aleppa) do…

Volební podvody v Turecku: V seznamech voličů jsou mrtví nebo podezřelí

18.01.2019 21:23 Turecká opozice před blížícími se místními volbami upozornila na obrovské nesrovnalosti v seznamech…

Izraelští vojáci postřelili u hranic Gazy 14 lidí

18.01.2019 18:35 Izraelští vojáci dnes při zásahu proti demonstrantům na hranici s Pásmem Gazy postřelili 14…

V Turecku poslali do vězení nositele ceny Václava Havla, dle soudu je…

18.01.2019 16:54 Turecký soud dnes poslal na deset let do vězení váženého soudce a nositele Ceny Václava Havla za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama