Britka vězněná v Íránu drží hladovku. Je zoufalá, gardy z ní chtějí udělat špiónku

Britka s íránským pasem Nazanin Zaghariová-Ratcliffeová, vězněná od roku 2016 v Íránu, dnes zahájila třídenní hladovku. Chce si jí vymoci zájem íránských úřadů o své zdravotní problémy, informovala agentura AP. Zaghariová-Ratcliffeová pracovala pro nadaci společnosti Thomson Reuters a byla zatčena v dubnu 2016, když do Íránu přicestovala s dvouletou dcerou Gabriellou za příbuznými. Odpykává si pětiletý trest za údajné spiknutí proti íránskému režimu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

Manžel vězněné Richard Ratcliffe britským médiím sdělil, že jeho žena má bulky na prsou a věznitelé jí neumožnili konzultaci s lékařem. Doufá, že hladovkou je přesvědčí, aby její potíže brali vážně.

Zaghariová-Ratcliffeová prý protest prodlouží, pokud nedostane možnost sejít se s lékařem. Její muž řekl, že kromě uvedeného problému má také bolesti krku a potřebuje neurologickou péči. Ztrácí prý citlivost v nohách a rukou.

Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt si předvolal íránského velvyslance v Británii, aby s ním případ projednal. Ocenil odvahu britské občanky a kritizoval Teherán za to, že "nevinnou matku" dohnal do situace, v níž má pocit, že si pomůže jedině hladovkou.

Ratcliffe na tiskové konferenci shrnul manželčiny požadavky. Chce mít možnost konzultace s lékařem jiným než vězeňským a písemnou záruku, že bude moci podstoupit léčbu, kterou tento lékař doporučí. Ratcliffe také sdělil, že zástupci íránských revolučních gard jeho manželce nabídli, aby se zapojila do špionáže ve prospěch Íránu. To ji prý přivedlo na pokraj zoufalství. "Naší jedinou zbraní je o Nazaninině případu hovořit," řekl Ratcliffe.

Íránské úřady ženu loni na tři dny propustily, aby se mohla sejít s dcerou a ostatními příbuznými. Po návratu do věznice má prý záchvaty paniky. Ve věznici prožila své čtyřicátiny. Její dcera žije u íránských příbuzných a manžel vede v Británii kampaň, jíž chce vymoci propuštění své ženy.

Ředitelka nadace Thomson Reuters Monique Villaová řekla, že považuje za šokující vidět kolegyni protestovat hladovkou proti "nelidskému zacházení ve věznici Evín v době, kdy je její zdravotní stav už stejně špatný". "Bojím se důsledků. Jako její zaměstnavatelka opakuji, že Nazanin je zcela nevinná a určitě ne špionka, jak ji popisují íránské revoluční gardy," prohlásila Villaová.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel izraelský agent Ejtan, unesl "architekta holokaustu" Eichmanna

23.03.2019 21:09 Aktualizováno Legendární agent izraelské tajné služby Mossad, Rafi Ejtan, který se v roce 1960 podílel na únosu…

Vzestup a pád Islámského státu. Jakou roli ve všem hrál Asad a USA?

23.03.2019 17:24 Islámský stát (IS) byl po pěti letech ostrého boje, kterého se účastnila řada států, konečně…

Islámský stát poražen. Už jen vymýtit zbytky džihádistů, oznámili Kurdové

23.03.2019 15:46 Aktualizováno Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území v obci Baghúz na východě Sýrie. S…

Petříček uvítal porážku IS. Boj s terorismem ale nekončí, upozorňuje

23.03.2019 11:55 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) ocenil ty, kteří se podíleli na porážce takzvaného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama