Britka vězněná v Íránu drží hladovku. Je zoufalá, gardy z ní chtějí udělat špiónku

Britka s íránským pasem Nazanin Zaghariová-Ratcliffeová, vězněná od roku 2016 v Íránu, dnes zahájila třídenní hladovku. Chce si jí vymoci zájem íránských úřadů o své zdravotní problémy, informovala agentura AP. Zaghariová-Ratcliffeová pracovala pro nadaci společnosti Thomson Reuters a byla zatčena v dubnu 2016, když do Íránu přicestovala s dvouletou dcerou Gabriellou za příbuznými. Odpykává si pětiletý trest za údajné spiknutí proti íránskému režimu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Věznice, ilustrační fotografie

Manžel vězněné Richard Ratcliffe britským médiím sdělil, že jeho žena má bulky na prsou a věznitelé jí neumožnili konzultaci s lékařem. Doufá, že hladovkou je přesvědčí, aby její potíže brali vážně.

Zaghariová-Ratcliffeová prý protest prodlouží, pokud nedostane možnost sejít se s lékařem. Její muž řekl, že kromě uvedeného problému má také bolesti krku a potřebuje neurologickou péči. Ztrácí prý citlivost v nohách a rukou.

Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt si předvolal íránského velvyslance v Británii, aby s ním případ projednal. Ocenil odvahu britské občanky a kritizoval Teherán za to, že "nevinnou matku" dohnal do situace, v níž má pocit, že si pomůže jedině hladovkou.

Ratcliffe na tiskové konferenci shrnul manželčiny požadavky. Chce mít možnost konzultace s lékařem jiným než vězeňským a písemnou záruku, že bude moci podstoupit léčbu, kterou tento lékař doporučí. Ratcliffe také sdělil, že zástupci íránských revolučních gard jeho manželce nabídli, aby se zapojila do špionáže ve prospěch Íránu. To ji prý přivedlo na pokraj zoufalství. "Naší jedinou zbraní je o Nazaninině případu hovořit," řekl Ratcliffe.

Íránské úřady ženu loni na tři dny propustily, aby se mohla sejít s dcerou a ostatními příbuznými. Po návratu do věznice má prý záchvaty paniky. Ve věznici prožila své čtyřicátiny. Její dcera žije u íránských příbuzných a manžel vede v Británii kampaň, jíž chce vymoci propuštění své ženy.

Ředitelka nadace Thomson Reuters Monique Villaová řekla, že považuje za šokující vidět kolegyni protestovat hladovkou proti "nelidskému zacházení ve věznici Evín v době, kdy je její zdravotní stav už stejně špatný". "Bojím se důsledků. Jako její zaměstnavatelka opakuji, že Nazanin je zcela nevinná a určitě ne špionka, jak ji popisují íránské revoluční gardy," prohlásila Villaová.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dopady války, o kterých se nemluví. Trpí medvědi, lvi i tygři

19.01.2019 08:39 Lozovi bylo osm let, když ho v červenci roku 2017 převezli ze syrského Halabu (Aleppa) do…

Volební podvody v Turecku: V seznamech voličů jsou mrtví nebo podezřelí

18.01.2019 21:23 Turecká opozice před blížícími se místními volbami upozornila na obrovské nesrovnalosti v seznamech…

Izraelští vojáci postřelili u hranic Gazy 14 lidí

18.01.2019 18:35 Izraelští vojáci dnes při zásahu proti demonstrantům na hranici s Pásmem Gazy postřelili 14…

V Turecku poslali do vězení nositele ceny Václava Havla, dle soudu je…

18.01.2019 16:54 Turecký soud dnes poslal na deset let do vězení váženého soudce a nositele Ceny Václava Havla za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama