V Mosulu začala demolice budovy, ze které IS shazoval homosexuály

Úřady v Mosulu začaly s demolicí nechvalně proslulé budovy, která byla kdysi ikonou irácké moderní architektury. Ozbrojenci z Islámského státu ji ale využívali k vraždám mužů obviněných z homosexuality. V troskách budovy na západě města, kde se v minulosti nacházela pojišťovna, dnes pracovali dělníci i buldozery, napsala agentura AFP.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Irák

Budovu navrhl v 60. letech minulého století Rifát Chádirdží, který je považován za nejslavnějšího iráckého architekta moderní doby. Poté, co město v roce 2014 obsadili ozbrojenci z Islámského státu, sedmipatrový dům začal být využíván k páchání zvěrstev. Islamisté z něj shazovali mladé muže, kteří podle nich porušili islamistické zákony tím, že patří k homosexuální komunitě. Budova byla následně zničena během dlouhých bojů s cílem svrhnout vládu islamistů ve městě, což se podařilo v létě 2017.

"Budova by se mohla zřítit. Zasáhly ji rakety, byla terčem ostřelování i explozí, které ji z velké části zničily," uvedl jeden z místních představitelů. "Byla vytvořena komise, která budovu prozkoumala a vyhodnotila, že již není možné ji zachránit a oprava by v této fázi byla zbytečná," dodal.

Demoliční práce začaly asi před měsícem a z budovy nyní zůstaly již jen tři patra. Její zničení obyvatele Mosulu rozdělilo. "Je to architektonicky velmi důležitá budova, jedna z moderních ikon města a jeho nedávné historie," myslí si jeden z místních obyvatel, 33letý abú Mahmúd. "Úřady ji měly takto nechat jako svědectví odporných zločinů DAIŠe vůči Mosulu," dodává. DAIŠ je arabskou zkratkou pro Islámský stát. Samíra Alíová s ním ale nesouhlasí. "Doufám, že tato budova bude odstraněna a namísto ní vznikne zahrada či muzeum," svěřila se agentuře AFP. "Je to hrozný pohled. Připomíná mi rozsudky smrti, které DAIŠ vykonal nad nevinnými lidmi tím, že je shazoval ze střechy," dodala.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká pašeračka Tereza H. si po roce vyslechla verdikt. U soudu se…

20.03.2019 22:11 Aktualizováno Češka Tereza H., které je je od loňského ledna v pakistánském vězení a která byla obviněna z…

Pompeo se sešel s Netanjahuem, hovořil o hrozbě antisemetismu

20.03.2019 21:40 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes v Izraeli při setkání s premiérem Benjaminem…

Volební kampaň v Izraeli ovládla kauza ponorek, Netanjahu má co vysvětlovat

20.03.2019 16:13 Hlavní svědek v korupční kauze kolem dohody o nákupu ponorek a válečných lodí pro izraelské…

Pompeo navštívil Kuvajt, vyzval k urovnání vleklé diplomatické krize

20.03.2019 14:31 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo při návštěvě Kuvajtu vyzval k urovnání diplomatické krize…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama