V Mosulu začala demolice budovy, ze které IS shazoval homosexuály

Úřady v Mosulu začaly s demolicí nechvalně proslulé budovy, která byla kdysi ikonou irácké moderní architektury. Ozbrojenci z Islámského státu ji ale využívali k vraždám mužů obviněných z homosexuality. V troskách budovy na západě města, kde se v minulosti nacházela pojišťovna, dnes pracovali dělníci i buldozery, napsala agentura AFP.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Irák

Budovu navrhl v 60. letech minulého století Rifát Chádirdží, který je považován za nejslavnějšího iráckého architekta moderní doby. Poté, co město v roce 2014 obsadili ozbrojenci z Islámského státu, sedmipatrový dům začal být využíván k páchání zvěrstev. Islamisté z něj shazovali mladé muže, kteří podle nich porušili islamistické zákony tím, že patří k homosexuální komunitě. Budova byla následně zničena během dlouhých bojů s cílem svrhnout vládu islamistů ve městě, což se podařilo v létě 2017.

"Budova by se mohla zřítit. Zasáhly ji rakety, byla terčem ostřelování i explozí, které ji z velké části zničily," uvedl jeden z místních představitelů. "Byla vytvořena komise, která budovu prozkoumala a vyhodnotila, že již není možné ji zachránit a oprava by v této fázi byla zbytečná," dodal.

Demoliční práce začaly asi před měsícem a z budovy nyní zůstaly již jen tři patra. Její zničení obyvatele Mosulu rozdělilo. "Je to architektonicky velmi důležitá budova, jedna z moderních ikon města a jeho nedávné historie," myslí si jeden z místních obyvatel, 33letý abú Mahmúd. "Úřady ji měly takto nechat jako svědectví odporných zločinů DAIŠe vůči Mosulu," dodává. DAIŠ je arabskou zkratkou pro Islámský stát. Samíra Alíová s ním ale nesouhlasí. "Doufám, že tato budova bude odstraněna a namísto ní vznikne zahrada či muzeum," svěřila se agentuře AFP. "Je to hrozný pohled. Připomíná mi rozsudky smrti, které DAIŠ vykonal nad nevinnými lidmi tím, že je shazoval ze střechy," dodala.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dopady války, o kterých se nemluví. Trpí medvědi, lvi i tygři

19.01.2019 08:39 Lozovi bylo osm let, když ho v červenci roku 2017 převezli ze syrského Halabu (Aleppa) do…

Volební podvody v Turecku: V seznamech voličů jsou mrtví nebo podezřelí

18.01.2019 21:23 Turecká opozice před blížícími se místními volbami upozornila na obrovské nesrovnalosti v seznamech…

Izraelští vojáci postřelili u hranic Gazy 14 lidí

18.01.2019 18:35 Izraelští vojáci dnes při zásahu proti demonstrantům na hranici s Pásmem Gazy postřelili 14…

V Turecku poslali do vězení nositele ceny Václava Havla, dle soudu je…

18.01.2019 16:54 Turecký soud dnes poslal na deset let do vězení váženého soudce a nositele Ceny Václava Havla za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama