Kurdy pobouřil návrh Trumpa, bezpečnostní zónu na severu Sýrie nechtějí

Syrští Kurdové nesouhlasí s tím, aby byla na severu Sýrie, tedy na území obývaném hlavně Kurdy, zřízena bezpečnostní zóna zajišťovaná Tureckem. Informovala o tom agentura AFP. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterý uvedl, že zřízení takové zóny navrhl americký prezident Donald Trump. Má být až 30 kilometrů široká a zřídit ji má Turecko. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes řekl, že Moskva s návrhem nesouhlasí.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Turecká armáda (Turkish Army)
doporučujeme

Pro Kurdy by to ale znamenalo, že zóna bude na území, které jejich milice vybojovaly nad teroristickou organizací Islámský stát (IS) a které obývají Kurdové.

Turecko považuje kurdské milice za teroristy a nepřeje si, aby působily u jeho hranic. Pohrozilo ofenzivou proti nim, zatímco Trump oznámil, že ze severu Sýrie stáhne americké vojáky.

"Mezi Tureckem a severem Sýrie může být demarkační linie, kterou zajistí mírové síly OSN. Cokoli jiného je nepřijatelné. Turecko není neutrální a nemůže být garantem bezpečnosti," prohlásil dnes kurdský politik Aldar Chalíl.

Trump v neděli ve svém tweetu pohrozil Turecku ekonomickým zničením, pokud na Kurdy v Sýrii zaútočí. V pondělí večer hovořil telefonicky s Erdoganem a navrhl, aby Turecko zřídilo na hranici bezpečnostní zónu.

Lavrov dnes prohlásil, že kontroly nad územím na severu Sýrie by se měl ujmout syrský režim. "Jsme přesvědčeni, že optimálním a jediným spravedlivým řešením je předání tohoto území pod kontrolu syrské vlády, syrské armády a jejich administrativy," řekl Lavrov na dnešní tiskové konferenci.

Ruský ministr také sdělil, že by se toto téma mělo dostat na program Erdoganova setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Schůzka se má konat koncem ledna.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Syrští uprchlíci prozradili, co se jim děje po návratu domů

16.10.2019 23:40 Aktualizováno Šest z deseti dotázaných syrských uprchlíků, kteří se vrátili z exilu do oblastí kontrolovaných…

Kurdové nejsou žádní andílci, má jasno Trump

16.10.2019 22:04 Americký prezident Donald Trump dnes bagatelizoval současnou situaci na severovýchodě Sýrie, kde…

Rakká opustila americká armáda, vojáky stáhl Trump

16.10.2019 20:55 Vojenská koalice v čele se Spojenými státy dnes oznámila, že se stáhla ze syrských měst Rakka a…

Velký zvrat. Erdogan a Pence se nakonec sejdou

16.10.2019 20:34 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se ve čtvrtek setká s americkým viceprezidentem Mikem Pencem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama