Nestydatá represe. V Íránu loni zatkli 7000 lidí, tvrdí Amnesty International

Íránské úřady loni zadržely na 7000 lidí, mezi nimiž bylo několik desítek novinářů. Oznámila to dnes organizace Amnesty International (AI), která situaci označila za "nestydatou represi". V USA byla po desetidenním zadržení propuštěna íránská novinářka Marzíja Hášemíová. Írán kvůli této zaměstnankyni televize PressTV Spojené státy ostře kritizoval.

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

PressTV o propuštění informovala s tím, že její novinářka byla zadržena nelegálně a nebyla z ničeho obviněna. Zatčena byla 13. ledna na letišti v St. Louis v Missouri. Narodila se v USA jako Melanie Franklinová, přestoupila na islám a vdala se za Íránce. Do USA jezdila pravidelně za příbuznými, tentokrát přijela za nemocným bratrem. V Íránu žije 25 let. "O svém zatčení mohu říci mnoho. Brzy si o tom popovídáme," řekla žena po svém propuštění. Podle zprávy z 18. ledna měla vypovídat jako svědek v trestním případu, o němž žádné informace nejsou známy. Už tehdy americké úřady sdělily, že Hášemíová není z ničeho obviněna.

Nová zpráva Amnesty International upozorňuje, že Írán vede rozsáhlou kampaň proti kritikům vlády a zástupcům médií. Jeden z nich, novinář Jášár Soltání, byl právě v době, kdy se objevila informace o propuštění Hášemíové, odsouzen k pětiletému vězení za zveřejnění informací o korupčním chování bývalého teheránského starosty při obchodování s pozemky.

AI tvrdí, že mezi lidmi zadrženými loni jsou demonstranti, studenti, žurnalisté, ochránci přírody, dělníci i ochránci lidských práv. Mezi zatčenými je 50 pracovníků médií, z nichž 20 bylo odsouzeno k bičování nebo dlouhým trestům vězení.

Sádek Amolí, který řídí íránskou justici, dnes řekl, že u příležitosti 40. výročí islámské revoluce bude propuštěno velké množství vězňů. Podle oficiálních údajů je v íránských věznicích na 240.000 lidí. Výročí revoluce připadá na únor.

Philip Luther z blízkovýchodní sekce AI řekl, že "rok 2018 bude v íránských dějinách zapsán jako rok hanby" za tvrdý postup vůči účastníkům protivládních demonstrací. Protesty se konaly v celé zemi kvůli zhoršující se ekonomické situaci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Protesty v Bejrútu: Demonstranti pronikli na ministerstvo, premiér…

08.08.2020 20:29 Aktualizováno Desítky rozhněvaných demonstrantů pronikly dnes na pozemek libanonského ministerstva zahraničí v…

Český tým přerušil záchranné práce v Bejrútu, bezpečnostní situace se…

08.08.2020 18:33 Aktualizováno Čeští záchranáři dnes přerušili v Bejrútu vyhledávací a záchranné práce. Libanonská armáda totiž…

V Bejrútu vypukly protivládní demonstrace, policie zakročila slzným plynem

08.08.2020 17:18 Aktualizováno Libanonská policie dnes zasáhla slzným plynem proti demonstrantům, kteří se snažili dostat přes…

Po explozi v Bejrútu je ještě 60 pohřešovaných, Češi pomáhají na…

08.08.2020 13:32 Aktualizováno Čtyři dny po ničivé explozi v bejrútském přístavu zůstává stále ještě přes 60 pohřešovaných,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama