Nestydatá represe. V Íránu loni zatkli 7000 lidí, tvrdí Amnesty International

Íránské úřady loni zadržely na 7000 lidí, mezi nimiž bylo několik desítek novinářů. Oznámila to dnes organizace Amnesty International (AI), která situaci označila za "nestydatou represi". V USA byla po desetidenním zadržení propuštěna íránská novinářka Marzíja Hášemíová. Írán kvůli této zaměstnankyni televize PressTV Spojené státy ostře kritizoval.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

PressTV o propuštění informovala s tím, že její novinářka byla zadržena nelegálně a nebyla z ničeho obviněna. Zatčena byla 13. ledna na letišti v St. Louis v Missouri. Narodila se v USA jako Melanie Franklinová, přestoupila na islám a vdala se za Íránce. Do USA jezdila pravidelně za příbuznými, tentokrát přijela za nemocným bratrem. V Íránu žije 25 let. "O svém zatčení mohu říci mnoho. Brzy si o tom popovídáme," řekla žena po svém propuštění. Podle zprávy z 18. ledna měla vypovídat jako svědek v trestním případu, o němž žádné informace nejsou známy. Už tehdy americké úřady sdělily, že Hášemíová není z ničeho obviněna.

Nová zpráva Amnesty International upozorňuje, že Írán vede rozsáhlou kampaň proti kritikům vlády a zástupcům médií. Jeden z nich, novinář Jášár Soltání, byl právě v době, kdy se objevila informace o propuštění Hášemíové, odsouzen k pětiletému vězení za zveřejnění informací o korupčním chování bývalého teheránského starosty při obchodování s pozemky.

AI tvrdí, že mezi lidmi zadrženými loni jsou demonstranti, studenti, žurnalisté, ochránci přírody, dělníci i ochránci lidských práv. Mezi zatčenými je 50 pracovníků médií, z nichž 20 bylo odsouzeno k bičování nebo dlouhým trestům vězení.

Sádek Amolí, který řídí íránskou justici, dnes řekl, že u příležitosti 40. výročí islámské revoluce bude propuštěno velké množství vězňů. Podle oficiálních údajů je v íránských věznicích na 240.000 lidí. Výročí revoluce připadá na únor.

Philip Luther z blízkovýchodní sekce AI řekl, že "rok 2018 bude v íránských dějinách zapsán jako rok hanby" za tvrdý postup vůči účastníkům protivládních demonstrací. Protesty se konaly v celé zemi kvůli zhoršující se ekonomické situaci.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová fáze bitvy o Idlib: Rusko nasadilo speciální jednotky

18.07.2019 07:58 Rusko vyslalo speciální jednotky, aby pomohly syrské armádě v dosud neúspěšné ofenzivě v provincii…

Odplata za ruské rakety. USA vyloučí Turecko z programu stíhaček F-35

18.07.2019 07:17 Aktualizováno Turecko se kvůli pořízení ruského systému protivzdušné obrany S-400 nemůže podílet na americkém…

Ozbrojenci vystříleli restauraci v Iráku, zahynul turecký diplomat

17.07.2019 16:08 Při dnešní střelbě v restauraci ve městě Irbíl, metropoli iráckého Kurdistánu, zemřel zaměstnanec…

Záhada ztraceného tankeru. Verze Íránu dle arabské televize nesedí

17.07.2019 07:14 Z Hormuzského průlivu u Perského zálivu byl v úterý hlášen další incident. Podle agentury AP se tam…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama