Bičování a znásilňování? V Saúdské Arábii mučí aktivistky, tvrdí Amnesty International

Aktivistky bojující za ženská práva jsou údajně mučeny v tajných saúdských věznicích. Podle zprávy lidskoprávní organizace byly ženy vystaveny waterboardingu, bičování, elektrickým šokům a sexuálnímu násilí. Zadržovány jsou bez oficiálního obvinění.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Amnesty International
doporučujeme

Ženy byly zadrženy v květnu minulého roku. Podle organizace Amnesty International jsou mezi nimi i známé aktivistky jako Loujain al-Hathloul nebo Aziza al-Youssef, které se podílely na kampani za práva žen řídit automobily a proti dalším rigidním praktikám konzervativního režimu.

Přestože proti nim nebyla vznesena žádná obvinění, jsou od té doby saúdskými úřady zadržovány. Podle deníku Independent většina žen nemá ani žádného právního zástupce. Británie postupně zvyšuje nátlak na ropné království. Panel poslanců poslal mimo jiné oficiální žádost saúdskému velvyslanci, v němž požaduje poskytnutí svědecké výpovědi deseti aktivistek.

Pokud jim nebude vyhověno do 29. ledna, oficiálně zveřejní zprávu Amnesty International, která detailně dokumentuje všechna obvinění vůči saúdským úřadům. Království však opakovaně jakékoliv zprávy o špatném zacházení odmítá.

„Jsme velice znepokojeni životními podmínkami těchto aktivistek, které jsou zadržovány více jak devět měsíců jednoduše proto, že se postavily na obranu lidských práv,“ cituje The Independent Lynn Maalouf, ředitelku blízkovýchodní sekce Amnesty International.

Organizace získala informace o mučení žen částečně již v listopadu minulého roku. Další detaily o podmínkách zadržovaných jsou však nové. Ze zpráv vyplývá, že jsou ženy mučeny elektrickým proudem nebo bičovány tak, že nemohou chodit. Další obvinění zmiňují používání praktiky známé jako waterboarding nebo sexuální násilí.

„Úřady v Saúdské Arábii opakovaně prokázaly, že nechtějí bránit mučení zadržených, ani nechat nezávisle vyšetřit tato obvinění. Proto vyzýváme Saúdskou Arábii, aby umožnila nezávislým organizacím okamžitý a neomezený přístup k zadrženým aktivistkám,“ dodala Lynn Maalouf.

Lidskoprávní organizace zároveň vyzvala britskou vládu, aby se zasadila o propuštění žen. Skupina poslanců mezitím pohrozila, že zveřejní její zprávu, pokud nebude ze strany Rijádu žádosti vyhověno.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová fáze bitvy o Idlib: Rusko nasadilo speciální jednotky

18.07.2019 07:58 Rusko vyslalo speciální jednotky, aby pomohly syrské armádě v dosud neúspěšné ofenzivě v provincii…

Odplata za ruské rakety. USA vyloučí Turecko z programu stíhaček F-35

18.07.2019 07:17 Aktualizováno Turecko se kvůli pořízení ruského systému protivzdušné obrany S-400 nemůže podílet na americkém…

Ozbrojenci vystříleli restauraci v Iráku, zahynul turecký diplomat

17.07.2019 16:08 Při dnešní střelbě v restauraci ve městě Irbíl, metropoli iráckého Kurdistánu, zemřel zaměstnanec…

Záhada ztraceného tankeru. Verze Íránu dle arabské televize nesedí

17.07.2019 07:14 Z Hormuzského průlivu u Perského zálivu byl v úterý hlášen další incident. Podle agentury AP se tam…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama