Bičování a znásilňování? V Saúdské Arábii mučí aktivistky, tvrdí Amnesty International

Aktivistky bojující za ženská práva jsou údajně mučeny v tajných saúdských věznicích. Podle zprávy lidskoprávní organizace byly ženy vystaveny waterboardingu, bičování, elektrickým šokům a sexuálnímu násilí. Zadržovány jsou bez oficiálního obvinění.

Amnesty International
doporučujeme

Ženy byly zadrženy v květnu minulého roku. Podle organizace Amnesty International jsou mezi nimi i známé aktivistky jako Loujain al-Hathloul nebo Aziza al-Youssef, které se podílely na kampani za práva žen řídit automobily a proti dalším rigidním praktikám konzervativního režimu.

Přestože proti nim nebyla vznesena žádná obvinění, jsou od té doby saúdskými úřady zadržovány. Podle deníku Independent většina žen nemá ani žádného právního zástupce. Británie postupně zvyšuje nátlak na ropné království. Panel poslanců poslal mimo jiné oficiální žádost saúdskému velvyslanci, v němž požaduje poskytnutí svědecké výpovědi deseti aktivistek.

Pokud jim nebude vyhověno do 29. ledna, oficiálně zveřejní zprávu Amnesty International, která detailně dokumentuje všechna obvinění vůči saúdským úřadům. Království však opakovaně jakékoliv zprávy o špatném zacházení odmítá.

„Jsme velice znepokojeni životními podmínkami těchto aktivistek, které jsou zadržovány více jak devět měsíců jednoduše proto, že se postavily na obranu lidských práv,“ cituje The Independent Lynn Maalouf, ředitelku blízkovýchodní sekce Amnesty International.

Organizace získala informace o mučení žen částečně již v listopadu minulého roku. Další detaily o podmínkách zadržovaných jsou však nové. Ze zpráv vyplývá, že jsou ženy mučeny elektrickým proudem nebo bičovány tak, že nemohou chodit. Další obvinění zmiňují používání praktiky známé jako waterboarding nebo sexuální násilí.

„Úřady v Saúdské Arábii opakovaně prokázaly, že nechtějí bránit mučení zadržených, ani nechat nezávisle vyšetřit tato obvinění. Proto vyzýváme Saúdskou Arábii, aby umožnila nezávislým organizacím okamžitý a neomezený přístup k zadrženým aktivistkám,“ dodala Lynn Maalouf.

Lidskoprávní organizace zároveň vyzvala britskou vládu, aby se zasadila o propuštění žen. Skupina poslanců mezitím pohrozila, že zveřejní její zprávu, pokud nebude ze strany Rijádu žádosti vyhověno.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Protesty v Bejrútu: Demonstranti pronikli na ministerstvo, premiér…

08.08.2020 20:29 Aktualizováno Desítky rozhněvaných demonstrantů pronikly dnes na pozemek libanonského ministerstva zahraničí v…

Český tým přerušil záchranné práce v Bejrútu, bezpečnostní situace se…

08.08.2020 18:33 Aktualizováno Čeští záchranáři dnes přerušili v Bejrútu vyhledávací a záchranné práce. Libanonská armáda totiž…

V Bejrútu vypukly protivládní demonstrace, policie zakročila slzným plynem

08.08.2020 17:18 Aktualizováno Libanonská policie dnes zasáhla slzným plynem proti demonstrantům, kteří se snažili dostat přes…

Po explozi v Bejrútu je ještě 60 pohřešovaných, Češi pomáhají na…

08.08.2020 13:32 Aktualizováno Čtyři dny po ničivé explozi v bejrútském přístavu zůstává stále ještě přes 60 pohřešovaných,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama