Změny klimatu? Hrozí masivní migrace a občanské války, varují vědci

V historii lidé obvykle cestovali ze své země jinam kvůli zhoršeným klimatickým podmínkám. Ani dnes tomu není jinak. V Africe, Asii, na Blízkém východě, ale i Latinské Americe se lidé potýkají s vzrůstajícím suchem. Stěhování za zdroji vody se zatím děje jen v rámci místních států, může ale vést i masivní migraci do zahraničí a vypuknutí občanské války, varují odborníci.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Sucho, ilustrační fotografie
doporučujeme

Blízký východ nyní zažívá obrovský generační růst. To samozřejmě vytváří velký nápor na vodní zdroje. Už tak vyprahlá země čelí sílícímu suchu. Navíc v oblasti se nehospodárně využívají vodní zdroje po desetiletí. Společně tyto faktory vytváří výbušnou směs, která může učinit v regionu velkou neplechu, varuje ve svém komentáři pro web Arab News Kerry Boyd Andersonová, poradkyně v oblasti politických rizik.

Podle studie NASA zveřejněné v roce 2016 je nedávné sucho, které započalo v roce 1998 ve východní oblasti Středozemní Levanty (Kypr, Izrael, Jordánsko, Libanon, Palestina, Sýrie a Turecko), je „pravděpodobně tím nejhorším za posledních devět století“. Tyto země zažívají ztrátu povrchových vod a vyčerpání zdrojů vodních toků, což zvláště ohrožuje ty komunity, které jsou na vodě závislé, tj. zemědělské či rybářské obce.

Dochází tak k vyklidňování celých vesnice. Írán, Irák, Sýrie, Jemen či Jordánsko prožívá výraznou migrační vlnu obyvatel odcházejících z rurálních oblastí do těch urbánních, kde ještě existují určité vodní zdroje.

Takovýto typ migrace přirozeně vytváří značné napětí. To může přerůst až v otevřený konflikt a přímo k občanské válce. Podle vědců z australského International Institute for Applied Systems Analysis války vzešlé z Arabského jara, jako občanská válka v Sýrii, vzniky mimo jiné z velké části kvůli této migrace obyvatel venkova do měst kvůli suchu a nedostatku agrárních plodin. Podle vědců nicméně toto hrozí u těch zemí se střední či nízkou mírou demokracie, uvádí server Voice of America.

Zhoršenou životní úroveň obyvatel v důsledku nedostatku vody mohou následně využit i teroristické skupiny. Mnozí Iráčané se přidávali k IS čistě kvůli tomu, že teroristická skupina měla k dispozici potřebné zdroje, poukazuje Andersonová.

Syrský případ taktéž ukazuje, že migrace uvnitř dané země se snadno může proměnit na tu vnější. Z Jemenu lidí odcházejí do bohatých států Perského zálivu nejen kvůli válce, ale i kvůli hrozivým klimatickým podmínkám. Vnitřní migrace země je vzhledem k limitovaným vodním zdrojům nedostatečná.

Stěhování lidí z venkovních oblastí do měst či dalších zemí, která samy se potýkají s vodním nedostatkem, hrozí, že povede k migračnímu cyklu a opravdovému stěhování národů, kdy po vyčerpání nedostatkových zdrojů se přišlé i místní obyvatelstvo bude muset přesunout jinak, kde se tento vzorec bude opakovat. Jordánsko už čelí tomu, že příchod jemenských a syrských uprchlíků výrazně vyčerpává jeho vzácné vodní zdroje.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán hrozí otevřenou válkou

19.09.2019 18:24 Aktualizováno Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf dnes uvedl, že jeho americký protějšek Mike Pompeo…

Kdo bude izraelským premiérem? Situace po volbách je stále zamotanější

19.09.2019 16:53 Aktualizováno Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes po úterních předčasných parlamentních volbách vyzval…

Volby v Izraeli rozhodnou vojáci? Nervozita roste, Netanjahu zatím ztrácí

19.09.2019 10:13 Po sečtení téměř 95 procent hlasů odevzdaných v úterních izraelských předčasných volbách…

Vypukne nová válka? Pompeo poslal drsný vzkaz Íránu

19.09.2019 07:11 Spojené státy stojí při Saúdské Arábií a podporují její právo na sebeobranu. Ve středu to na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama