Změny klimatu? Hrozí masivní migrace a občanské války, varují vědci

V historii lidé obvykle cestovali ze své země jinam kvůli zhoršeným klimatickým podmínkám. Ani dnes tomu není jinak. V Africe, Asii, na Blízkém východě, ale i Latinské Americe se lidé potýkají s vzrůstajícím suchem. Stěhování za zdroji vody se zatím děje jen v rámci místních států, může ale vést i masivní migraci do zahraničí a vypuknutí občanské války, varují odborníci.

Sucho, ilustrační fotografie
doporučujeme

Blízký východ nyní zažívá obrovský generační růst. To samozřejmě vytváří velký nápor na vodní zdroje. Už tak vyprahlá země čelí sílícímu suchu. Navíc v oblasti se nehospodárně využívají vodní zdroje po desetiletí. Společně tyto faktory vytváří výbušnou směs, která může učinit v regionu velkou neplechu, varuje ve svém komentáři pro web Arab News Kerry Boyd Andersonová, poradkyně v oblasti politických rizik.

Podle studie NASA zveřejněné v roce 2016 je nedávné sucho, které započalo v roce 1998 ve východní oblasti Středozemní Levanty (Kypr, Izrael, Jordánsko, Libanon, Palestina, Sýrie a Turecko), je „pravděpodobně tím nejhorším za posledních devět století“. Tyto země zažívají ztrátu povrchových vod a vyčerpání zdrojů vodních toků, což zvláště ohrožuje ty komunity, které jsou na vodě závislé, tj. zemědělské či rybářské obce.

Dochází tak k vyklidňování celých vesnice. Írán, Irák, Sýrie, Jemen či Jordánsko prožívá výraznou migrační vlnu obyvatel odcházejících z rurálních oblastí do těch urbánních, kde ještě existují určité vodní zdroje.

Takovýto typ migrace přirozeně vytváří značné napětí. To může přerůst až v otevřený konflikt a přímo k občanské válce. Podle vědců z australského International Institute for Applied Systems Analysis války vzešlé z Arabského jara, jako občanská válka v Sýrii, vzniky mimo jiné z velké části kvůli této migrace obyvatel venkova do měst kvůli suchu a nedostatku agrárních plodin. Podle vědců nicméně toto hrozí u těch zemí se střední či nízkou mírou demokracie, uvádí server Voice of America.

Zhoršenou životní úroveň obyvatel v důsledku nedostatku vody mohou následně využit i teroristické skupiny. Mnozí Iráčané se přidávali k IS čistě kvůli tomu, že teroristická skupina měla k dispozici potřebné zdroje, poukazuje Andersonová.

Syrský případ taktéž ukazuje, že migrace uvnitř dané země se snadno může proměnit na tu vnější. Z Jemenu lidí odcházejí do bohatých států Perského zálivu nejen kvůli válce, ale i kvůli hrozivým klimatickým podmínkám. Vnitřní migrace země je vzhledem k limitovaným vodním zdrojům nedostatečná.

Stěhování lidí z venkovních oblastí do měst či dalších zemí, která samy se potýkají s vodním nedostatkem, hrozí, že povede k migračnímu cyklu a opravdovému stěhování národů, kdy po vyčerpání nedostatkových zdrojů se přišlé i místní obyvatelstvo bude muset přesunout jinak, kde se tento vzorec bude opakovat. Jordánsko už čelí tomu, že příchod jemenských a syrských uprchlíků výrazně vyčerpává jeho vzácné vodní zdroje.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Věčná válka, věční uprchlíci. Politoložka varuje před patem v Sýrii

29.11.2020 19:21 Aktualizováno NÁZOR - Syrská občanská válka bude trvat již deset let, boje vyústily v nepohodlný pat, země…

Odplata za vraždu jaderného fyzika: Íránský tisk navrhuje útok na…

29.11.2020 17:46 Íránští poslanci dnes podepsali výzvu k pomstě za smrt jaderného fyzika Mohsena Fachrízádeho. V…

Izrael na zkoušku otevřel 15 nákupních center. Experti mají obavy, může…

27.11.2020 16:42 Aktualizováno V Izraeli se dnes na zkoušku otevřelo 15 nákupních center po celé zemi. Úřady budou pečlivě…

Archeolog předložil argumenty pro tezi, že v dochovaném domě žil Kristus

27.11.2020 07:36 Podle britského archeologa existují silné argumenty pro tezi, že v domě v izraelském Nazaretu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama