Tsipras vysvětloval Turecku postoj k pučistům. Respektuje soudy

Atény neposkytují útočiště účastníkům neúspěšného puče v Turecku a v případě osmi tureckých vojáků, kteří po pokusu o převrat utekli v červenci 2016 do Řecka, musejí respektovat rozhodnutí soudu. Na tiskové konferenci v Ankaře to dnes po setkání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem uvedl řecký premiér Alexis Tsipras. Erdogan řekl, že od Řecka čeká více spolupráce ohledně vydání těchto osmi vojáků. Vzájemné spory chtějí státníci řešit dialogem. Tsipras dnes přicestoval na dvoudenní návštěvu Turecka.

Přidejte svůj názor

Alexis Tsipras
doporučujeme

Turecko dnes na seznam vojáků, jimž přičítá účast na neúspěšném puči, přidala 74 osob, včetně osmi zmiňovaných vojáků, kteří přeletěli vrtulníkem do Řecka a požádali zde o azyl. Ankara za každého z osmice nabízí odměnu čtyři miliony tureckých lir (17,3 milionu Kč). Vojáci účast na puči popírají a řecký soud je odmítl vydat. Nejméně tři z nich už získali status uprchlíka.

Kauza uprchlých tureckých vojáků zhoršila řecko-turecké vztahy, které jsou už tak dlouhodobě napjaté zejména kvůli Kypru, jehož severní část Ankara obsadila v roce 1974 kvůli snaze kyperských řeckých nacionalistů o připojení ostrova k Řecku.

Podle Tsiprase je důležitější spolupráce v oblasti bezpečnosti. Řekl také, že Atény a Ankara musí snížit napětí v Egejském moři. "Jsem nanejvýš spokojen, že komunikační kanály s Ankarou zůstaly otevřené," dodal. "Jsme toho názoru, že všechny problémy se dají s Řeckem vyřešit mírovou cestou," konstatoval obdobně Erdogan.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko se vysmívá sankcím EU, bude pokračovat ve vrtech u Kypru

16.07.2019 19:44 Aktualizováno Turecko bude pokračovat v průzkumných vrtech kvůli těžbě ropy a zemního plynu u pobřeží Kypru…

„Pokud Bůh dá, povraždíme všechny Židy.“ Vysoce postavený člen Hamásu…

16.07.2019 18:51 Aktualizováno Fathi Hammad, člen politbyra islamistické organizace Hamás, vzbudil velké pozdvižení svou výzvou,…

V Hormuzském průlivu záhadně zmizel tanker, už dva dny nevysílá žádný…

16.07.2019 14:43 Ropný tanker Spojených arabských emirátů se odchýlil v Hormuzském průlivu od trasy a zamířil do…

Írán poprvé naznačil, že je ochoten s USA jednat. Klade si ale podmínky

16.07.2019 13:50 Írán vůbec poprvé naznačil, že je ochoten s USA jednat o svém raketovém programu. Jeho ministr…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama