Kdo jsou rekruti IS? Studie ukazuje překvapivý obrázek

Obvykle jsou přívrženci Islámského státu (IS) chápáni jako poměrně hloupí, velmi nábožensky založení, chudí a frustrovaní jedinci. Studie saúdského výzkumného centra ale ukazuje docela jiný obrázek. Podle jeho zjištění jsou mladí džihádisté poměrně vzdělaní a málo náboženští a mají jen minimální zájem v sebevražedných misích.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Islámský stát (ISIS)
doporučujeme

Výzkumný ústav King Faisal Center for Research and Islamic Studies společně s neziskovou organizací International Center for the Study of Radicalisation zanalyzoval životy 759 saúdských mužů, které v letech 2013 a 2014 rekrutoval Islámský stát. Podle saúdského ministerstva vnitra z ropného království odešlo bojovat asi 2 500 lidí než tomu bylo v roce 2014 zamezeno. Jen z Tunisu odešlo více bojovníků.

Podle 40 stránkové studie mělo 340 saúdských rekrutů IS střední školy, 120 získalo vysokoškolský diplom, pět dokonce získalo postgraduální titul. Podle studie nicméně vzdělání nutně nezaručuje pracovní příležitosti a nezaručuje, že daný jedinec nebude deprimován.

Okolo 58% mělo jen základní náboženské vzdělání, zbytek řekl, že má vyšší znalosti z této oblasti. Podle výzkumníků to není až tak překvapivé, vzhledem k tomu, že v Saúdské Arábii se učí islám na základních školách. Nízká vzdělanost rekrutů v náboženských otázkách usnadňuje IS propagaci jeho extrémistickou interpretaci islámu.

Saúdští rekruti podle studie se k IS přidávali spíše než kvůli víře v apokalyptické nároky IS ze sektářských, ideologických důvodů. Bodem obratu se stal rok 2013, kdy šiítské, libanonské hnutí Hizballáh vstoupilo do Sýrie, aby po boku režimu Bašára al-Asada bojovalo proti primárně sunnitským rebelům. V té době se saúdští rekruti začali masivně přidávat k IS.

K podobným výsledkům došla i studie OSN z roku 2017, která zkoumala zajaté bojovníky IS z vícero zemí. Mnozí z nich uvedli, že jejich impulzem k přidání se k IS bylo snaha ochránit své „sunnitské bratry“ před šiítskými milicemi.  

Polovinu ze zkoumaných saúdských rekrutů tvořili mladí muži ve věku 20-24 let, dalším 22% bylo 25-29 let. Jen 13% z nich bylo starších 30 let a 15% bylo mladších 19 let. Vůbec nejmladším členem IS byl teprve devítiletý chlapec. Jen 18% žilo v manželském svazku, zbytek byl svobodný.

Zatímco rekruti z Centrální Asie jsou známi tím, že vstupují do přední linie jako sebevražední atentátníci, saúdští rekruti takové nadšení nevykazovali. Jen 71 (9%) se přihlásilo k sebevražedným atentátům, zbytek fungoval jako bojovníci. Podle výzkumníka Abdullaha bin Khaleda al-Sauda to naznačuje, že tito jedinci chtěli "přispět k vzrušujícímu projektu chalífátu", tj. chtěli vytvářet jeho živou verzi nežli jít do posmrtného ráje slibovaného sebevražedným atentátníkům.

Studie poukazuje na to, že její zjištění o saúdských rekrutech nezapadajících do obvyklého obrazu teroristického příznivce IS, se týkají jen poměrně specifického kontextu. Rekruti z Evropy a jiných částí světa bývají z velké části málo vzdělaní, chudí a deprimovaní, často s kriminálním pozadím, ukazují uniklé dokumenty.

Právě tento typ lidí páchá v teroristické útoky v Evropě. Odborníci varují před tím, že IS využívá věznic jako snadné půdy pro rekrutování násilnických typů ochotných uskutečnit jeho vražedné úmysly. Magazín Foreign Policy poukázal na to, že poměrně velké množství plánovaných teroristických útoků skončilo naprostým nezdarem, což ukazuje na poměrně malou inteligenci jejich uskutečňovatelů.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukřižování, těla na kůlech. Hromadná poprava v Saúdské Arábii vyvolala…

24.04.2019 17:04 Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf kritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa za…

loading...

Erdogan si podal Francii: Paříž nebude poučovat, může za genocidu ve Rwandě

24.04.2019 16:29 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes kritizoval ty, kteří Turecko podle něj poučují o…

Co měl v plánu Saddám? Saúdská Arábie vděčí za svou existenci Íránu,…

24.04.2019 15:51 Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty vděčí za svou existenci Íránu. Prohlásil to dnes podle…

Mezi Íránem a USA přituhuje, Chameneí pohrozil odvetou za zpřísnění sankcí

24.04.2019 14:40 Íránský duchovní vůdce Alí Chameneí dnes varoval, že zpřísnění amerických sankcí nezůstane bez…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama