Další fáze nekonečné války s terorismem? Zaznělo znepokojivé varování

Americký prezident Donald Trump zřejmě v tomto týdnu oznámí, že teroristická skupina Islámský stát (IS) byla poražena a její nenávistný chalífát v Sýrii a Iráku byl zničen, deklaruje editorial serveru The Observer. Renomovaný týdeník poukazuje, že šéf Bílého domu ve skutečnosti ohlásí vítězství nad džihádisty již podruhé.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Islámský stát (ISIS)

Zhoubná myšlenka přežívá

Když Trump vítězství oznámil loni v prosinci poprvé, jeho názor byl v příkrém rozporu s představiteli amerických tajných služeb i britskými ministry, připomíná prestižní týdeník. Domnívá se, že nyní bude prezident opatrnější, ale jeho touha přisvojit si slávu za omezený úspěch, na kterém nemá valné zásluhy, u něj dříve či později převáží.

Území o velikosti Velké Británie, které IS okupoval, když se v roce 2014 jeho bojovníci prohnali Irákem a Sýrii, se scvrklo na minimum, přiznává The Observer. Konstatuje, že z chalífátu, který vyhlásil vůdce IS Abů Bakr Bagdádí, zbyly jedna až dvě obležené vesnice v jihovýchodní Sýrii.   

"Zprávy z oblasti hovoří o bojovnících IS a jejich rodinách vzdávajících se Západem podporovaným kurdským a arabským milicím známým jako Syrské demokratické síly," píše britský server. Podotýká, že vnitřní boj v IS údajně dokonce vedl k pokusu o atentát na Bagdádího, který je nyní na útěku.

To jsou podle renomovaného týdeníku dobré zprávy, avšak celková situace je složitější. IS je totiž zhoubná, bigotní myšlenka, nejen bojová síla, a tato myšlenka pramenící z extrémního náboženského fundamentalismu, totální násilné opozice vůči "odpadlickým režimům" v muslimském světě i západním mocnostem, zdaleka nezmizela, varuje editorial.  

Na toto zřetelně poukazuje i německá kancléřka Angela Merkelová, která podle britského serveru uvádí Trumpovy výroky na pravou míru. "Takzvaný Islámský stát byl naštěstí vyhnán ze svého území, ale to naneštěstí neznamená, že zmizel. Mění se v asymetrickou válečnou sílu. A to je pochopitelně hrozba," cituje The Observer kancléřku. Dodává, že Merkelová má na mysli, že IS a ideologie, kterou ztělesňuje, dokáže nadále ovlivňovat a přitahovat potenciální teroristy po celém světě, bez ohledu na ztrátu své velící základny.

Děsivé dědictví

Odnože IS se nadále podílejí na bojích v Nigérii, Somálsku, Afghánistánu či na Filipínách, poukazuje prestižní týdeník. Dodává, že organizace má také mnoho stoupenců v Evropě a podle některých odhadů její členové a sympatizanti provedli od roku 2014 na 140 teroristických útoků v 29 zemích, při kterých přišlo o život nejméně 2 tisíce lidí.     

IS byl původně odnoží al-Káidy, jejíž útoky na New York a Washington z 11. září 2001 vedly k tomu, co je nazýváno globální válkou proti terorismu, nastiňuje The Observer. Připomíná, že danou frázi poprvé použil tehdejší americký prezident George W. Bush krátce po 11. září, přičemž zahrnovala rozsáhlé armádní operace, nasazení zvláštních jednotek, rozvědky i tajné fyzické likvidace a věznice, které byly často nejen morálně neospravedlnitelné, ale také nelegální z pohledu amerického i mezinárodního práva.

"Dědictví války proti terorismu je děsivé a podle odhadů si vyžádalo půl milionu životů," pokračuje The Observer. Za možná nejhorší důsledek tažení, které ani zdaleka nevymýtilo islamistický terorismus, jak Bush sliboval, označuje vytvoření dlouhodobého příkopu mezi muslimy a Západem.

Bushův nástupce Barack Obama ohlásil konec války proti terorismu v roce 2013, ale ta i nadále probíhá, na jiných frontách a s odlišnou intenzitou, přičemž narůstají pochyby ohledně její strategie a sledovaných cílů, konstatuje britský server. Poukazuje, že zatímco Trump tvrdí, že američtí vojáci se musejí stáhnout ze Sýrie, Kongres tvrdí, že tam musejí zůstat.

Trump by také rád stáhl vojska z Afghánistánu, ale nenabízí žádnou vizi, co se bude dít, pokud Tálibán a na něj navázaní džihádisté vtrhnou do Kábulu, což se jeví jako pravděpodobné, kritizuje The Observer. Podotýká, že mezitím šéf Bílého domu nevynechá jedinou příležitost, aby označoval Írán za největšího státního sponzora terorismu, za což ostatně minulý týden sklidil aplaus při přednesu své zprávy o stavu Unie.

"Je Teherán místo, kam tato naprosto chybná, nekonečná tragédie povede dál?" pokládá řečnickou otázku renomovaný týdeník.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dnešní stav světa je jen začátek? Klimatické změny povedou k masivní…

20.02.2019 22:01 Aktualizováno Klimatické změny představují hlavní bezpečnostní a existenciální hrozby. Na takovém závěru se…

Babiš měl v Izraeli napilno: Navštívil inovační centrum, památník…

20.02.2019 17:23 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš dnes na závěr své návštěvy Izraele navštívil v Jeruzalémě památník Jad vašem,…

Bude se Izrael omlouvat? Do roztržky s Polskem se vložila velvyslankyně USA

20.02.2019 15:27 Aktualizováno Velvyslankyně Spojených států ve Varšavě dnes vyzvala Izrael, aby se omluvil Polsku za výroky svého…

Bitva mezi Íránem a USA je na maximu, hřímá Ruhání. Jeho ministr si…

20.02.2019 13:49 Napětí mezi Teheránem a Washingtonem je na maximu. Prohlásil to dnes podle íránské státní televize…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama