Další fáze nekonečné války s terorismem? Zaznělo znepokojivé varování

Americký prezident Donald Trump zřejmě v tomto týdnu oznámí, že teroristická skupina Islámský stát (IS) byla poražena a její nenávistný chalífát v Sýrii a Iráku byl zničen, deklaruje editorial serveru The Observer. Renomovaný týdeník poukazuje, že šéf Bílého domu ve skutečnosti ohlásí vítězství nad džihádisty již podruhé.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Islámský stát (ISIS)
doporučujeme

Zhoubná myšlenka přežívá

Když Trump vítězství oznámil loni v prosinci poprvé, jeho názor byl v příkrém rozporu s představiteli amerických tajných služeb i britskými ministry, připomíná prestižní týdeník. Domnívá se, že nyní bude prezident opatrnější, ale jeho touha přisvojit si slávu za omezený úspěch, na kterém nemá valné zásluhy, u něj dříve či později převáží.

Území o velikosti Velké Británie, které IS okupoval, když se v roce 2014 jeho bojovníci prohnali Irákem a Sýrii, se scvrklo na minimum, přiznává The Observer. Konstatuje, že z chalífátu, který vyhlásil vůdce IS Abů Bakr Bagdádí, zbyly jedna až dvě obležené vesnice v jihovýchodní Sýrii.   

"Zprávy z oblasti hovoří o bojovnících IS a jejich rodinách vzdávajících se Západem podporovaným kurdským a arabským milicím známým jako Syrské demokratické síly," píše britský server. Podotýká, že vnitřní boj v IS údajně dokonce vedl k pokusu o atentát na Bagdádího, který je nyní na útěku.

To jsou podle renomovaného týdeníku dobré zprávy, avšak celková situace je složitější. IS je totiž zhoubná, bigotní myšlenka, nejen bojová síla, a tato myšlenka pramenící z extrémního náboženského fundamentalismu, totální násilné opozice vůči "odpadlickým režimům" v muslimském světě i západním mocnostem, zdaleka nezmizela, varuje editorial.  

Na toto zřetelně poukazuje i německá kancléřka Angela Merkelová, která podle britského serveru uvádí Trumpovy výroky na pravou míru. "Takzvaný Islámský stát byl naštěstí vyhnán ze svého území, ale to naneštěstí neznamená, že zmizel. Mění se v asymetrickou válečnou sílu. A to je pochopitelně hrozba," cituje The Observer kancléřku. Dodává, že Merkelová má na mysli, že IS a ideologie, kterou ztělesňuje, dokáže nadále ovlivňovat a přitahovat potenciální teroristy po celém světě, bez ohledu na ztrátu své velící základny.

Děsivé dědictví

Odnože IS se nadále podílejí na bojích v Nigérii, Somálsku, Afghánistánu či na Filipínách, poukazuje prestižní týdeník. Dodává, že organizace má také mnoho stoupenců v Evropě a podle některých odhadů její členové a sympatizanti provedli od roku 2014 na 140 teroristických útoků v 29 zemích, při kterých přišlo o život nejméně 2 tisíce lidí.     

IS byl původně odnoží al-Káidy, jejíž útoky na New York a Washington z 11. září 2001 vedly k tomu, co je nazýváno globální válkou proti terorismu, nastiňuje The Observer. Připomíná, že danou frázi poprvé použil tehdejší americký prezident George W. Bush krátce po 11. září, přičemž zahrnovala rozsáhlé armádní operace, nasazení zvláštních jednotek, rozvědky i tajné fyzické likvidace a věznice, které byly často nejen morálně neospravedlnitelné, ale také nelegální z pohledu amerického i mezinárodního práva.

"Dědictví války proti terorismu je děsivé a podle odhadů si vyžádalo půl milionu životů," pokračuje The Observer. Za možná nejhorší důsledek tažení, které ani zdaleka nevymýtilo islamistický terorismus, jak Bush sliboval, označuje vytvoření dlouhodobého příkopu mezi muslimy a Západem.

Bushův nástupce Barack Obama ohlásil konec války proti terorismu v roce 2013, ale ta i nadále probíhá, na jiných frontách a s odlišnou intenzitou, přičemž narůstají pochyby ohledně její strategie a sledovaných cílů, konstatuje britský server. Poukazuje, že zatímco Trump tvrdí, že američtí vojáci se musejí stáhnout ze Sýrie, Kongres tvrdí, že tam musejí zůstat.

Trump by také rád stáhl vojska z Afghánistánu, ale nenabízí žádnou vizi, co se bude dít, pokud Tálibán a na něj navázaní džihádisté vtrhnou do Kábulu, což se jeví jako pravděpodobné, kritizuje The Observer. Podotýká, že mezitím šéf Bílého domu nevynechá jedinou příležitost, aby označoval Írán za největšího státního sponzora terorismu, za což ostatně minulý týden sklidil aplaus při přednesu své zprávy o stavu Unie.

"Je Teherán místo, kam tato naprosto chybná, nekonečná tragédie povede dál?" pokládá řečnickou otázku renomovaný týdeník.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jezídové mezi sebe přijmou děti počaté islamisty

25.04.2019 20:36 Komunita jezídů v Iráku mezi sebe přijme jezídky, které přežily zotročení příslušníky teroristické…

Jatka v syrské Rakce: Nálety západní koalice v roce 2017 zabily 1600…

25.04.2019 16:33 Více než 1600 civilistů přišlo v roce 2017 o život v syrském městě Rakka při ostřelování a náletech…

Z Afriky se vyváží více zlata, než kolik se oficiálně uvádí. Kde drahý kov…

25.04.2019 15:43 Oficiální statistiky zlata vyváženého z afrických zemí nekorespondují s statistikami zlata, které…

Ukřižování, těla na kůlech. Hromadná poprava v Saúdské Arábii vyvolala…

24.04.2019 17:04 Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf kritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama