V podzemním tunelu do Pásma Gazy se udusili Palestinci, vyproštění těl trvalo hodiny

V tunelu pod hranicí mezi palestinským Pásmem Gazy a Egyptem se udusili dva Palestinci. Jeden z nich je policista z Hamásu, který pásmu vládne od roku 2007. Informovalo o tom dnes ministerstvo vnitra vlády Hamásu.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Palestina

Mluvčí ministerstva oznámil, že oba muži, jimž bylo 39 a 28 let, se nadýchali jedovatého plynu. Na místo byli v neděli přivoláni záchranáři a vyproštění těl z chodby jim trvalo několik hodin.

Mluvčí neupřesnil, jaký plyn v tunelu byl, ale palestinský bezpečnostní zdroj agentuře AFP sdělil, že toxický plyn v tunelech používala v minulosti egyptská armáda, aby zabránila Palestincům tunely používat.

zdroj: YouTube

Pásmo Gazy je od roku 2007 vystaveno izraelské blokádě, která omezuje přísun zboží na palestinské území. Palestinci to v minulosti řešili budováním tunelů pod egyptskou hranicí, jimiž dováželi vše potřebné. Egypt to ale později znemožnil. V roce 2010 v jednom tunelu zemřeli za podobných okolností, jako byly ty o víkendu, čtyři Palestinci a Egypťané tehdy odmítli obvinění, že jsou za jejich smrt odpovědní.

Když byl v roce 2013 v Egyptě svržen prezident Muhammad Mursí, zvolený za islamistické Muslimské bratrstvo, začala egyptská armáda tunely ničit. Hamás vznikl jako odnož Muslimského bratrstva.

Egypt z obav před přesunem radikálů z pásma na své území udržoval hranici povětšinou uzavřenou a vytvořil na ní nárazníkové pásmo. Část tunelů, které zůstaly pod hranicí, se v minulých letech zřítila. O život v nich přišlo mnoho Palestinců, píše AFP. V lednu Káhira rozhodla otevírat pravidelně hraniční přechod Rafáh, což je pro obyvatele pásma žijící dlouhodobě v podmínkách blokády úleva a možnost vycestovat přes Egypt.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co přivedlo mladé ženy do Islámského státu? Expert vyvrací zažitý mýtus

22.02.2019 00:01 Další osud Shamimy Begumové, britské dívky, která uprchla z domova a přidala se k Islámskému státu …

Palestinci přijdou o peníze. Spor s Izraelem jim sníží platy

21.02.2019 19:41 Palestinský ministr financí dnes oznámil, že samospráva sníží platy svým zaměstnancům. Reaguje tak…

V Sýrii zabili hledaného islamistu z Francie. Hlásil se k odpovědnosti za…

21.02.2019 18:30 Francouzský radikál Fabien Clain byl zabit při středečním útoku ve východní Sýrii. Bojoval v řadách…

Transport džihádistů: Arabsko-kurdské milice předaly Iráku přes 150…

21.02.2019 16:55 Aktualizováno Arabsko-kurdské milice (SDF), které na východě Sýrie válčí se samozvaným Islámským státem (IS),…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama