Děsivé změny klimatu? Herec Harrison Ford se na konferenci navezl do Trumpa

Americký herec Harrison Ford se dnes v Dubaji vyslovil pro účinnější ochranu přírody a kritizoval politiky za přehlížení vědeckých poznatků. Šestasedmdesátiletý umělec známý ze ságy Star Wars nebo z filmů Indiana Jones řekl, že klimatické změny se týkají všech lidí, bez ohledu na jejich moc nebo bohatství.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Harrison Ford
doporučujeme

Ford sice nevyslovil jméno amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle agentury AP ale zjevně na jeho adresu prohlásil, že "vůdci na celém světě včetně USA popírají nebo očerňují vědu, aby si udrželi své postavení a status quo".

"Stojí na špatné straně dějin," řekl Ford před účastníky světového vládního summitu, který dnes končí.

Trump opakovaně kritizuje debatu o změnách klimatu a poukazuje často na situace, které podle něj této teorii odporují. Naposledy to udělal v pondělí, když tweetem komentoval vystoupení senátorky Amy Klobucharové. Tato demokratka z Minnesoty v neděli za hustého sněžení oznámila, že se hodlá ucházet o prezidentskou nominaci.

"Hrdě mluvit o boji proti globálnímu oteplování ve skutečné sněhové vánici, ledu a mrazivé teplotě - to je špatně načasováno," napsal Trump a dodal, že na konci svého vystoupení senátorka vypadala jako sněhulák.

Klobucharová mu rovněž tweetem odpověděla, že věda je na její straně, že se těší na debatu s Trumpem o klimatu a že by ráda věděla, jak by v takové bouři dopadly jeho vlasy.

Ford patří k propagátorům nutnosti chránit přírodu a na summitu před jeho projevem promítli video Příroda hovoří, v němž prosazoval ochranu oceánů. Ve svém vystoupení vyzval vlády, aby svou politiku opřely o "rozumnou vědu".

"Myslím, že čelíme největší morální krizi naší doby. Největší důsledky ponesou ti, kdo za ničení přírody nesou minimální odpovědnost. Potřebujeme teď přírodu víc než kdykoli. Příroda lidi nepotřebuje, to lidé potřebují ji," řekl.

Před početným publikem, v němž byly hlavy států, své tvrzení dokládal argumenty.

zdroj: YouTube

"Více než tři miliardy lidí závisejí na rybách jako na zdroji své stravy a živobytí. Proto musíme chránit čistotu vod," řekl. "Země a moře budou odkazem, který zanecháme budoucím generacím. Musíme zakročit, než bude příliš pozdě," dodal.

Nemluvil jen o hrozbách, ale také o krásách přírody, například o mangrovnících, jež svým porostem pomáhají stabilizovat břehy vod. Ocenil Spojené arabské emiráty za to, že se snaží tyto rostliny na svém pobřeží chránit. "Sedmdesát pět procent měst stojí na pobřeží. Tající oceány tato města a jejich obyvatele ohrozí. Co se týče oceánů, jež pokrývají 71 procent planety, neudělali jsme (pro jejich ochranu) dost," dodal Ford.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jatka v syrské Rakce: Nálety západní koalice v roce 2017 zabily 1600…

25.04.2019 16:33 Více než 1600 civilistů přišlo v roce 2017 o život v syrském městě Rakka při ostřelování a náletech…

loading...

Z Afriky se vyváží více zlata, než kolik se oficiálně uvádí. Kde drahý kov…

25.04.2019 15:43 Oficiální statistiky zlata vyváženého z afrických zemí nekorespondují s statistikami zlata, které…

Ukřižování, těla na kůlech. Hromadná poprava v Saúdské Arábii vyvolala…

24.04.2019 17:04 Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf kritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa za…

Erdogan si podal Francii: Paříž nebude poučovat, může za genocidu ve Rwandě

24.04.2019 16:29 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes kritizoval ty, kteří Turecko podle něj poučují o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama