Vyjednávat s USA? To nemá smysl, vzkázal Chameneí před konferencí v Polsku

Se Spojenými státy nelze urovnat žádné spory a jednání s nimi přináší jenom ztráty. Na své webové stránce to dnes uvedl íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Vyjádřil se před zahájením varšavského setkání svolaného Spojenými státy k Blízkému východu. Původně USA chtěly, aby konference vyzněla jako vytvoření protiíránské fronty, Polsko ale prosadilo rozšíření témat na celý Blízký východ. Jako protiíránskou platformu akci chápe také Izrael, který bude ve Varšavě zastupovat premiér Benjamin Netanjahu.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Dvoudenní konference začne dnes večer a těžiště jejího jednání připadne na čtvrtek. Evropské státy až na Británii posílají na konferenci níže postavené zástupce, za Británii bude přítomen ministr zahraničí Jeremy Hunt, který se ovšem chce soustředit především na Jemen. ČR zastoupí náměstek ministra zahraničí Aleš Chmelař. Chybět budou šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová stejně jako šéfové diplomacií Německa a Francie

"Co se Ameriky týče, nelze s ní vyřešit žádný problém a vyjednávat s ní je pouze ekonomická a duchovní ztráta," uvedl Chameneí. S poukazem na varšavskou konferenci napsal, že Írán nyní část evropských vlád nepovažuje za důvěryhodné.

USA na konferenci poslaly ministra zahraničí Mikea Pompea, viceprezidenta Mikea Pence, poradce Bílého domu Jareda Kushnera i speciálního zmocněnce pro Írán Briana Hooka. Pence dnes konferenci zahájí spolu s polským prezidentem Andrzejem Dudou, čtvrteční debatu pak otevře polský ministr zahraničí Jacek Czaputowicz a Pompeo.

Hunt se má podle médií zaměřit ve svém příspěvku na Jemen. Dnes řekl, že se zužuje možnost využít příměří v Jemenu k trvalému směřování k míru a k zastavení humanitární krize. Loni se ve Švédsku podařilo dohodnout příměří pro přístav Hudajdá, klíčový pro humanitární dodávky. Od té doby ale jednání nepokročila a v Hudajdá zůstávají ozbrojené oddíly obou znepřátelených stran, tedy šíitských povstalců a vlády. Humanitární dodávky jsou stále blokovány.

Z arabských zemí na varšavské konferenci budou na úrovni ministrů zastoupeny Saúdská Arábie, Bahrajn, Jemen, Jordánsko, Kuvajt, Maroko, Omán a Spojené arabské emiráty, Egypt a Tunisko vyšlou náměstky. Írán pozvánku nedostal, zatímco Rusko a palestinská samospráva pozvání odmítly.

Kushner chce konference využít k tomu, aby představil dlouho připravovaný americký plán řešení konfliktu mezi Izraelem a Palestinou. Palestinský vůdce Mahmúd Abbás se ovšem místo do Varšavy rozjel do Rijádu a před tímto plánem tamní politiky varoval. Podle něj jde o spiknutí. Abbás prosazuje obnovu arabské mírové iniciativy, která předpokládá stažení Izraele z okupovaných arabských území včetně těch palestinských, vytvoření Palestiny, jejímž hlavím městem bude východní Jeruzalém, a vyřešení osudu Palestinců, kteří po vzniku Izraele přišli o své domovy.

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Evropu si dejte pozor, varoval Chameneí íránskou vládu

18.02.2019 13:41 Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vyzval íránskou vládu k opatrnosti při jednání s…

Polsko je uražené, odvolalo účast na summitu V4 s Izraelem

18.02.2019 13:12 Polsko se kvůli údajným protipolským výrokům nejvyšších izraelských představitelů nezúčastní…

„Američani vás prodají, nespoléhejte na ně, jen my vás ochráníme“. Asad…

18.02.2019 12:11 Syrský prezident Bašár al-Asad pronesl v neděli ostrý projev. Řekl, že se vládní armáda „osvobodí…

Roztržka mezi Polskem a Izraelem se vyhrocuje. Nad summitem V4 visí otazník

18.02.2019 11:07 Aktualizováno Polsko možná zcela zruší svou účast na dvoudenním summitu visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama