Turecko necouvne od koupě ruských raket S-400, hrozí nový střet s USA

Turecko nemá v úmyslu odstoupit od dohody s Ruskem o koupi raketového systému S-400, ačkoli s nákupem nesouhlasí NATO ani USA, které Ankaře nabídly prodej konkurenčního raketového systému Patriot. Během návštěvy v USA to dnes řekl šéf zahraničního výboru tureckého parlamentu Volkan Bozkir. Podle něj už Turecko Rusku zaplatilo podstatnou část ceny raket, s jejichž dodáním se počítá v listopadu.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Raketový systém S-400

Turecko a Rusko podepsaly dohodu o dodávce čtyř jednotek systému protivzdušné obrany S-400 za 2,5 miliardy dolarů v roce 2017. USA a NATO pak Turky opakovaně varovaly, že ruské rakety nejsou kompatibilní s aliančním systémem protivzdušné obrany a že nákup S-400 může vést k sankcím ze strany Washingtonu.

Američtí představitelé také naznačili, že pokud Turecko obchod nezruší, může to ohrozit jeho plánovaný nákup stíhaček F-35, uvedla agentura Reuters.

zdroj: YouTube

Systém S-400 je ruskou protiváhou amerických protiraketových systémů THAAD a raketového systému Patriot. Americký Kongres předloni schválil zákon, jenž má Rusko potrestat za agresivní chování vůči Ukrajině a za údajné vměšování do amerických prezidentských voleb.

Tento normativní akt hrozí zavedením ekonomických sankcí proti státům, které uzavřou zbrojní kontrakt s ruskými firmami. Dohodu o koupi systémů S-400 už přitom vedle Turecka uzavřely i Čína a Indie.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polsko je uražené, odvolalo účast na summitu V4 s Izraelem

18.02.2019 13:12 Polsko se kvůli údajným protipolským výrokům nejvyšších izraelských představitelů nezúčastní…

„Američani vás prodají, nespoléhejte na ně, jen my vás ochráníme“. Asad…

18.02.2019 12:11 Syrský prezident Bašár al-Asad pronesl v neděli ostrý projev. Řekl, že se vládní armáda „osvobodí…

Roztržka mezi Polskem a Izraelem se vyhrocuje. Nad summitem V4 visí otazník

18.02.2019 11:07 Aktualizováno Polsko možná zcela zruší svou účast na dvoudenním summitu visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko,…

Netanjahu skončil jako ministr, funkci předal Kacovi

17.02.2019 20:13 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se dnes vzdal funkce ministra zahraničí, kterou společně s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama