Dnešní stav světa je jen začátek? Klimatické změny povedou k masivní migraci i válkám

Klimatické změny představují hlavní bezpečnostní a existenciální hrozby. Na takovém závěru se shodli účastníci konference v nizozemském Haagu, pořádanou organizací Planetary Security Initiative. Přednášející upozornili na roli, kterou hrají v tvorbě konfliktů, z kterých těží teroristické skupiny. Objevila se varování, že nejenže klimatické změny mohou sloužit jako katalyzátory napětí nejen na konflikty provázaném Blízkém východě, ale i v jiných, doposud klidných částech světa.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Sucho, ilustrační fotografie
doporučujeme

Vysychání úrodné země, méně dešťů, pokles pitné vody – to vše může v následujících letech vyhnat 7 až 10 miliónů lidí z Blízkého východu a Severní Afriky, varoval na konferenci zástupce OSN pro rozvojovou politiku. Další řečníci poukazovali na to, že tyto faktory mohou přispět k dalším násilnostem a konfliktům v už tak výbušném regionu a poskytnout teroristickým skupinám další osoby, ochotné za ně zemřít.

Např. vysychání Čadského jezera, které představuje zdroj vody pro 20 miliónů lidí 4 států, vedlo k rozšiřování řad teroristické skupiny Boko Haram, která pro mladé lidi neschopné farmařit a dělat jinou práci představovala jediný zdroj příjmů, potravy i vody, poukázal profesor geografie z nigerijské Nasarawa State University. Podobně funguje i Islámský stát.

Řada studií ukázala na souvislost mezi  klimatickými změnami a vypuknutím série revolucí na Blízkém východě, známé jako Arabské jaro. V Sýrii k vypuknutí nepokojů vedlo postupné vysychání úrodné země, které donutilo více než 800 000 lidí se přestěhovat do větších měst. Zde docházelo k třenicím, které nakonec vyústily v rozpoutání dodnes trvající občanské války, tvrdí studie OSN z roku 2013.

Ubývání vodních zdrojů představuje velký problém pro budoucnost Iráku. „Celkově máme o skoro 40% méně vod, než kolik jsme dříve měli,“ poukázal Hisham Al-Alawi, irácký ambasador pro Nizozemsko. Podle Nadima Farjallaha, odborníka na klimatické změny z bejrútské American University, Blízký východ se všemi svými problémy „potřebuje jen jiskru“, aby vybuchl.

Blízký východ dováží 65% svých obilovin. Toto číslo se ještě zvětšuje. Pokud by tedy došlo vůči nečekaným posunům na trhu vlivem klimatických změn, region by byl okamžitě v obrovských potížích, poukazuje Johan Schaar z Stockholm International Peace Research Institute.

Hrozba vypuknutí násilí v důsledku klimatických změn taktéž může dopadnout na ty oblasti ,které na rozdíl od Blízkého východu nejsou považována za místa konfliktu, poukazuje kanadský zpravodajský web Global News. Např. Karibik čelí stále ničivějším hurikánům, nárůstu hladiny moře a nedostatku vody, které citelně ohrožují jeho hlavní ekonomické pilíře, zejména cestovní ruch.

„V Karibiku čelíme existenční krizi," uvedl Selwin Hart, generální ředitel Inter-American Development Bank. Hart poukázal na to, že většina ekonomické aktivity v Karibiku je soustředěna na pobřeží, které je hlavním terčem negativních klimatických změn.

Ačkoliv klimatické změny představují jedno z nejdůležitějších témat dneška, účastníci konference se shodli, že politici se mu neplánují dostatečně věnovat, uvádí britský list The Independent. Ačkoliv některé státy – jako Jordánsko, Tunisko či Maroko – se pokouší problém adresovat, jiným – jako bohatým ropným státům z Perského Zálivu – se to zdá být jedno.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Netanjahu putuje do karantény, jeho poradkyně se nakazila koronavirem

30.03.2020 16:25 Aktualizováno V Izraeli se potvrdila nákaza koronavirem u premiérovy poradkyně a předseda vlády Benjamin…

Írán má přes 41 tisíc případů koronaviru, zemřelo 2757 nakažených

30.03.2020 13:06 Írán má podle dnešních údajů ministerstva zdravotnictví potvrzených více než 41.000 případů…

Vzbouření vězni v jižním Íránu porozbíjeli bezpečnostní kamery

30.03.2020 11:54 Vězni v nápravném zařízení na jihu Íránu při vzpouře rozbili bezpečnostní kamery a poničili další…

Ve věznici na severovýchodě Sýrie vypukla vzpoura, uteklo několik radikálů…

30.03.2020 07:35 Ve věznici na severovýchodě Sýrie, kde jsou zadržováni údajní bojovníci teroristické sítě Islámský…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama