Lidská práva? Nebudete nás poučovat, vzkázal Evropanům egyptský prezident

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí obhajoval stav lidských práv ve své zemi a varoval evropské státy, aby nepoučovaly arabský svět. Sísí to prohlásil po skončení prvního summitu šéfů států a vlád zemí Evropské unie a Ligy arabských států (LAS), který se konal v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Abd Fattáh Sísí
doporučujeme

"Nebudete nás poučovat o lidskosti," vzkázal Evropanům egyptský prezident. Evropané "mají svá etická pravidla a hodnoty a my je respektujeme," řekl. "A vy byste měli respektovat ty naše," doplnil.

Jak rovněž před novináři prohlásil, Evropa prosperuje, zatímco mnoho arabských zemí naopak musí bojovat, aby zabránily konfliktům. Ze strany místních médií si egyptský prezident za svá slova vysloužil uznání, poznamenala agentura AP.

Summit v Šarm aš-Šajchu se konal od neděle a zúčastnili se ho zástupci asi 50 států, mezi kterými byl mimo jiné předseda Evropské rady Donald Tusk, saúdskoarabský král Salmán či německá kancléřka Angela Merkelová. Českou republiku zastupoval premiér Andrej Babiš.

Egypt se stal v posledních letech terčem kritiky kvůli porušování lidských práv. Egyptská vláda ale veškerou kritiku odmítá s tím, že jde o výmysly. Organizace hájící lidská práva, například Amnesty International nebo Human Rights Watch, Káhira označuje za neprofesionální či za nástroj v rukou nepřátel Egypta.

Bývalý generál Sísí vládne zemi pevnou rukou. V egyptských věznicích je zadržováno mnoho jeho kritiků z řad islamistů, ale i demokratů. Sísí popírá, že by v Egyptě byli političtí vězni, podle organizací na ochranu lidských práv jich tam je odhadem až 60.000.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Arabové se k Islámu otáčí zády? Průzkum poukázal na veletoče mezi muslimy

25.06.2019 13:33 Aktualizováno Nový průzkum, který provedla agentura Arab Barometr poukazuje na nové trendy ve vnímání společnosti…

Erdogan se vzepřel USA. Nákup ruských raket S-400 neodvolá ani pod hrozbou…

25.06.2019 13:19 Turecko nehodlá odstoupit od nákupu ruského protiraketového systému S-400 ani poté, co se objevily…

Jak dál v íránské krizi? Z Washingtonu znějí překvapivá slova

25.06.2019 12:00 Spojené státy nyní možná vypadají nerozhodně, ale pokyn amerického prezidenta Donalda Trumpa…

Bílý dům je retardovaný, prohlásil Ruhání. Napětí mezi USA a Íránem…

25.06.2019 10:32 Íránský prezident Hasan Rúhání dnes nové americké sankce proti Íránu nazval znakem zoufalství a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama