Trump zeť Kushner dorazil do Perského zálivu, hledá podporu pro mírový plán

Poradce amerického prezidenta a jeho zeť Jared Kushner s dalšími dvěma představiteli USA v pondělí zahájil ve Spojených arabských emirátech cestu po spojeneckých zemích v oblasti Perského zálivu. Jejím cílem je získat podporu pro americký plán řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Kushner upozornil, že tento plán očekává od obou stran ústupky. Palestinci s ním předem nesouhlasí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Jared Kushner, zeť Donalda Trumpa
doporučujeme

Kromě Kushnera je v americké delegaci také prezidentův blízkovýchodní vyslanec Jason Greenblatt a vyslanec pro Írán na ministerstvu zahraničí Brian Hook. Ze SAE se dnes skupina přesune do Bahrajnu a později chce navštívit také Omán, Katar a další země.

Podle tweetu amerického velvyslanectví v Abú Zabí Američané hovořili s korunním princem emirátu Abú Zabí šajchem Muhammadem bin Zajdem Nahajánem. Američané představují nejen svůj plán řešení sporu mezi Izraelem a Palestinci, ale jednají také o tom, jak pomoci celému regionu prostřednictvím investic.

zdroj: YouTube

"Chceme od nich (zemí regionu) poradit, jak nejlépe postupovat, a podělit se s nimi o některé detaily našich záměrů, zejména naší ekonomické vize, jež představuje příležitost pro všechny, bude-li mír. Z toho, co navrhujeme, mohou mít obě strany víc než budou dávat, ovšem budou muset učinit kompromisy. Zisk mnohonásobně převyšuje váhu těchto kompromisů," sdělil Kushner v Abú Zabí v rozhovoru s arabskou redakcí Sky News.

Jak upozornila agentura Reuters, ani tentokrát víc detailů prezidentův zeť k dlouho připravovanému plánu neposkytl. Očekává se, že americký návrh řeší i téma hranic a konečného statusu Palestiny.

Podle washingtonských diplomatů Kushner nehodlá seznamovat spojence s "politickou pasáží" plánu, ale bude se snažit získat podporu pro jeho ekonomickou část. Ta podle všeho zahrnuje investice do rozvoje palestinského Pásma Gazy.

Palestinský vůdce Mahmúd Abbás odmítá s USA jednat o jakémkoli mírovém plánu od té doby, co prezident Donald Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a nechal tam přestěhovat velvyslanectví z Tel Avivu. Palestinci s východním Jeruzalémem počítají jako s hlavním městem svého budoucího státu. Saúdskoarabský král Salmán loni Abbáse ujistil, že Rijád nepodpoří žádný plán, který opomine řešení otázky Jeruzaléma a palestinských uprchlíků. To byla témata, na nichž ztroskotala minulá izraelsko-palestinská mírová jednání.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Protesty v Libanonu se vyhrocují. Při střetech s policií přes 100 zraněných

15.12.2019 18:49 Aktualizováno Protivládní protesty před parlamentem v Bejrútu dnes dál pokračují navzdory tomu, že v sobotu…

Smogový mrak zahalil Teherán, lidé nemají vycházet z domu

15.12.2019 13:27 Uzavření škol v Teheránu a v několika dalších íránských městech nařídily na dnešek úřady kvůli…

Mláďata chalífátu. Svět řeší, co s dětmi Islámského státu

14.12.2019 10:51 Generální tajemník OSN pro lidská práva se ve svém komentáři, který vyšel v deníku The New York…

Bomba u silnice zabila v Afghánistánu deset civilistů

13.12.2019 19:57 Životy dalších deseti civilistů, včetně čtyř žen a jednoho dítěte, si dnes v Afghánistánu vyžádala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama