Rivlin usadil Netanjahua: V Izraeli si jsou Židé a Arabové rovni

Izrael je zemí, kde pro všechny občany platí stejná práva. Řekl to dnes izraelský prezident Reuven Rivlin v rámci debaty o izraelských Arabech v Izraeli. Premiér Benjamin Netanajhu v neděli na instagramu napsal, že Izrael je zemí pouze Židů. Loni byl v Izraeli přijat zákon, který Izrael charakterizuje jako stát židovského národa. Rivlin tehdy před přijetím zákona varoval.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Reuven Rivlin
doporučujeme

Na shromáždění pořádaném ke 40. výročí podpisu izraelsko-egyptské mírové dohody dnes Rivlin řekl, že izraelští Arabové nejsou druhořadí voliči a že v Izraeli nejsou žádní občané první kategorie.

"Ti, kdo věří, že úkolem Státu Izrael je být židovský a demokratický stát v plném slova smyslu, si musejí připomenout, že v Izraeli mají všichni jeho občané rovnocenná práva," řekl.

Debatu na toto téma začala ministryně kultury Miri Regevová, když v televizním rozhovoru řekla, že je nebezpečné, aby v izraelské vládní koalici byli Arabové. Herečka Rotem Selaová za to kritizovala ministryni i tazatelku a na její kritiku pak reagoval Netanjahu.

"Rina Macliachová (televizní moderátorka) mlčela a já se ptám, proč se v šoku (ministryně) nezeptala, v čem jsou Arabové problém. Proboha, v této zemi žijí i Arabové," uvedla Selaová.

Svým dnešním příspěvkem se Rivlin podle izraelského tisku obracel spíš na Selaovou. "Při volbách si budeme všichni rovni, Židé i Arabové. V Knesetu (parlamentu) budou zastoupeni všichni, Židé i Nežidé," řekl prezident. Tento výrok se pak objevil v hebrejštině a arabštině na jeho twitterovém účtu.

"V poslední době jsme vystaveni nepřijatelné debatě kolem izraelských Arabů. Odmítám uvěřit, že existují politické strany, které přestaly Izrael považovat za demokratický židovský stát," pokračoval pak Rivlin v jiném tweetu.

V Izraeli žije podle letošních údajů devět milionů lidí a z nich téměř 21 procent jsou Arabové.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve věznici na severovýchodě Sýrie vypukla vzpoura, uteklo několik radikálů…

30.03.2020 07:35 Ve věznici na severovýchodě Sýrie, kde jsou zadržováni údajní bojovníci teroristické sítě Islámský…

Írán hlásí přes 38 000 nakažených koronavirem, 2640 mrtvých

29.03.2020 15:24 Nákaza koronavirem se v Íránu prokázala už u více než 38.000 lidí. Od soboty zemřelo 123 pacientů,…

V Íránu stoupl počet nakažených o více než 3000

28.03.2020 12:14 V Íránu za posledních 24 hodin přibylo 3076 potvrzených případů nákazy koronavirem, počet úmrtí se…

Erdogan vyzval Turky k dobrovolné karanténě

27.03.2020 21:35 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes kvůli šíření nákazy koronavirem vyzval obyvatele…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama