Odchod sil NATO z Afghánistánu? Stoltenberg čeká na výsledek jednání s Tálibánem

Budoucnost 15 let trvající vojenské operace NATO v Afghánistánu bude záležet na výsledku mírových rozhovorů s radikálním hnutím Tálibán. Řekl to dnes generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg na tiskové konferenci v Bruselu, při níž novináře seznámil s výroční zprávou organizace za loňský rok.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Jens Stoltenberg
doporučujeme

Zatím nejdelší kolo mírových jednání mezi představiteli USA a Tálibánu, která mají ukončit 17 let trvající válku v Afghánistánu, skončilo v úterý v Kataru. Obě strany hovoří o pokroku, konečné dohody ale zatím dosaženo nebylo. Podle amerického velvyslance Zalmaye Khalilzada bylo dosaženo "návrhů dohod" týkajících se stažení amerických jednotek a záruk, že se Afghánistán v budoucnu nestane útočištěm teroristů, napsala agentura AP.

Spojené státy mají v Afghánistánu v současné době kolem 14.000 vojáků. Polovina z nich se účastní protiteroristických operací, zatímco ostatní vedou v rámci mise NATO vojenský výcvik a poradenství. Prezident Donald Trump oznámil stažení 7000 amerických vojáků, ale není jasné, kteří zůstanou.

Mise aliance v Afghánistánu se účastní i vojáci dalších členských zemí NATO, včetně České republiky. Ti se bez letecké a logistické podpory Američanů neobejdou, poznamenala AP.

"Budoucí úroveň sil NATO samozřejmě ve velké míře závisí na výsledku mírových rozhovorů," uvedl dnes v této souvislosti Stoltenberg. Hned však zdůraznil, že do závěru jednání je ještě daleko.

"Je ještě příliš brzy na to předjímat výsledek těchto rozhovorů. Ještě je třeba toho udělat hodně, než bude dosaženo mírové dohody," upozornil generální tajemník NATO.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruské zbraně nemají šanci? Analytik popsal, co se děje na Blízkém východě

23.09.2019 00:44 Aktualizováno NÁZOR - Americké letouny F-35 jsou na zcela jiné úrovni, než je ta, s níž si dokáže poradit ruská…

Izrael v politické šlamastyce: Arabové se postavili za Gance, Netanjahu…

22.09.2019 20:46 Aktualizováno Izraelský prezident Reuven Rivlin chce, aby příští vláda v zemi byla stabilní a tvořil ji jak Likud…

Ruhání varuje: Írán nedopustí, aby někdo narušil jeho hranice

22.09.2019 16:15 Aktualizováno Íránský prezident Hasan Rúhání dnes varoval, že jeho země nedopustí, aby někdo narušil její hranice…

Izrael odstřihává Západní břeh od elektřiny, palestinská firma prý dluží…

22.09.2019 15:56 Izraelská státní elektrárenská společnost Israel Electric oznámila, že začala snižovat dodávky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama