Odchod sil NATO z Afghánistánu? Stoltenberg čeká na výsledek jednání s Tálibánem

Budoucnost 15 let trvající vojenské operace NATO v Afghánistánu bude záležet na výsledku mírových rozhovorů s radikálním hnutím Tálibán. Řekl to dnes generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg na tiskové konferenci v Bruselu, při níž novináře seznámil s výroční zprávou organizace za loňský rok.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Jens Stoltenberg

Zatím nejdelší kolo mírových jednání mezi představiteli USA a Tálibánu, která mají ukončit 17 let trvající válku v Afghánistánu, skončilo v úterý v Kataru. Obě strany hovoří o pokroku, konečné dohody ale zatím dosaženo nebylo. Podle amerického velvyslance Zalmaye Khalilzada bylo dosaženo "návrhů dohod" týkajících se stažení amerických jednotek a záruk, že se Afghánistán v budoucnu nestane útočištěm teroristů, napsala agentura AP.

Spojené státy mají v Afghánistánu v současné době kolem 14.000 vojáků. Polovina z nich se účastní protiteroristických operací, zatímco ostatní vedou v rámci mise NATO vojenský výcvik a poradenství. Prezident Donald Trump oznámil stažení 7000 amerických vojáků, ale není jasné, kteří zůstanou.

Mise aliance v Afghánistánu se účastní i vojáci dalších členských zemí NATO, včetně České republiky. Ti se bez letecké a logistické podpory Američanů neobejdou, poznamenala AP.

"Budoucí úroveň sil NATO samozřejmě ve velké míře závisí na výsledku mírových rozhovorů," uvedl dnes v této souvislosti Stoltenberg. Hned však zdůraznil, že do závěru jednání je ještě daleko.

"Je ještě příliš brzy na to předjímat výsledek těchto rozhovorů. Ještě je třeba toho udělat hodně, než bude dosaženo mírové dohody," upozornil generální tajemník NATO.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká pašeračka Tereza H. si po roce vyslechla verdikt. U soudu se…

20.03.2019 22:11 Aktualizováno Češka Tereza H., které je je od loňského ledna v pakistánském vězení a která byla obviněna z…

Pompeo se sešel s Netanjahuem, hovořil o hrozbě antisemetismu

20.03.2019 21:40 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes v Izraeli při setkání s premiérem Benjaminem…

Volební kampaň v Izraeli ovládla kauza ponorek, Netanjahu má co vysvětlovat

20.03.2019 16:13 Hlavní svědek v korupční kauze kolem dohody o nákupu ponorek a válečných lodí pro izraelské…

Pompeo navštívil Kuvajt, vyzval k urovnání vleklé diplomatické krize

20.03.2019 14:31 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo při návštěvě Kuvajtu vyzval k urovnání diplomatické krize…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama