Interpol vydal červené varování před vrahy novináře Chášukdžího

Mezinárodní policejní organizace Interpol vydala varování nejvyššího (červeného) stupně kvůli 20 občanům Saúdské Arábie, kteří jsou podezřelí z loňské vraždy saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího. Tvrdí to turecké ministerstvo spravedlnosti. Interpol to odmítl komentovat, uvedla dnes agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Džamál Chášakdží (novinář)
doporučujeme

Vydání varování červeného stupně je sdílení žádosti členské země Interpolu ostatním státům této organizace, aby pomohly lokalizovat a zatknout osobu hledanou pro podezření z trestného činu. Země nemají povinnost danou osobu zatknout, každá země má v této věci svá pravidla.

Turecké ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že požádalo Interpol o vydání červeného varování už koncem loňského roku a Interpol ho podle Ankary vydal 1. března. Novinář Chášukdží, který veřejně kritizoval saúdskoarabskou vládu, včetně korunního prince, byl zavražděn na konzulátu své země v Istanbulu. Proto Turecko vede vyšetřování vraždy. Tu vyšetřuje i Rijád, který ale odmítá jakoukoli zahraniční spolupráci.

Ankara i organizace Human Rights Watch (HRW) či deník The Washington Post (WP), do nějž Chášukdží žijící od roku 2017 v USA psal, tvrdí, že vraždu nařídil saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán, aby se zbavil svého kritika. Rijád tuto verzi odmítá.

Saúdská Arábie nicméně o vraždě dlouho mlžila a prohlídku konzulátu tureckou policií umožnila až skoro dva týdny po činu. Rijád zprvu tvrdil, že novinář odešel z konzulátu 2. října živý. Po více než dvou týdnech vedení Saúdské Arábie přiznalo, že novinář tam byl zabit, nejprve ale tvrdilo, že se to stalo při potyčce. Později přiznal Rijád vraždu, z níž obvinil 11 lidí.

Vraždou Chášukdžího se dnes zabývala i Rada OSN pro lidská práva (UNHRC) v Ženevě, která vyzvala Rijád ke spolupráci se zvláštní zpravodajkou OSN Agnes Callamardovou. Také ona minulý měsíc po navštěvě Turecka uvedla, že vraždu zosnovali a provedli "státní činitelé Saúdské Arábie". Závěrečnou zprávu má předložit v červnu.

Zástupce Rijádu Bandar bin Muhammad Ajbán dnes v Ženevě odmítl mezinárodní vyšetřování jako vměšování do vnitřních záležitostí Saúdské Arábie a prohlásil, že v jeho zemi dojdou spravedlnosti všichni, kdo byli do vraždy zapleteni. Bližší podrobnosti ale nesdělil.

Tělo Chášukdžího, který si šel loni na konzulát v Istanbulu vyřídit doklady kvůli svatbě, se dosud nenašlo. Turecká policie už v říjnu uvedla, že má audionahrávky, které dala Ankara k dispozici i americké CIA. Podle těchto záznamů byl novinář na konzulátu brutálně zavražděn. Tento měsíc odvysílala katarská televize Al-Džazíra svůj dokument, v němž uvedla, že novinářovo tělo bylo zřejmě spáleno ve velké peci na dvoře rezidence generálního konzula Saúdské Arábie nedaleko místa vraždy.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán děsí a napíná svět. Testoval novou raketu, detaily utajuje

24.08.2019 17:44 Írán otestoval novou raketu. Podle agentury Reuters to dnes bez dalších podrobností oznámil…

"Jdete správným směrem". Írán ocenil Macronův návrh na řešení krize kolem…

23.08.2019 18:34 Návrhy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, jak najít východisko z krize kolem íránské…

Izrael je zděšen. Teroristé udeřili na nečekaném místě, bomba zabila dívku…

23.08.2019 16:14 Sedmnáctiletá izraelská dívka dnes zemřela a její otec a bratr byli vážně zraněni při výbuchu bomby…

Asadova armáda dobyla další část provincie Hamá, do sevření se dostali i…

23.08.2019 15:39 Aktualizováno Syrská armáda dobyla z rukou povstalců další území na severozápadě země, které je poslední větší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama