Interpol vydal červené varování před vrahy novináře Chášukdžího

Mezinárodní policejní organizace Interpol vydala varování nejvyššího (červeného) stupně kvůli 20 občanům Saúdské Arábie, kteří jsou podezřelí z loňské vraždy saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího. Tvrdí to turecké ministerstvo spravedlnosti. Interpol to odmítl komentovat, uvedla dnes agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Džamál Chášakdží (novinář)

Vydání varování červeného stupně je sdílení žádosti členské země Interpolu ostatním státům této organizace, aby pomohly lokalizovat a zatknout osobu hledanou pro podezření z trestného činu. Země nemají povinnost danou osobu zatknout, každá země má v této věci svá pravidla.

Turecké ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že požádalo Interpol o vydání červeného varování už koncem loňského roku a Interpol ho podle Ankary vydal 1. března. Novinář Chášukdží, který veřejně kritizoval saúdskoarabskou vládu, včetně korunního prince, byl zavražděn na konzulátu své země v Istanbulu. Proto Turecko vede vyšetřování vraždy. Tu vyšetřuje i Rijád, který ale odmítá jakoukoli zahraniční spolupráci.

Ankara i organizace Human Rights Watch (HRW) či deník The Washington Post (WP), do nějž Chášukdží žijící od roku 2017 v USA psal, tvrdí, že vraždu nařídil saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán, aby se zbavil svého kritika. Rijád tuto verzi odmítá.

Saúdská Arábie nicméně o vraždě dlouho mlžila a prohlídku konzulátu tureckou policií umožnila až skoro dva týdny po činu. Rijád zprvu tvrdil, že novinář odešel z konzulátu 2. října živý. Po více než dvou týdnech vedení Saúdské Arábie přiznalo, že novinář tam byl zabit, nejprve ale tvrdilo, že se to stalo při potyčce. Později přiznal Rijád vraždu, z níž obvinil 11 lidí.

Vraždou Chášukdžího se dnes zabývala i Rada OSN pro lidská práva (UNHRC) v Ženevě, která vyzvala Rijád ke spolupráci se zvláštní zpravodajkou OSN Agnes Callamardovou. Také ona minulý měsíc po navštěvě Turecka uvedla, že vraždu zosnovali a provedli "státní činitelé Saúdské Arábie". Závěrečnou zprávu má předložit v červnu.

Zástupce Rijádu Bandar bin Muhammad Ajbán dnes v Ženevě odmítl mezinárodní vyšetřování jako vměšování do vnitřních záležitostí Saúdské Arábie a prohlásil, že v jeho zemi dojdou spravedlnosti všichni, kdo byli do vraždy zapleteni. Bližší podrobnosti ale nesdělil.

Tělo Chášukdžího, který si šel loni na konzulát v Istanbulu vyřídit doklady kvůli svatbě, se dosud nenašlo. Turecká policie už v říjnu uvedla, že má audionahrávky, které dala Ankara k dispozici i americké CIA. Podle těchto záznamů byl novinář na konzulátu brutálně zavražděn. Tento měsíc odvysílala katarská televize Al-Džazíra svůj dokument, v němž uvedla, že novinářovo tělo bylo zřejmě spáleno ve velké peci na dvoře rezidence generálního konzula Saúdské Arábie nedaleko místa vraždy.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká pašeračka Tereza H. si po roce vyslechla verdikt. U soudu se…

20.03.2019 22:11 Aktualizováno Češka Tereza H., které je je od loňského ledna v pakistánském vězení a která byla obviněna z…

Pompeo se sešel s Netanjahuem, hovořil o hrozbě antisemetismu

20.03.2019 21:40 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes v Izraeli při setkání s premiérem Benjaminem…

Volební kampaň v Izraeli ovládla kauza ponorek, Netanjahu má co vysvětlovat

20.03.2019 16:13 Hlavní svědek v korupční kauze kolem dohody o nákupu ponorek a válečných lodí pro izraelské…

Pompeo navštívil Kuvajt, vyzval k urovnání vleklé diplomatické krize

20.03.2019 14:31 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo při návštěvě Kuvajtu vyzval k urovnání diplomatické krize…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama