Útok Tálibánu na severu Afghánistánu má 22 obětí, 50 lidí bylo zajato

Nejméně 22 členů afghánských bezpečnostních složek zahynulo v severoafghánské provincii Farjáb při útoku radikálního hnutí Tálibán, informovala dnes agentura Reuters. V sousední provincii Badghís se v sobotu pokusilo do Turkmenistánu zběhnout kolem 100 členů afghánských bezpečnostních složek, z nichž Tálibán nejméně 50 zajal.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Taliban, Afghánistán
doporučujeme

Podle představitele provincie Farjáb zaútočili tálibové v sobotu večer na stanoviště kontrolovaná policií a provládními milicemi v okrese Kajsár. Boje se protáhly až do dnešního rána. Armáda na místo poslala z hlavního města Kábul posily - někteří z těchto mužů jsou mezi oběťmi. Dalších 20 členů ozbrojených sil bylo zraněno. Tálibán v okrese posílil a v posledních týdnech stupňuje útoky.

Na západ od Farjábu, v provincii Badghís, Tálibán už takřka ovládl okres Bala Murghab. Není zatím jasné, kolik bojovníků z obou stran v přetrvávajících bojích zemřelo. Různé zdroje uvádějí 16, 20, ale i 50 mrtvých členů afghánských bezpečnostních složek.

V sobotu se kolem stovky pohraničních policistů spadajících pod ministerstvo vnitra pokusilo ze svých pozic překročit hranici se sousedním Turkmenistánem. To se jim ale nepodařilo, Tálibán jich zhruba 50 zajal a zbylí z nich proti radikálům bojují dál, uvedl Reuters. Tálibán prostřednictvím twitteru informoval, že se mu vzdalo 90 členů afghánských bezpečnostních složek.

Hnutí Tálibán, které v roce 2001 svrhla mezinárodní koalice vedená Spojenými státy, bojuje proti cizím vojskům v Afghánistánu a snaží se svrhnout Západem podporovanou afghánskou vládu. Chce také v zemi obnovit vládu islámského práva.

Vláda v Kábulu má pod kontrolou čím dál menší část afghánského území. Podle zprávy, kterou na konci ledna zveřejnil úřad amerického zvláštního generálního inspektora pro obnovu Afghánistánu (SIGAR), držela vláda asi 54 procent ze 407 okresů. Zbytek Afghánistánu je buď pod přímou kontrolou Tálibánu, nebo se o něj bojuje.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turci zadrželi stovky migrantů, chtěli doplout na Lesbos

18.08.2019 16:22 Turecká pobřežní stráž zadržela 330 migrantů, kteří se pokusili doplout na řecký ostrov Lesbos.…

Masivní útok Islámského státu. Na svatbě zabil 63 lidí, 182 zranil

18.08.2019 13:17 Aktualizováno Sobotní útok sebevražedného atentátníka na svatbě v Kábulu si vyžádal 63 mrtvých a 182 zraněných.…

Izraelští vojáci zabili v Pásmu Gazy tři Palestince

18.08.2019 09:21 Izraelští vojáci zastřelili na severu Pásma Gazy tři Palestince. Informovala o tom dnes agentura…

Na svatbě v Kábulu vybuchla bomba, desítky mrtvých a zraněných

17.08.2019 22:26 Desítky mrtvých a zraněných si vyžádala exploze, která dnes brutálně přerušila svatební obřad v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama