Ze syrského Baghúzu uteklo před IS přes 60 tisíc lidí

Z poslední enklávy samozvaného Islámského státu (IS) v Baghúzu na východě Sýrie uprchlo od začátku obléhání spojeneckými silami před více než dvěma měsíci přes 60.000 lidí, většinou civilistů. Oznámily to dnes Syrské demokratické síly (SDF), tedy arabsko-kurdská koalice, která v Sýrii bojuje proti IS. V enklávě podle nich nadále zůstává kolem 5000 lidí.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Islámský stát (ISIS)
doporučujeme

Mluvčí SDF Kino Gabriel novinářům řekl, že 29.600 lidí, z nichž většinu tvoří rodiny bojovníků IS, už se vzdalo silám v čele s kurdskými milicemi YPG, podporovaným Spojenými státy. Podle SDF se zatím vzdalo 5000 radikálů z IS.

Dalších 34.000 civilistů bylo z Baghúzu podle Gabriela evakuováno. Mnoho obyvatel regionu tvrdí, že řada civilistů, kteří opustili oblast Baghúzu v posledních týdnech, jsou iráčtí sunnité s úzkými kmenovými vazbami v sunnitské provincii Dajr az-Zaur na syrské straně hranice.

Jde o lidi, kteří hledali útočiště v Sýrii ze strachu z odvetných útoků iráckých šíitských milicí.

Další mluvčí SDF Mustafa Bali agentuře Reuters řekl, že zhruba stovka radikálů a jejich rodin se vzdala v noci na dnešek. "Čekali jsme, že se vzdá velký počet teroristů a jejich rodin, ale vyšla jen malá skupina," dodal Bali.

Gabriel dnes rovněž řekl, že nelze přesně říci, kdy operace s cílem získat kontrolu nad poslední izolovanou oblastí IS skončí. "Doufám, že to nezabere víc než týden, ale to je jen můj osobní odhad," citovala mluvčího agentura AFP.

Takzvaný Islámský stát byl v Iráku poražen v roce 2017, v Sýrii se považuje za jeho poslední pozici Baghúz. Není jasné, kolik přesně jeho bojovníků tam je, před zahájením nynější operace se jich stovky vzdaly a tisíce civilistů odsud odešly do severní Sýrie. Nepočítá se s tím, že jsou v Baghúzu velitelé IS. Vůdce této skupiny abú Bakr Bagdádí se podle amerických vojenských zdrojů asi skrývá v Iráku.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mír mezi Izraelem a Palestinou? Írán rozcupoval plány USA, prý jsou ostudné

24.06.2019 11:06 Mluvčí íránského ministerstva zahraničí dnes označil plán Spojených států pro urovnání izraelsko…

33 milionů útoků. USA rozjely kyberválku s Íránem

24.06.2019 08:12 Kybernetické útoky Spojených států na Írán nejsou úspěšné. Na twitteru to dnes podle agentury…

Proč Trump odvolal útok na Írán? Zaznělo varování před "nebezpečným…

24.06.2019 00:01 Americký prezident Donald Trump byl opakovaně varován, že jeho agresivní politika vojenské eskalace…

Rozpoutá Trump třetí světovou válku? Národy půjdou proti USA, varuje…

23.06.2019 22:11 Aktualizováno Mezi USA a Íránem v současnosti existuje značné napětí. Podle malajského premiéra Matathira…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama