Kurdové v ohrožení? Na jimi kontrolovaném území patrolují Rusové a Turci

Turecké a ruské síly poprvé uskutečnily společné hlídky v severosyrském regionu Tall Rifaat, který ovládají převážně Kurdové. Oznámilo to dnes turecké ministerstvo obrany. Společné hlídky mají v oblasti mimo jiné zajistit klid zbraní a stabilitu.

Přidejte svůj názor

Armáda
doporučujeme

První "nezávislé a koordinované" hlídky provádějí Turci s Rusy v oblasti asi 20 kilometrů východně od příhraničního města Afrín. To je od loňské operace namířené proti kurdským milicím YPG pod kontrolou Turecka a jeho spojenců z povstalecké Svobodné syrské armády (FSA).

Ankara považuje YPG za teroristickou organizaci napojenou na separatistickou Stranu kurdských pracujících (PKK). Právě v regionu Tall Rifaat už letos turecká armáda pozice YPG ostřelovala. Ankara tvrdila, že jako první s palbou začaly YPG, které odstřelovaly pozice tureckých spojenců v Afrínu.

"Za účelem nastolení klidu zbraní a stability, zamezení útoků na naše síly v regionu Tall Rifaat" provedly turecké a ruské ozbrojené síly "první nezávislé a koordinované" hlídky, oznámilo turecké ministerstvo v dnešním prohlášení.

Turecká armáda dosud zahájila dvě přeshraniční operace proti YPG v Sýrii, kde podporuje povstalecké skupiny bojující proti vládě prezidenta Bašára Asada. Společné hlídky s Ruskem, které je naopak Asadovým spojencem, provádí na základě dohod dosažených loni. V jiném městě na severu Sýrie, v Manbidži, začaly loni v listopadu působit společné turecko-americké hlídky.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko se vysmívá sankcím EU, bude pokračovat ve vrtech u Kypru

16.07.2019 19:44 Aktualizováno Turecko bude pokračovat v průzkumných vrtech kvůli těžbě ropy a zemního plynu u pobřeží Kypru…

„Pokud Bůh dá, povraždíme všechny Židy.“ Vysoce postavený člen Hamásu…

16.07.2019 18:51 Aktualizováno Fathi Hammad, člen politbyra islamistické organizace Hamás, vzbudil velké pozdvižení svou výzvou,…

V Hormuzském průlivu záhadně zmizel tanker, už dva dny nevysílá žádný…

16.07.2019 14:43 Ropný tanker Spojených arabských emirátů se odchýlil v Hormuzském průlivu od trasy a zamířil do…

Írán poprvé naznačil, že je ochoten s USA jednat. Klade si ale podmínky

16.07.2019 13:50 Írán vůbec poprvé naznačil, že je ochoten s USA jednat o svém raketovém programu. Jeho ministr…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama