Mučení, elektrošoky, sexuální obtěžování. Saúdskoarabské praktiky musí skončit, zní z USA

Saúdská Arábie se pozvolna podvoluje rostoucímu mezinárodnímu tlaku vyvolanému porušováním lidských práv bezpečnostními složkami napojenými na saúdského korunního prince Mohameda bin Salmána, konstatuje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník připomíná, že minulý čtvrtek v zemi propustili trojici z více než desítky ženských aktivistek uvězněných minulý rok.

Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie)

Svévole prince musí skončit

Saúdskoarabské lidskoprávní skupiny věří, že osm dalších žen, které mají být souzeny v Rijádu, bude propuštěno v nadcházejících dnech, poukazuje washingtonský deník. Tvrdí, že pokud se tak skutečně stane, půjde o krok k ukončení mimořádného utrpení pokojných aktivistek.

Za jejich uvěznění nicméně nebyl nikdo hnán k zodpovědnosti, což je podle renomovaného serveru nezbytné, aby se zajistilo, že svévole korunního prince a jeho okolí skončí.  

Azíza Júsifová a Ímán Nafdžánová patří k aktivistkám za ženská  prává, které byly zatčeny loni v květnu, vysvětluje editorial. Doplňuje, že nyní byly podmínečně propuštěny spolu s odbornicí na náboženství Rukajou Muháribovou, byť jejich soudní proces pokračuje.

Zadržovány jsou nadále další přední Saúdky, například Loujain Hathoulová a Hatún Fássiová, přičemž dvě další - Samar Badáwiová a Nassima Sadahová - nejsou součástí rijádského procesu a zůstávají za mřížemi bez obvinění, kritizuje Washington Post. Podotýká, že po svém zatčení byly tyto ženy drženy měsíci v izolaci v tajných věznicích a podle svých výpovědí před soudem byly i brutálně mučeny.

"Rodina slečny Hathoulové tvrdí, že ona i další byly vystaveny mlácení, elektrošokům, waterboardingu a sexuálnímu obtěžování," píše prestižní deník. Dodává, že jedna ze zadržených údajně utrpěla takové trauma, že se pokusila o sebevraždu.

Saúdská vládní média a vrcholní představitelé, včetně Mohameda bin Salmána a ministra zahraničí Adela al.Džubajra, na uvedené ženy útočili jako na "zrádkyně", které pobíraly peníze od cizích států a dopouštěly se špionáže, nastiňuje americký server. Zdůrazňuje, že ve chvíli, kdy v březnu konečně začal neveřejný soudní proces, se ukázalo, že obvinění jsou mnohem méně závažná.

Institucionální problém

Podle lidskoprávních skupin a dalších zdrojů je Hathoulová obviněna ze "zločinů" typu komunikace s lidskoprávními organizacemi, novináři a západními diplomaty ohledně ženských práv a žádost o práci v OSN, vysvětluje Washington Post. Naznačuje, že konec urážek ze strany saúdského korunního prince a ministra zahraničí, které odsoudilo nejen mezinárodní společenství, ale četné západní vlády i americký senát, reflektuje jejich zjištění, že situace byla neúnosná.

"Prostá spravedlnost si žádá, aby byly všechny uvedené ženy propuštěny a žaloby vůči nim staženy," píše editorial. Dodává, že tento postup však neřeší širší institucionální problém, tedy páchání zločinů saúdskými bezpečnostními složkami na příkaz Mohameda bin Salmána, mezi které patří například vražda novináře Džamála Chášukdžího.

Údajný strůjce Chášukdžího vraždy, Saud Kahtání, měl dohlížet i na mučení Hathoulové a několikrát ji hrozit zabitím a znásilněním, připomíná vlivný server. Kritizuje, že tento blízký spolupracovník Mohameda bin Salmána zatím nečelí žádným důsledkům, není ani mezi osobami souzenými za vraždu novináře, přičemž saúdská vláda veškerá tvrzení o mučení zadržených žen odmítá.

Zastavení zločinů páchaných saúdským korunním princem je mimořádně obtížné, jelikož se bin Salmánovi dostává faktické ochrany ze strany Trumpovy administrativy, která ostatně případ zadržených aktivistek nikterak nekomentovala, tvrdí washingtonský deník. Zmiňuje však tlak amerického Kongresu a evropských vlád, který se zřejmě konečně začal projevovat.

"Je zásadní, aby byl zachován, dokud nebudou k zodpovědnosti hnáni ti Saúdové, kteří mají na svědomí mučení a vraždu (Chášukdžího)," nabádá editorial. Konstatuje, že rozloženy musejí být také struktury, které takové praktiky umožnily.

Do vraždy novináře Chášukdžího měli být zapojeni i lidé s výcvikem z USA

23.06.2021 16:06 Čtyři saúdskoarabští agenti, kteří se v roce 2018 podíleli na vraždě novináře Džamála Chášukdžího v…

Tálibán ovládl přístupovou cestu z Afghánistánu do Tádžikistánu

23.06.2021 15:05 Afghánské povstalecké hnutí Tálibán od úterý kontroluje hlavní přístupovou cestu z Afghánistánu do…

Bývalý izraelský premiér Netanjahu poděkoval Zemanovi za dopis

23.06.2021 14:49 Bývalý izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes na twitteru poděkoval českému prezidentovi Miloši…

Izrael může posílat do karantény i očkované, pokud se setkají s mutací…

23.06.2021 13:10 Izraelské úřady mohou nově poslat do karantény kohokoliv, kdo přišel do kontaktu s velmi nakažlivou…

Írán podle tamních médií zmařil pokus o útok na svůj jaderný program

23.06.2021 12:24 Íránské úřady zmařily útok na íránský civilní jaderný program. Podle agentury AP to dnes uvedl…

Co odhalily prezidentské volby o íránském režimu? Z Washingtonu zní tvrdá…

23.06.2021 00:01 NÁZOR - Íránské prezidentské volby odhalily, že tamní režim se soustředí kolem nesmlouvaných…

FBI blokuje přístup na několik zpravodajských serverů, tvrdí Írán

22.06.2021 21:44 Spojené státy dnes podle íránské státní agentury IRNA zablokovaly přístup na několik zpravodajských…

Izrael odsoudil zvolení Raísího v Íránu

20.06.2021 12:49 Izraelský premiér Naftali Bennet dnes odsoudil zvolení ultrakonzervativce Ebráhíma Raísího íránským…

Raísímu gratulovali Putin či Erdogan, Izrael ho odsoudil

19.06.2021 21:41 Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k…

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Související:

Právě se děje