Erdogan utržil ve volbách těžké porážky. Svádí se bitva hlavně o Istanbul

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v noci na dnešek varoval, že jeho strana napadne výsledky nedělních místních voleb všude, kde to bude potřeba. Informovala o tom agentura Reuters. Erdogan připustil možnou prohru v boji o post istanbulského starosty, ale zdůraznil, že v největším tureckém městě jeho Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) získala mnoho jednotlivých obecních úřadů.

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

Erdogan řekl, že vládnoucí strana a její spojenci získali 56 procent křesel starostů, o něž se v nedělních volbách hrálo. AKP získala 45 procent hlasů, ale utrpěla několik významných porážek.

Šéf opoziční Lidové republikánské strany (CHP) Kemal Kiliçdaroglu v noci na dnešek prohlásil, že kandidáti jeho strany zvítězili mimo jiné ve všech třech největších městech Turecka, tedy v Istanbulu, v hlavním městě Ankaře a také v Izmiru.

Kandidát na istanbulského starostu Ekrem Imamoglu (CHP) dokonce řekl, že vítězství hlavní opoziční strany ve městě je "velmi jasné". Výsledek v Istanbulu byl přitom zjevně velmi těsný a vítězství si připisují AKP i CHP.

Imamoglu dnes brzy ráno tvrdil, že souboj o úřad starosty Istanbulu vyhrál o více než 29.000 hlasů a že tento náskok už není možné stáhnout. Oficiální agentura Anadolu však po sečtení 98 procent hlasů uvedla, že kandidát AKP v Istanbulu získal 48,70 procenta hlasů a Imamoglu 48,65 procenta. Opoziční kandidát agenturu kritizoval za to, že v posledních hodinách přestala výsledky aktualizovat.

Starostou Ankary se pravděpodobně stane kandidát CHP Mansur Yavaş. Po sečtení 92 procent hlasů měl zisk 50,6 procenta, o 3,4 procentního bodu více než jeho soupeř z AKP.

Místní volby jsou v době krize tureckého hospodářství považovány za test obliby autoritativního vůdce. Radnice dvou největších tureckých měst, v nichž AKP či její předchůdci vládnou již téměř čtvrt století, mají pro Erdogana velký symbolický význam.

"Od zítřejšího (dnešního) rána začneme pracovat na rozpoznání našich nedostatků a na jejich nápravě," prohlásil Erdogan podle agentury AFP v neděli před svými stoupenci v ankarském sídle AKP.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama