Erdogan nestrpěl porážku, v Istanbulu se musí přepočítat volební výsledky

Ústřední volební komise v Turecku dnes rozhodla, že se musí přepočítat výsledky nedělních místních voleb v 18 z 39 okrsků v Istanbulu. Informovala o tom agentura Anadolu. Nejvyšší volební instance tak částečně vyhověla stížnosti vládní strany, jejíž kandidát v Istanbulu podle neoficiálních výsledků těsně prohrál se zástupcem opozice.

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

Podle agentury Anadolu se přepočítávají neplatné volební lístky v 15 okrscích Istanbulu a ve třech tamějších okrscích se přepočítávají všechny hlasy. Anadolu dnes dříve informovala, že se přepočítávají výsledky v sedmi okrscích tohoto největšího tureckého města, které je zároveň hospodářským centrem země.

Ústřední volební komise dnes zvrátila rozhodnutí istanbulské volební komise, která v úterý rozhodla hlasy nepřepočítávat. Proti tomu ale podala stížnost vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP), která požadovala přepočítat výsledky ve všech 39 istanbulských okrscích.

V nedělních místních volbách AKP celkově zvítězila a se svým spojencem nacionalistickou Stranou národní akce (MHP) ovládla přes polovinu radnic v zemi. AKP ale prohrála ve třech největších městech země - Istanbulu, Ankaře a Izmiru. V Ankaře a Istanbulu přitom tato strana vedla radnici nepřetržitě v předchozím čtvrtstoletí.

Ztráta vedení metropole Ankary a největšího tureckého města Istanbulu je proto některými považovaná za velkou porážku vládní strany i jejího lídra, prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který jako starosta Istanbulu v letech 1994-1998 začínal ve vysoké politice.

V Ankaře zvítězil kandidát opoziční Lidové republikánské strany (CHP) Mansur Yavaş, jemuž voliči dali 50,9 procenta hlasů a který porazil kandidáta AKP Mehmeta Özhasekiho (47,1 procenta). Jen těsně ale skončily volby starosty Istanbulu, kde vyhrál kandidát CHP Ekrem Imamoglu se 48,79 procenta hlasů. Porazil expremiéra Binaliho Yildirima (AKP), jenž dostal 48,52 procenta hlasů, tedy jen asi o 25.000 hlasů méně.

Podle deníku Hürriyet v úterý Imamoglu navštívil v Ankaře mauzoleum zakladatele moderního Turecka Mustafy Kemala Atatürka, kde se do návštěvní knihy podepsal jako "starosta Istanbulu", ač volební komise ještě oficiálně výsledky neoznámila.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama