Hrozba pro NATO? Turecko navrhuje vznik pracovní skupiny kvůli ruským raketám S-400

Spojené státy by měly vytvořit pracovní skupinu, která se bude zabývat ruským protiraketovým systémem S-400. S tímto návrhem dnes přišel turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Ankara má v plánu ruský raketový systém koupit a jak ministr zopakoval, nepůjde o žádnou hrozbu pro USA či pro NATO. Washington je ale opačného názoru a rakety již dříve označil za možné ohrožení.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Raketový systém S-400
doporučujeme

"Systém nebude zapojen do systému NATO...v této souvislosti Spojeným státům navrhujeme vytvoření technické pracovní skupiny, aby se zjistilo, že tento systém nepředstavuje hrozbu ani pro (americké stíhací letouny) S-35, ani pro systémy NATO," prohlásil šéf turecké diplomacie na setkání se svými kolegy ze Severoatlantické aliance u příležitosti 70. výročí vzniku NATO.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nedávno přes americké naléhání odmítl ustoupit od plánovaného nákupu ruských protiraket S-400, které podle USA mohou znamenat pro letouny F-35 ohrožení. Ruský systém má Ankara dostat v červenci. Rakety jsou další položkou na seznamu problémů v americko-tureckých vztazích, na kterém jsou mimo jiné spory kolem blízkovýchodní politiky a války v Sýrii, protiíránské sankce a neuspokojené turecké žádosti o vydání duchovního Fethullaha Gülena z USA.

Spojené státy a jejich spojenci v NATO se obávají, že radary ruských protivzdušných raket S-400 se "naučí", jak monitorovat americké stíhačky, což by v budoucnu mohlo ohrozit jejich operační možnosti. Jako náhradu Pentagon nabídl Turecku zlevněné obranné systémy Patriot; Ankara s nákupem souhlasí, ale nikoli na úkor S-400.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slituje se Putin? Izraelka pašovala kontraband drog, teď chce milost

26.01.2020 15:58 Izraelka Naama Issacharová vězněná v Rusku za drogový delikt dnes požádala ruského prezidenta…

Rivaly spojil odpor k Íránu. Izrael povolí občanům cesty do Saúdské Arábie

26.01.2020 15:04 Izrael povolí svým občanům cesty do Saúdské Arábie z náboženských nebo obchodních důvodů. Oznámil…

Dohoda století? Diplomat rozcupoval Trumpovu politiku na Blízkém východě

26.01.2020 13:54 Bývalý americký velvyslanec v Izraeli Dan Shapiro dnes kritizoval současnou americkou…

V Iráku stále zuří protesty. Policie nasadila ostrou munici a slzný plyn

26.01.2020 13:20 V Bagdádu a dalších iráckých městech dnes pokračovaly protivládní protesty. V hlavním městě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama