Ozbrojenci vtrhli do nemocnice v Adenu, unesli a zabili pacienta. Lékaři bez hranic jsou otřeseni

Lékaři bez hranic pozastavili příjem pacientů v úrazové nemocnici v Adenu. K tomuto opatření přikročili poté, co skupina ozbrojených mužů unesla a zabila jednoho pacienta. Toto zdravotnické zařízení je přitom kvůli eskalaci násilí v oblasti velmi vytíženo. Lékaři bez hranic to uvedli v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.

Lékaři bez hranic, ilustrační foto
doporučujeme

V úterý 2. dubna ráno skupina ozbrojených mužů nejprve ohrožovala ochranku a zdravotnický personál úrazové nemocnice Lékařů bez hranic v Adenu. Poté vešla do budovy a unesla z ní pacienta. Ještě tentýž den byl nalezen mrtvý na ulici ve čtvrti Al Mansúra. Zdravotníci tohoto pacienta přijali o den dříve a měl podstoupit chirurgický zákrok.

Únosu předcházelo od začátku roku několik hrozeb a bezpečnostních incidentů, které se týkaly pacientů a personálu nemocnice.

„Po tomto incidentu nemáme jinou možnost, než do odvolání pozastavit příjem pacientů. Nemocnice byla v uplynulých týdnech kvůli eskalaci násilí ve městě plně vytížená, zejména urgentní příjem a jednotka intenzivní péče,“ uvedla Caroline Seguin, programová manažerka Lékařů bez hranic pro Jemen.

„Pozastavení příjmu pacientů přichází v kritické době pro pacienty z Adenu a jejich rodiny, ale rovněž pro pacienty z guvernorátů Hodejdá a Taíz, odkud denně přijímáme válečné raněné, kteří potřebují chirurgickou péči. Jsme velice znepokojeni zhoršující se bezpečnostní situací v Adenu a jejími důsledky pro naše lékařské aktivity,“ dodala Caroline Seguin.

Lékaři bez hranic působí v nemocnici Al Sadaká v Adenu od roku 2012. Za tu dobu poskytli více než třicet tisíc urgentních lékařských konzultací pacientům z různých oblastí zasažených boji, včetně guvernorátů Abján, Taíz a Hodejdá. 

Během bitvy o Aden v roce 2015 byla nemocnice Lékařů bez hranic jedním z mála fungujících chirurgických zařízení ve městě. Od března do srpna 2015 týmy Lékařů bez hranic ošetřily více než 2800 pacientů s válečnými zraněními. Ve stejném období Lékaři bez hranic provozovali ve městě také předsunuté urgentní zdravotnické zařízení a chirurgické mobilní kliniky, jejichž cílem bylo stabilizovat válečné raněné a zvýšit jejich šance na přežití.

Kvůli zvýšenému příjmu raněných v souvislosti s ofenzivou u Hodejdá v roce 2018 Lékaři bez hranic navýšili kapacitu této nemocnice na 104 lůžek. Během téhož roku v ní poskytli více než šest tisíc urgentních konzultací a provedli 5 400 chirurgických operací – devadesát procent se týkalo zranění způsobených násilím.

Lékaři bez hranic působí v Jemenu ve dvanácti nemocnicích a podporují více než dvacet zdravotnických zařízení v jedenácti jemenských guvernorátech: Abján, Aden, Amran, Hadždža, Hodejdá, Ibb, Lahdž, Sáda, Saná, Šabva a Taíz.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama