Írán rozšiřuje evakuaci kvůli záplavám. Bortí se celé domy, lidé bojují o život +VIDEO

Kvůli hrozbě záplav v důsledku neustávajících dešťů dnes íránské úřady nařídily evakuaci dalších šesti měst a řady vesnic na jihozápadě země. V provincii Chúzestán je podle ministra vnitra v ohrožení asi 400.000 z jejích pěti milionů obyvatel, oznámila státní televize. Zveřejnila zároveň novou bilancí obětí záplav, která dosáhla 70 osob. Se záplavami se Írán potýká v mnoha svých provinciích už asi dva týdny. Irák dnes kvůli záplavám na jihu Íránu uzavřel do odvolání svůj hraniční přechod s Íránem Šíb v provincii Majsán, a to pro osoby i obchodní styk, oznámily irácké bezpečnostní zdroje.

Povodně
doporučujeme

Po mimořádně silných deštích bylo od 19. března záplavami zasaženo už kolem 1900 měst a vesnic, uvedla dnes agentura IRNA. Do nouzových přístřeší už se muselo uchýlit celkem 86.000 lidí. Asi 1000 lidí přepravily v minulých dnech do bezpečí záchranářské vrtulníky.

Dnes začala evakuace stovek obyvatel zhruba padesátitisícového města Susangerd a pěti dalších obcí v jihozápadní provincii Chúzestán, která je bohatá na ropu.

zdroj: YouTube

"Byl vydán příkaz k evakuaci, doporučujeme ženám a dětem odejít. Žádáme ale muže a mladé lidi, aby zůstali a pomohli nám stavět protizáplavové bariéry, abychom udrželi vodu mimo ta města," řekl ve státní televizi provinční guvernér Gholámrezá Šaríatí.

V sousední provincii Lúrestán muselo být evakuováno sedm vesnic ohrožených sesuvy půdy, oznámila íránská televize.

Meteorologové předpovídají, že déšť nepřestane sužovat provincii Chúzestán do pondělí. Evakuováno muselo být už 11 měst v této provincii a nespočet vesnic. Evakuační příkazy nebyly ale vydány pro velká města, včetně provinční metropole Ahvázu, kde žije zhruba 1,7 milionu lidí. Nejsou ani žádné zprávy o případných škodách na ropných zařízeních v této provincii, která se na těžbě ropy v Íránu podílí zhruba 80 procenty.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf připsal začátkem týdne odpovědnost za potíže se záchrannými pracemi americkým sankcím, kvůli nimž země nemůže nakoupit nutné vybavení včetně záchranných vrtulníků. Washington loni obnovil protiíránské sankce poté, co odstoupil od dohody o íránském jaderném programu, která podle USA není účinná.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama