USA považují íránské revoluční gardy za teroristy, oznámil to Trump

Spojené státy zařadily íránské revoluční gardy na seznam zahraničních teroristických organizací. Oznámil to dnes americký prezident Donald Trump. Agentura AP krok USA považuje za výjimečný, neboť Washington dosud nikdy formálně neoznačil ozbrojené síly jiného státu za teroristickou skupinu. Íránská nejvyšší bezpečnostní rada na krok USA ihned reagovala a v odvetném opatření označila americké ozbrojené síly rovněž za teroristickou organizaci, uvedla íránská státní televize.

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

"Íránské revoluční gardy jsou hlavním prostředkem íránské vlády k řízení a uskutečňování světových teroristických akcí," uvedl v prohlášení Trump. Označení gard za teroristické uskupení podle Trumpa jasně ukazuje na rizika pro ty, kteří by s nimi chtěli spolupracovat, případně je podporovat. "Pokud s íránskými revolučními gardami obchodujete, tak sponzorujete terorismus," dodal.

Íránské revoluční gardy (známé pod názvem Pasdaran) byly vytvořeny po revoluci v roce 1979 na její obranu proti zahraničním a vnitřním hrozbám. V Íránu mají gardy významnou politickou a ekonomickou váhu. Americká vláda významně zasáhla íránské revoluční gardy už v roce 2018, když uvalila sankce na desítky jednotlivců a firem, které je financují.

Kritici Trumpova rozhodnutí zařadit celé gardy na teroristický seznam varovali, že podobný krok by mohly proti americkým vojákům a činitelům tajných služeb učinit i nepřátelské státy. Trump ale trvá na tom, že umístění gard na černou listinu jen odráží skutečnost. Administrativa americké prezidenta si od tohoto postupu slibuje další izolaci islámské republiky, kterou nejen USA, ale také Izrael považují za hrozbu stability na Blízkém východě.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf v reakci na zařazení revolučních gard na černou listinu zaslal protestní nótu na švýcarskou ambasádu v Teheránu, která americké zájmy v Íránu zastupuje. Íránská státní televize označila rozhodnutí USA za nelegální, podle ní je v rozporu s mezinárodním právem. "Žádná země nemá právo označit za teroristické ozbrojené síly jiné země...Důvodem pro toto rozhodnutí je íránský vliv na Blízkém východě a úspěch země v boji proti Islámskému státu," uvedla státní televize, aniž by přímo citovala některého z íránských představitelů.

"Toto nerozumné a nelegální opatření představuje velkou hrozbu pro regionální a mezinárodní stabilitu a mír...Írán označil americký režim za podporovatele terorismu," uvedla ve svém prohlášení íránská nejvyšší bezpečnostní rada.

Trumpovo rozhodnutí naopak uvítal jeho velký spojenec izraelský premiér Benjamin Netanjahu, pro jehož zemi je Írán nepřítelem číslo jedna. "Děkuji ti, můj drahý příteli, prezidente Spojených států Donalde Trumpe, za to, že ses rozhodl zařadit íránské revoluční gardy na seznam teroristických organizací. Děkuji ti, že si kladně reagoval na další z mých žádostí, které jsou v zájmu naší země i států v celém regionu," napsal Netanjahu na twitteru. V Izraeli se v úterý konají parlamentní volby a Trump Netanjahua na dálku podpořil již před pár dny, když podepsal dekret, ve kterém uznal svrchovanost Izraele nad Golanskými výšinami.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama