Co si o anexi Západního břehu myslí Izraelci? Postoj se v průběhu let velmi změnil

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu prohlásil, že rozšíří izraelskou svrchovanost až na okupovaný Západní břeh. Jeho slova vzbudila velkou kritiku jak mezi palestinskými, tak izraelskými politiky. Netanjahovi jde však o hodně, chce vyhrát popáté volby, které proběhnou zítra. Strefil se však se svým návrhem do preferencí Izraelců?

Izrael, ilustrační foto

Západní břeh, který během šestidenní války v roce 1967 získal Izrael od Jordánska, je část země, která je výrazně spojena s izraelskou sakrální historií. Ačkoliv je to území Palestinců, kteří jej vnímají jako základ možného potencionálního státu, kvůli jeho významu v izraelském podvědomí se sem stěhuje řada Izraelců, ať už náboženských, nacionalistických či čistě sociálních (jedná se o výrazně levnější ubytování) důvodů. Celkově je na Západních břehu asi už 500 000 Izraelců.

Jak podotýká list New York Times, Netanjahu byl jeden z posledních z pravicové, konzervativní a nacionalistické strany Likud, kdo otevřeně neuznával tyto kontroverzní osady. Nyní, před volbami, kde po dlouhé době mu hrozí nebezpečí prohry, se současný izraelský premiér rozhodl následovat své politické kolegy.

„„Uplatním svrchovanost, přičemž nerozlišuji mezi bloky osad a samostatnými osadami, protože z mého pohledu je každé takové místo izraelské. Jako izraelská vláda máme svou odpovědnost. Nestane se, že bych někoho vystěhoval a umístil ho pod palestinskou správu. O každého se postarám,“ slíbil Netanjahu, který tímto krokem si očividně chce pojistit spojenectví krajně pravicových izraelských stran jako je Židovská síla, která je vrchní zastánkyní osad.

Middle East Monitor upozorňuje, že izraelský premiér svá slova pronesl po pátečním průzkumu veřejného mínění (pátek byl poslední den, kdy bylo povoleno zveřejnit výsledky průzkumů), podle kterých by hlavní oponent Likudu, středová aliance Modrá a Bílá získala 30 křesel v Knessetu, zatímco Likud by získal 26. Podle průzkumů by však v Knessetu získaly majoritu pravicové strany, což by poskytlo malou, ale dostatečnou majoritu

Změny izraelského postoje k osadám a Západnímu břehu

Oded Haklai, politolog z kanadské  Queen's University, uskutečnil v roce 2017 výzkum, který se zaměřil na to, jak Izraelci skutečně Západní břeh vnímají. Podle Haklaiho je úskalím mnoha výzkumů to, že se ptají, jak by Izrael měl postupovat v případě Západního břehu, nikoliv, co si pod Západním břehem Izraelci sami představují.

Z jeho výzkumu vyplývá, že čím mladší Izraelec ,tím větší pravděpodobnost, že bude mít za to, že Izrael už vyhlásil suverenitu nad tímto územím. Podle Haklaiho si starší Izraelci stále pamatují geografické uspořádání Izraele před rokem 1967. Mladší už tolik ne a naopak pro ně jsou osady jako Ariel každodenně viděnou realitou, která v nich vytváří pocit, že jsou součástí Izraele – ačkoliv oficiálně nejsou. Podle Haklaiho čím více budou starší Izraelci ubývat, tím více budou židovské osady přijímány jako část Izraele.

Nicméně, podle průzkumů veřejného mínění Institute of National Security Studies (INSS).  podporuje anexi Západního břehu jen 10% Izraelců. Z průzkum též vyplývá, že 48% Izraelců podporuje dvou státní řešení izraelsko-palestinského konfliktu, kterého jsou osady jednou z největších překážkou. V roce 2007 nicméně podpora pro ustanovení dvou států byla 70%.

Podle stanice CNN Netanjahova slova jen dokreslují postupný odklon od podpory mírového procesu k podpoře anexe. Samotný Netanjahu ještě v roce 2009 veřejně podpořil myšlenku dvou států. Předseda pravicové strany Nová pravice Naftali Benet požaduje, aby to stejně veřejně odvolal.

CNN tvrdí, že částečně se na tomto posunu podepsal i americký prezident Donald Trump, který nicméně stále doufá v uskutečnění „dohody století“, která by zajistila mír mezi Izraelci a Palestiny. Trump už veřejně deklaroval, na jaké straně stojí, přesunutím americké ambasády do Jeruzaléma. Za hlavní krok, který zřejmě Netanjahua přesvědčil, že může uskutečnit anexi bez ohledu na odmítavý postoj mezinárodního společenství, bylo Trumpovo uznání práva Izraele na ovládání okupovaných Golanských výšin.  

Do vraždy novináře Chášukdžího měli být zapojeni i lidé s výcvikem z USA

23.06.2021 16:06 Čtyři saúdskoarabští agenti, kteří se v roce 2018 podíleli na vraždě novináře Džamála Chášukdžího v…

Tálibán ovládl přístupovou cestu z Afghánistánu do Tádžikistánu

23.06.2021 15:05 Afghánské povstalecké hnutí Tálibán od úterý kontroluje hlavní přístupovou cestu z Afghánistánu do…

Bývalý izraelský premiér Netanjahu poděkoval Zemanovi za dopis

23.06.2021 14:49 Bývalý izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes na twitteru poděkoval českému prezidentovi Miloši…

Izrael může posílat do karantény i očkované, pokud se setkají s mutací…

23.06.2021 13:10 Izraelské úřady mohou nově poslat do karantény kohokoliv, kdo přišel do kontaktu s velmi nakažlivou…

Írán podle tamních médií zmařil pokus o útok na svůj jaderný program

23.06.2021 12:24 Íránské úřady zmařily útok na íránský civilní jaderný program. Podle agentury AP to dnes uvedl…

Co odhalily prezidentské volby o íránském režimu? Z Washingtonu zní tvrdá…

23.06.2021 00:01 NÁZOR - Íránské prezidentské volby odhalily, že tamní režim se soustředí kolem nesmlouvaných…

FBI blokuje přístup na několik zpravodajských serverů, tvrdí Írán

22.06.2021 21:44 Spojené státy dnes podle íránské státní agentury IRNA zablokovaly přístup na několik zpravodajských…

Izrael odsoudil zvolení Raísího v Íránu

20.06.2021 12:49 Izraelský premiér Naftali Bennet dnes odsoudil zvolení ultrakonzervativce Ebráhíma Raísího íránským…

Raísímu gratulovali Putin či Erdogan, Izrael ho odsoudil

19.06.2021 21:41 Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k…

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Související:

Právě se děje