Vůdce Hamásu Júsif je opět v izraelském vězení, soud se vůbec nekonal

Jeden ze zakladatelů palestinské radikální organizace Hamás šajch Hasan Júsif byl v Izraeli umístěn do půlroční administrativní vazby. Informovala o tom dnes izraelská bezpečnostní služba Šin bet. Júsif, který je otcem informátora pro izraelskou kontrarozvědku, v minulosti strávil v izraelských věznicích téměř 15 let. Důvod nové vazby není jasný.

Věznice
doporučujeme

Júsif (64) se označuje za šéfa Hamásu na Západním břehu Jordánu. Zadržen byl 2. dubna, přičemž z výkonu minulého trestu byl propuštěn loni v říjnu. Jeho příbuzní proti dalšímu zadržení protestovali a upozornili, že Júsif trpí cukrovkou a vysokým krevním tlakem.

Júsif je znám i v zahraničí coby otec čtyřicetiletého Mosaba Hasana Júsifa, známého pod přezdívkou Zelený princ. Svou zkušenost sepsal v knize Syn Hamásu a svou činností dopomohl Izraelcům dopadnout špičky Hamásu a dalších radikálů.

Otec Mosaba vydědil a ten žije nyní v USA. V mládí byl zadržen v Izraeli a bezpečnostní službě Šin bet se ho podařilo přimět ke spolupráci v roce 1996. Údajně si uvědomil, že tak může pomoci zachránit lidské životy. Následujícího roku byl z izraelské věznice propuštěn.

Izrael považuje administrativní vazbu za legální prostředek, jenž mu umožňuje zadržovat lidi bez soudního řízení. Po šesti měsících lze tuto vazbu obnovit. Letos v únoru bylo v tomto režimu za mřížemi v Izraeli 495 Palestinců. Podle Izraele jde o prostředek, jak získat informace a předejít útokům.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama