"Vrchol pitomosti." Írán zuří kvůli rozhodnutí USA o revolučních gardách

USA udělaly chybu, když zařadily íránské revoluční gardy k teroristickým organizacím. Řekl to dnes v televizním projevu íránský prezident Hasan Rúhání, podle nějž tento krok Íránce sjednotí a ohrozí americké zájmy v regionu. Velitel gard generál Mohammad Alí Džafarí prohlásil, že revoluční gardy v reakci na krok USA posílí své vojenské schopnosti.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Hasan Rúhání, íránský prezident
doporučujeme

Mnozí poslanci přišli v uniformě gardistů na znamení podpory těchto ozbrojených sil. V Íránu je dnes národní den revolučních gard. Předseda parlamentu Alí Larídžání krok USA zhodnotil jako "vrchol pitomosti a neinformovanosti".

Írán reagoval na Trumpovo rozhodnutí označením všech amerických armádních jednotek za teroristické a vládu USA za podporovatele terorismu.

Podle analytiků může rozhodnutí Washingtonu zkomplikovat spolupráci USA s regionálními spojenci. Jedním z nich je Saudská Arábie, která dnes americký krok uvítala. Rijád dlouhodobě viní Írán z vměšování do svých vnitřních záležitostí. "Rozhodnutí USA odráží fakt, že království opakovaně vyzývalo svět k boji proti terorismu podporovanému Íránem," uvedlo v prohlášení ministerstvo zahraničí Saúdské Arábie.

Rúhání prohlásil, že revoluční gardy jsou ochránci Íránu a jejich příslušníci za Íránce umírají. "Tento (americký) omyl Íránce sjednotí a gardy získají v Íránu na popularitě... Amerika využívá v regionu teroristy, zatímco gardisté proti nim bojují od Iráku po Sýrii," poznamenal Rúhání.

Šéf revolučních gard informoval o záměru posílit vojenské schopnosti Íránu. "Tento krok USA je poněkud směšný, jelikož revoluční gardy jsou v srdcích lidí... Revoluční gardy posílí své obranné a útočné schopnosti," komentoval rozhodnutí Washingtonu generál Džafarí.

Íránsko-americké vztahy jsou špatné od loňského května, kdy Trump odstoupil od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu a pak obnovil protiíránské sankce. Teherán pohrozil, že dohodu přestane dodržovat a že svůj jaderný program obnoví. Zatím to neudělal, protože zbylí signatáři se snaží dohodu udržet při životě.

Rúhání dnes na adresu amerických politiků řekl, že "budou-li na Írán vyvíjet tlak, obnoví Íránci výrobu výkonných centrifug IR-8" na obohacování uranu. Írán také hrozí zastavením plavby ropných tankerů Hormuzským průlivem.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výbuch auta s trhavinami v Sýrii zabil 10 lidí, 15 zranil

15.09.2019 22:16 Nejméně deset mrtvých a 15 zraněných si dnes vyžádal výbuch auta naloženého trhavinami v syrském…

Asad podlehl kritice? Zmírní tresty za některé zločiny

15.09.2019 21:00 Syrský prezident Bašár Asad dnes vyhlásil amnestii, která snižuje některé tresty a omilostňuje muže…

Do Turecka dorazila druhá část ruského protiraketového systému

15.09.2019 15:59 Turecké ministerstvo obrany dnes oznámilo, že druhá část dodávky ruského systému protiraketové…

Tálibán zrušil zákaz působení pracovníků Červeného kříže v Afghánistánu

15.09.2019 12:58 Islamistické hnutí Tálibán dnes zrušilo svůj zákaz působení Mezinárodního výboru Červeného kříže …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama