Netanjahu "Bibi" bude mít silnou vládu. Obvinění z korupce ustojí, soudí tisk

Izraelská média dnes označují premiéra Benjamina Netanjahua za vítěze úterních voleb, který bude sestavovat příští vládu. K sečtení zbývají ještě asi tři procenta hlasů, ale na výsledku to zřejmě nic nezmění. Podle listu The Jerusalem Post vznikne kabinet, který ustojí obvinění z korupce, jež by mohl proti Netanjahuovi vznést generální prokurátor Avichaj Mandelblit. Netanjahuova strana Likud a její spojenci dají dohromady 65 ze 120 mandátů a Netanjahu už slíbil, že vládu sestaví rychle.

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

Mandelblit v únoru oznámil, že hodlá premiéra obvinit z korupce a podvodu. Doporučila to policie, která se zabývala třemi kauzami spojenými s premiérem. Obvinění bude předcházet výslech ministerského předsedy. Detaily obvinění prokurátor dosud nezveřejnil, ale podle The Jerusalem Post by se mohly první informace o jeho obsahu objevit už dnes, po volbách.

Očekává se, že k výslechu Mandeblit předvolá Netanjahua v červenci a rozhodnutí o konečném obvinění pak padne za šest měsíců.

To, že v případě obvinění nebudou požadovat, aby Netanjahu odstoupil, před volbami daly jasně najevo strany Likud, ultrakonzervativní strana Šas a blok Jednotný judaismus tóry, Pravicový svaz a Židovský domov, které podle předběžných výsledků dají dohromady 61 křesel. Předpokládá se, že do koalice bude přizvána i strana Kulanu, která získala čtyři až pět křesel, avšak před volbami oznámila, že v případě premiérova obvinění z vlády odejde.

Netanjahu byl premiérem tři roky od roku 1996 a pak souvisle od roku 2009, takže stane-li se jím znovu, překoná v červenci dobu, po niž sloužil v čele vlády zakladatel státu David ben Gurion.

Policie navrhla Netanjahua stíhat ve třech kauzách, v nichž jde o úplatkářství, korupci, podvod a zneužití důvěry. Netanjahu vinu odmítá a tvrdí, že jde o politický hon na něj.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama