Erdogan je vzteky bez sebe, hodlá "dobýt" Istanbul

Ústřední volební komise by měla kvůli nesrovnalostem anulovat výsledek místních voleb v Istanbulu, citoval dnes tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana provládní list Sabah. Muž, který v turecké politice hraje ústřední roli přes 16 let, začínal právě jako starosta tohoto největšího města Turecka. Z nesrovnalostí vyzdvihl zejména dosazený personál u volebních uren. Volby podle neoficiálních výsledků vyhrál kandidát opoziční Lidové republikánské strany (CHP) Ekrem Imamoglu.

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan novinářům na palubě letounu během cesty z Moskvy řekl, že lidé dohlížející na volební urny mají být podle pravidel státní úředníci, což podle něj nebylo ve všech případech splněno.

"Zjistili to naši kolegové a přirozeně to vzbuzuje pochybnosti. Posoudí-li to (ústřední volební komise) upřímně, povede to k anulování voleb," řekl turecký prezident. Místopředseda AKP už v úterý oznámil, že strana o zneplatnění voleb, který se konaly poslední březnovou neděli, požádá.

Erdogan v předvolební kampani místní volby označil za "věc národního přežití" a tvrdil, že "kdo získá Istanbul, získá Turecko". AKP sice celkově zvítězila a se svým spojencem nacionalistickou Stranou národní akce (MHP) ovládla v zemi přes polovinu radnic, prohrála ale mimo jiné v Ankaře, Izmiru a podle dosud zveřejněných výsledků i v Istanbulu, úhrnem tedy ve třech největších městech země.

Vládní strana výsledky v Ankaře a v Istanbulu napadla. Ústřední volební komise, jejímuž soudu se Erdogan hodlá podvolit, už přiřkla radnici v Ankaře kandidátovi opoziční CHP. V Istanbulu AKP žádala přepočítání všech hlasů, čemuž komise nevyhověla, ale přepočítávají se některé okrsky a kontrolují se hlasy původně označené za neplatné.

Revizi lístků, jež byly označeny jako neplatné, označila opozice za bezprecedentní. Deník Ahval poukazuje na další kontroverzní kroky ústřední volební komise pod vedením Sadiho Güvena. Připomíná, že výsledek místních voleb v Ankaře v roce 2014 byl podobně těsný. Vyhrál tehdy kandidát AKP a komise odvolání opoziční CHP odmítla.

V minulosti se komise například dvakrát rozhodla započítat i volební lístky bez razítka příslušné volební komise. To vedle opozice kritizovala také Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Poprvé se k této praktice uchýlila v dubnu 2017, kdy Turci v referendu hlasovali o přechodu k prezidentskému systému. Navrhovaná reforma byla přijata jen těsně, a to v poměru 51,41 ku 48,59 procenta a Erdogan si značně upevnil moc.

Podruhé to bylo během loňských prezidentských a parlamentních voleb. Zatímco ale ve většině země byla pravidla takto rozvolněná, komise tehdy zároveň z bezpečnostních důvodů přemístila volební urny na jihovýchodě země osídleném zejména Kurdy. Prokurdská Lidová demokratická strana (HDP) odhaduje, že přemístění uren se dotklo 270.000 voličů.

Raísímu gratulovali Putin či Erdogan, Izrael ho odsoudil

19.06.2021 21:41 Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k…

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Islámský stát na Sinajském poloostrově unesl nejméně pět Egypťanů

08.06.2021 16:11 Nejméně pět Egypťanů unesli dnes na severu Sinajského poloostrova radikálové z teroristické skupiny…

Vůdce Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu, tvrdí IS

06.06.2021 22:18 Vůdce nigerijské radikální islamistické organizace Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu,…

Související:

Právě se děje