Mělo by se NATO inspirovat na Blízkém východě? Evropa za arabským světem pokulhává

Americký prezident Donald Trump opakovaně kritizuje členské řadu NATO, zvláště pak Německo, že nedávají požadované 2% svého HDP na obranu. Nicméně i severní Amerika dávají poměrně malé výdaje na obranu z hlediska HDP v porovnání se zeměmi Blízkého východu. Ty na obranu vydávají více než 5% svého HDP, zjistila studie think-tanku International Institute for Strategic Studies (IISS).

Eurofighter Royal Saudi Air Force

Sedm z top deseti zemí (a 10 z top 15), které vydávají na obranu nejvíce z hlediska HDP, jsou z Blízkého východu a Severní Afriky. Nejvíce z těchto zemí dává Omán, který na obranu věnuje 11% svého HDP, následovaný Saúdskou Arábií (10,8%) a Afghánistánem (10,1%).

V průměru Blízký východ a Severní Afrika věnuje na obranu více než 5% HDP. To je více než v Severní Americe, která na obranu vydává pod 3%. Rusko a Eurasie vydává na obranu okolo 2,5% HDP. U zbytku regionů – Asie; Evropa; Latinská Amerika; Subsaharská Afrika – výdaje oscilují mezi 1% až 1,4% HDP.

Blízkovýchodní země taktéž vedou, co se týče výdajů na obranu na osobu. Omán je čele světového žebříčku. Minulý rok šlo 2 561 dolarů na obranu na osobu. Na dalším místě je Saúdská Arábie (2 506 dolarů), Izrael (2 200 dolarů) a Kuvajt (2 119 dolarů). Na pátém místě jsou USA (1 954 dolarů).

Nicméně, výdaje na obranu z hlediska HDP nejsou totéž, co množství prostředků dávaných na obranu. USA, které dávají na obranu 3,1% HDP, jsou na prvním místě zemí, které dávají na obranu nejvíce peněz. Z blízkovýchodních zemí se do žebříčku top 10 zemí dostala jen Saúdská Arábie na pátém místě, v případě top 15 zemí se do žebříčku dostal Izrael na čtrnáctém a Írán na patnáctém místě, podle International Institute for Strategic Studies (platí pro rok 2018).

Po USA nejvíce na obranu, co se týče peněz, dává Čína. V žebříčku top 10 zemí jsou další tři asijské země – Indie, Japonsko a Jižní Korea. Stejný počet je i evropských zemí – Rusko, Velká Británie, Francie a Německo. Po Saúdské Arábii dává v termínech HDP nejvíce Rusko (4,3%). Samotná Čína dává v termínech HDP jen 1,9%, z hlediska HDP dává více i Indie (2,5%), podle žebříčku Stockholm International Peace Research Institute (platí pro rok 2017).

Množství výdajů navíc zcela nesouzní s vojenskými schopnostmi. Magazín Forbes upozorňuje, že ačkoliv řada blízkovýchodních zemí má k dispozici nejmodernější vybavení, postrádá schopnosti s ním účinně zacházet. To platí např. o Saúdské Arábii, která navzdory svým masivním výdajům do obrany není schopná zvítězit ve válce v Jemenu.

Podle webu Global Firepower Index, který porovnává vojenské schopnosti 137 zemí, je nejsilnější a nejschopnější vojenskou silou v regionu Egypt, který je na 12 místě globálních vojenských sil celkově. Čtrnácté místo obsadil Írán, šestnácté Izrael. Saúdská Arábie je na 25. místě.

Výdaje na obranu a důraz na armádu v regionu nepřekvapí. V současnosti se zde vedou dvě smrtící války, v Sýrii a Jemenu. Do obou vstupují místní regionální hráči. Válka v Jemenu je bojištěm mezi Saúdskou Arábií a Íránem. V Sýrii je ještě více aktérů – kromě Íránu a částečně Saúdské Arábie se zde angažuje i Izrael či Turecko.

Raísímu gratulovali Putin či Erdogan, Izrael ho odsoudil

19.06.2021 21:41 Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k…

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Islámský stát na Sinajském poloostrově unesl nejméně pět Egypťanů

08.06.2021 16:11 Nejméně pět Egypťanů unesli dnes na severu Sinajského poloostrova radikálové z teroristické skupiny…

Vůdce Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu, tvrdí IS

06.06.2021 22:18 Vůdce nigerijské radikální islamistické organizace Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu,…

Související:

Právě se děje