Ganc přiznal porážku v izraelských volbách, původně se radoval z vítězství

Vůdce izraelské formace Modrá a bílá Benny Ganc dnes uznal porážku centristických a levicových sil v úterních volbách a prohlásil, že rozhodnutí Izraelců respektuje. K centristům se řadí i Modrá a bílá, která získala 35 parlamentních křesel, což je stejný počet jako dosud vládní Likud premiéra Benjamina Netanjahua. Na rozdíl od Likudu ale se spojenci nedá dohromady parlamentní většinu. V souvislosti s tím hlavní představitelé Modré a bílé dnes oznámili, že hodlají s Netanjahuem bojovat z řad opozice.

Benny Ganc

Ganc se ještě v brzkých odpoledních hodinách snažil své stoupence povzbudit, když prohlásil, že "obloha sice vypadá zatažená, ale přes milion občanů" se vyjádřilo pro změnu. Později ale již na tiskové konferenci v Jeruzalémě porážku definitivně uznal. "Respektujeme rozhodnutí lidu," uvedl Ganc podle, kterého Modrá a bílá "založila opravdovou alternativu k Netanjahuovi". Podobně jako Ganc se vyjádřil i muž s číslem dvě na modrobílé kandidátce, někdejší ministr financí Jair Lapid. " Toto kolo jsme nevyhráli. Uděláme ale v opozici Likudu z života peklo," řekl Lapid v televizním prohlášení. Podle zatím stále předběžných výsledků dělí Modrou a bílou od Likudu pouhých 14.000 hlasů.

Ganc původně ohlásil vítězství na základě odhadů výsledků, které mu dávaly před Likudem náskok. V koalici by se mohl opřít o čtyři levicově orientované strany a arabské formace, které dohromady získaly 20 křesel.

V Izraeli se už hovoří o složení příští vlády. Do parlamentu se dostal Pravicový svaz, jemuž předběžné výsledky dávají pět křesel. Jeho představitelé uvedli, že budou v koaličních jednáních požadovat ministerstva školství a spravedlnosti. Náboženské strany Šas a Jednotný judaismus tóry, jež mají dohromady 16 křesel, chtějí do příští vlády s Netanjahuem jít. Naproti tomu bývalí Netanjahuovi koaliční partneři Avigdor Lieberman ze strany Izrael je náš domov a Moše Kahlon ze strany Kulanu vyčkávají na konečné výsledky. Až pak se rozhodnou, zda se připojí k Likudu. Izrael je náš domov má zatím čtyři křesla, Kulanu čtyři nebo pět. Lieberman už vyloučil, že by jeho strana šla do případně koalice, kterou by sestavoval Ganc.

O tom, kdo bude sestavovat příští vládu, rozhodne prezident Reuven Rivlin. Řídit se má tím, který z politických vůdců bude mít mezi stranami největší podporu pro vedení kabinetu. Vybraný politik pak bude mít na sestavení vlády 28 dní s možností 14denního prodloužení.

V úterý přišlo k volebním urnám 67,9 procenta voličů, což je ve srovnání s volbami v roce 2015 méně - tehdy jich volilo 71,8 procenta. Významně nižší byla ve srovnání s rokem 2015 účast v arabských okrscích - letos tam volilo 50,4 procenta voličů, minule 64 procent. Do parlamentu se dostalo i méně žen než naposledy - tentokrát 28, v roce 2015 jich bylo 33.

Strana práce, která bývala v minulosti dominující politickou silou v Izraeli, v úterý zaznamenala nejhorší výsledek za 71 let, když se jí podařilo dostat se do Knesetu s pouhými 4,5 procenta hlasů, které představují šest křesel. Podle izraelských médií strana prožívá šok a její členové už požadují odvolání předsedy Aviho Gabbaje. Další si pak přejí spojit se s levicovou stranou Merec, která získala čtyři mandáty.

Hlavní indexy na telavivské burze v reakci na zprávy o pravděpodobném Netanjahuově vítězství ráno přidávaly asi 0,5 procenta.

Raísímu gratulovali Putin či Erdogan, Izrael ho odsoudil

19.06.2021 21:41 Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k…

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Islámský stát na Sinajském poloostrově unesl nejméně pět Egypťanů

08.06.2021 16:11 Nejméně pět Egypťanů unesli dnes na severu Sinajského poloostrova radikálové z teroristické skupiny…

Vůdce Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu, tvrdí IS

06.06.2021 22:18 Vůdce nigerijské radikální islamistické organizace Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu,…

Související:

Právě se děje