"Zvolili si xenofobní parlament." Palestince rozhořčily výsledky voleb v Izraeli

Izraelci v úterním hlasování zajistili status quo - řekli ne míru a přitakali okupaci. V reakci na výsledky parlamentních voleb v Izraeli to dnes řekl hlavní palestinský mírový vyjednávač Saíb Irikát. Nejvíc parlamentních křesel podle předběžných výsledků obsadí zástupci pravicových a náboženských stran, o něž se i v minulosti opírala dosud vládní strana Likud premiéra Benjamina Netanjahua. I ta byla úspěšná ziskem 35 křesel.

Izrael, ilustrační foto

Poradce palestinského vůdce Mahmúda Abbáse řekl, že volební výsledek vyvolává mezi Palestinci obavy, že se příští izraelská vláda pokusí anektovat části Západního břehu Jordánu. Ahmad Madždalání sdělil, že se Palestinci obrátí na mezinárodní společenství se žádostí o pomoc, aby se tomu zabránilo. Volební výsledek podle něj v Izraeli posílil "tábor krajní pravice" .

Členka výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny Hanan Ašrávíová vyjádřila politování nad tím, že většina Izraelců volila strany odhodlané "udržet status quo útlaku, okupace, anexe a vyvlastňování v Palestině stejně jako stupňování útoků na národní a lidská práva Palestinců". "Zvolili většinově pravicový, xenofobní a protipalestinský parlament", který je bude reprezentovat. Izraelci podle Ašrávíové "prohlubují a rozšiřují apartheid".

Tyto obavy podtrhuje reakce Rady židovských osad v Judeji, Samaří a Gaze (Ješa). Podle ní dobrý výsledek pravice skoncoval s érou palestinského státu. "Dnes ráno můžeme s jistotou říci: Navzdory všem kampaním a manipulaci si izraelský lid zvolil pravici. Vyjádřil věrnost izraelské zemi a vyslovil se ve prospěch izraelské svrchovanosti nad Judeou, Samařím a údolím Jordánu," stojí v prohlášení Ješi. Jeho součástí je také blahopřání Netanjahuovi a slib, že Ješa bude v příštím parlamentu dále "budovat, rozšiřovat a legalizovat izraelské komunity v regionu".

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu vyzval Izrael, aby se po volbách vzdal "silácké rétoriky a populismu". Také on podle agentury AP reagoval na Netanjahuův předvolební slib o anexi židovských osad na Západním břehu Jordánu.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo nedal jasnou odpověď na dotaz demokratického poslance Chrise Van Hollena, zda administrativa jednostrannou anexi osad podpoří. Odkázal na mírový návrh, který chtějí USA po izraelských volbách zveřejnit a který má přispět k řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Pompeo ale neupřesnil, kdy to bude ani zda návrh počítá se vznikem samostatné Palestiny. O tom podle něj musejí rozhodnout Izraelci a Palestinci. "Máme návrhy, které jsou nové a jedinečné a jež Izraelcům a Palestincům pomohou konflikt vyřešit," řekl.

Netanjahuovi začali gratulovat zahraniční politici. Patří k nim český premiér Andrej Babiš i prezident Miloš Zeman. Zeman je rozhodnutím Izraelců potěšen a doufá v další spolupráci i v přestěhování české ambasády do Jeruzaléma. Ministr zahraničí Tomáš Petříček věří, že se brzy podaří sestavit novou izraelskou vládu a že se bude dál rozvíjet partnerství mezi Českem a Izraelem.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz se zmínil o skvělém výkonu při volebním vítězství Netanjahua. "Těším se na spolupráci s vámi v budoucnu ve prospěch lidí v Izraeli a v Rakousku," napsal na twitteru.

Italský ministr vnitra Mattero Salvini napsal: "Dobrá práce, příteli, a objímám izraelský lid." Gratulaci připojil rovněž indický ministerský předseda Naréndra Módí. "Jste drahý přítel Indie a očekávám, že budeme spolupracovat a dovedeme naše partnerství na další úroveň," tweetoval Módí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Islámský stát na Sinajském poloostrově unesl nejméně pět Egypťanů

08.06.2021 16:11 Nejméně pět Egypťanů unesli dnes na severu Sinajského poloostrova radikálové z teroristické skupiny…

Vůdce Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu, tvrdí IS

06.06.2021 22:18 Vůdce nigerijské radikální islamistické organizace Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu,…

Turecko podle Erdogana zabilo jednoho z vůdců kurdské PKK v Iráku

06.06.2021 20:23 Turecké tajné služby podle Ankary při operaci na území Iráku zabily jednoho z čelných představitelů…

Izrael začal s očkováním dětí od 12 let

06.06.2021 11:24 Izrael dnes začal očkovat proti covidu-19 děti od 12 do 15 let. Ministerstvo zdravotnictví podle…

Výbuch miny v Afghánistánu zabil nejméně 11 lidí, včetně dětí

06.06.2021 08:02 Nejméně 11 lidí, včetně dětí, zahynulo v sobotu na severu Afghánistánu, když jejich automobil najel…

Související:

Právě se děje