Nekonečný konflikt, zlověstný kruh. Co čeká Blízký východ?

Uplynulé desetiletí bylo pochmurné pro liberály, kteří podporují existenci demokratického židovského státu a zároveň věří, že Palestinci mají právo na sebeurčení v rámci svého vlastního státu, konstatuje politolog E. J. Doinne v komentáři pro server Washington Post. Profesor z Georgetown University soudí, že úterní volby v Izraeli tuto liberální cestu dále zkomplikovaly, a to z izraelské i americké perspektivy.

Izrael, ilustrační foto
doporučujeme

Rozdělaná izraelská společnost

Vítězství dosavadního premiéra Benjamina Netanjahua nebylo drtivé, ale přesto rozhodné, zdůrazňuje odborník. Dodává, že izraelská společnost je rozdělena na dvě, byť nestejně velké části.

Netanjahuova pravicová strana Likud a začínající strana Kachol lavan získaly prakticky stejný počet hlasů, což jde na vrub především Bennymu Gancovi, bývalému náčelníkovi izraelského generálního štábu, který vede druhé uvedené uskupení, vysvětluje Doinne. Podotýká, že Gancův nástup ovšem proběhl na úkor izraelských liberálních a levicových stran.

Strana práce, která kdysi izraelské politice dominovala, v posledních volbách získala jen 6 za 120 poslaneckých křesel, uvádí profesor. Doplňuje, že levicové hnutí Merec dokonce získalo jen 4 křesla, ačkoliv ještě v roce 1992 obě strany držely hned 56 mandátů.

"V důsledku toho je Netanjahuova vládní koalice, která zahrnuje další pravicové a náboženské strany, zřejmě na cestě k zisku zhruba 65 křesel, což je sotva drtivá většina, ale postačí k tomu, aby ho udržela u moci," pokračuje politolog. Domnívá se, že neúspěch levice je odrazem nálad Izraelců, kteří se vzdali naděje na urovnání s Palestinci.

Izraelští voliči jsou rozdělováni na jestřáby, holubice a bezpečnostní jestřábi, tedy přelétavé voliče, poukazuje Doinne. Vysvětluje, že na rozdíl od klasických jestřábů jsou bezpečnostní jestřábi otevření dohodě s Palestinci, pokud bude v souladu s bezpečnostní Izraele, ale za situace, kdy se taková dohoda jeví jako nemožná, se posouvají doprava.  

To podle experta vytváří zlověstný kruh - pokud palestinští politici nedokážou přijít s dohodou, která by byla po chuti Izraelcům, izraelští voliči ztrácejí víru v možnost jejího uzavření a hledají někoho, kdo může vést nekonečný konflikt. Netanjahu, který je takto vnímán, se tak může stát nejdéle sloužícím izraelským premiérem, deklaruje profesor.

Izraelský posun doprava zároveň vyhrocuje názory na palestinské straně, varuje Doinne. Tvrdí, že Netanjahu veškerými svými kroky činí usmíření méně pravděpodobným a realizace jeho slibu ze závěru kampaně - anexe židovských osad na Západním břehu Jordánu - by definitivně pohřbila řešení na bázi dvou státu, jak přiznal i rabín Rick Jacobs, předseda Unie reformního judaismu ve Spojených státech.

"Toto musí znepokojovat každého, kdo chce demokratický židovský stát a řešení na bázi dvou států," cituje Doinne rabínova slova. Soudí, že z pohledu proizraelských liberálů musely být úterní volby dalším rozčarováním a připomíná Jacobsův názor, že situace se dá přirovnat k chůzi na tenkém laně, jelikož i ti, kteří jsou věrní státu Izrael a jeho základním principům, vidí, že současná izraelská politika je neetická a jde proti těmto principům.

Netanjahu, další v řadě

Debata o Izraeli se vyostří také v již tak fragmentované americké Demokratické straně, očekává politolog. Připomíná, že Ganc spolu s dalšími dvěma bývalými generály v kampani nesliboval uzavření mírové dohody s Palestinci v brzké době a doufal, že se mu na svou stranu podaří přetáhnout většinu bezpečnostních jestřábů, ale ani tak nedokázal získat ty pravo-středové voliče, které potřeboval.   

Volební výsledek opozice byl dále negativně ovlivněn malou účastí izraelských Arabů, kteří jsou frustrováni rozdělením svých politiků a neochotou Gancovy strany ucházet se otevřeně o jejich hlasy, konstatuje profesor. Připomíná, že izraelští Arabové se stali také terčem zastrašovací kampaně, když Netanjahuova strana vyslala své stoupence vybavené kamerami, aby monitorovali volební místnosti v arabských oblastech.  

Komentátor liberálního deníku Haaretz správně vyzdvihl úspěšné budování Netanjahuova obrazu coby politika, který má vřelé vztahy s Donaldem Trumpem, Vladimirem Putinem a dalšími autoritářsky a pragmaticky orientovanými lídry, poukazuje Doinne. Dodává, že pokud jde o Trumpa, Netanjahu může jasně říct, že jeho voliči silně připomínají stoupence současného amerického prezidenta.

Mezi vzdělanými a lépe zajištěnými voliči z Tel Avivu ztrácel Netanjahu na Gance v poměru 2:1, ale svého protivníka doslova převálcoval ve více nábožensky orientovaném Jeruzalémě a městech, které skladbou obyvatel připomínají střed Spojených států, připomíná politolog. Skutečnost, že Netanjahu vyhrál již páté volby, navzdory nedávným obviněním z korupce, přičítá jeho bezohledné a drzé politické vypočítavosti.

Právě korupční obvinění mohou vést k Netanjahuově pádu, jelikož při snaze zajistit si v novém parlamentu imunitu může rozdělit své koaliční partnery i vlastní stranu, domnívá se odborník. Konstatuje, že nyní ale Netanjahu slaví vítězství a je dalším v řadě politiků, kteří posilují či se drží u moci díky rozdělování vlastní země a podněcování pravicového nacionalismu. "To není typ politiky, kterou kdy liberální podporovatelé Izraele očekávali," uzavírá Doinne.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama