Konec globalizace? Svět ovládl nacionalismus, naznačuje známý politolog

Úterní volební vítězství Benjamina Netanjahua má mnoho vysvětlení, která souvisejí se specifickou situací Izraele, například s ekonomickým boomem v zemi, stabilní bezpečností a politickým talentem znovuzvoleného premiéra, konstatuje politolog a komentátor Fareed Zakaria. V komentáři pro server Washington Post vysvětluje, že výsledek voleb je zároveň součástí mnohem širšího fenoménu, v rámci něhož sílí ve světě populistický nacionalismus, na což středové a levicové strany nedokážou odpovědět.

Demonstrace pravicových radikálů

Zapálená snaha nedoceněných

Rétorika populistického nacionalismu klade důraz na nepřátelský vnější svět, přistěhovalce beroucí lidem práci a oslabující bezpečnost země, lhostejnost kosmopolitní městské elity, která z celého procesu profituje, a potřebu silného lídra, který se postaví za národ proti liberálům v jeho středu, nastiňuje Zakaria. Dodává, že tuto argumentaci předkládají v různých obměnách Netanjahu, Vladimir Putin, Recep Tayyip Erdoğan, Nerendra Módí, Viktor Orbán, Jarosław Kaczyński, Jair Bolsonaro, zastánci brexitu a Donald Trump.

Filozof Isaiah Berlin v roce 1972 napsal, že nacionalismus vyjadřuje zapálenou snahu nedoceněných zařadit se mezi přední kultury světa, přičemž za místo zrodu moderního nacionalismu označil Německo, které bylo posedlé hledáním "svého místa pod Sluncem", poukazuje politolog. Varuje, že stejné nálady - mentalitu oběti - lze nalézt v moderní verzi i mezi bohatými a mocnými státy.

"Podívejme se na Putinovo tvrzení, že Rusko je Západem od studené války zatlačováno, čínskou posedlost svým ponížením po opiových válkách, stížnosti izraelské pravice, že svět je vůči Izraeli zaujatý, a Trumpovo neustálé opakování, že všichni cizinci - od Mexičanů přes Číňany po Evropany - tyjí na úkor Spojených států," píše komentátor. Vysvětluje, že uvedení politici slibují nápravu situace a povýšení svých zemí na "pravé" místo ve světě.

Skutečnost, že Trump začal používat pojem nacionalismus odráží podle Zakarii prezidentův souběžný útok na domácí elity mluvící politicky korektním jazykem a podezřelé cizince. "Nemáme užívat toto slovo. Víte, co jsem? Jsme nacionalista, ok? Jsem nacionalista. Nacionalista. Nic špatného. Používejte to slovo," cituje politolog říjnový projev amerického prezidenta. Dodává, že Trump později vysvětlil, že pod tímto pojmem míní lásku k vlasti, která ovšem hraje "druhé housle" a dává veškeré své bohatství jiným, kteří se vůči ní nechovají patřičně.

Netanjahu zase dlouhodobě argumentuje, že Izrael si zaslouží mnohem lepší postavení mezi zeměmi světa, což prezentoval již ve své knize z roku 1993, ve které izraelský nacionalismus charakterizoval jako agresivní a neapologetický, připomíná Zakaria. Konstatuje, že nehledě na enormní nárůst izraelské síly a bezpečnosti v důsledku smíření s historickými nepřáteli, případně jejich úpadku, Netanjahu dále razí argument, že svět stojí proti židovskému státu.

Pochopit náladu doby   

Navzdory pozici obětí, do které se staví většina populistů, je nacionalismus zřejmě nejrozšířenější ideologie v dnešním světě, poukazuje politolog. Pokládá řečnickou otázku, zda snad nějaký americký politik dnes nevystupuje ve prospěch zájmu USA, a proto by se skutečná debata měla točit ohledně dalších hodnot, například svobody a rovnosti, a jejich priority chvílích, kdy stojí proti sobě.

Největší zastánci kapitalismu jako Friedrich Hayek či Milton Friedman vždy upřednostňovali globalizaci a ekonomickou svobodu před nacionalistickým protekcionismem a kontrolou, připomíná Zakaria. Domnívá se, že tito a jim podobní liberálové nebezpečně podcenili sílu syrových, emotivních nacionalistických apelů, protože dlouhá staletí považují nacionalismus za iracionální záležitost, kterou lidé opustí, jakmile zmoudří a svět se propojí.

Již zmíněný Berlin ovšem předpověděl, že nacionalismus bude předvídatelnou reakcí na rozsáhlou globalizaci a situaci přirovnal k ohýbané větvi, která se jednou musí vymrštit zpět, vysvětluje politolog. Konstatuje, že populističtí nacionalisté naopak rozumí přitažlivosti své ideologie.

"Nedávno jsem se zeptal Bolsonarova stoupence, zda ho oslovily především ekonomická opatření (protržní a reformní), nebo kulturní nacionalismus brazilského prezidenta. Stoupenec odpověděl: Nacionalismus je jádro strany, ekonomika je pouze o efektivitě a růstu," pokračuje Zakaria. Domnívá se, že toto stále nepochopili mnozí v USA, především Demokratická strana, která řešení svých problémů spatřuje v ekonomickém posunu doleva.

Demokratický senátor Bernie Sanders například tento týden odhalil svůj nový plán na bezplatné zdravotnictví, který by si žádal navýšit daňové výnosy o 2-3 bilionu dolarů, k čemuž se okamžitě přihlásili další čtyři potenciální demokratičtí kandidáti pro příští prezidentské volby, uvádí politolog. Připomíná, že Trump mezitím tweetuje o údajné snaze demokratů nechat otevřené americké hranice a trvá na tom, že pouze on dokáže USA ochránit a vynucovat dodržování zákona. "Co když Trump chápe současné nálady lépe než Sanders?" ptá se Zakaria.   

Izrael odsoudil zvolení Raísího v Íránu

20.06.2021 12:49 Izraelský premiér Naftali Bennet dnes odsoudil zvolení ultrakonzervativce Ebráhíma Raísího íránským…

Raísímu gratulovali Putin či Erdogan, Izrael ho odsoudil

19.06.2021 21:41 Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k…

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Islámský stát na Sinajském poloostrově unesl nejméně pět Egypťanů

08.06.2021 16:11 Nejméně pět Egypťanů unesli dnes na severu Sinajského poloostrova radikálové z teroristické skupiny…

Související:

Právě se děje