Zlom v případu Begumová? Nevěsta IS nebyla hospodyňka, vynucovala šariu s kalašnikovem v ruce

Džihádistická nevěsta Shamimy Begumové před čtyřmi lety odešla z Británie a v Sýrii se přidala k takzvanému Islámskému státu (IS). Teď se ovšem snaží o návrat do Británie. Právníci se za ni rvou, média ale odhalila informace, které mohou Begumové naprosto zlomit vaz.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Shamima Begum (britská džihádská nevěsta)
doporučujeme

Begumová utekla do Sýrie v 15 letech, aby se připojila k džihádistům bojujícím za ustavení islámského chalífátu. Za ženu si ji vzal o osm let starší islamista Yago Riedijka, který do Sýrie přišel z Nizozemska. Begumová porodila tři děti, všechny ale zemřely. Žena tvrdila, že se nikdy na žádných krutostech páchaných IS nepodílela, ale že byla jen „hospodyňkou.

Podle deníku The Telegraph ovšem školačka z Bethnal Green sloužila v řadách „morální policie“ Islámského státu a také se snažila verbovat další mladé ženy, aby se připojily k džihádistické skupině. „Bylo jí dovoleno nosit pušku Kalašnikov a získala si pověst přísného „vynucovače“ zákonů IS,“ píše deník.

Novinářům se podařilo odhalit, že příběh o tom, jak Begumová pracovala v domácnosti a starala se o manžela, je značně zavádějící. Právě to by mohlo zkomplikovat návrat džihádistické nevěsty do Británie. Dívka sice přišla o občanství, její právníci ale chtějí toto rozhodnutí zvrátit.

Informace o údajné roli Begumové v IS pocházejí ze dvou nezávislých zdrojů, včetně aktivistické skupiny Sound and Picture, jejíž členové žili pod krutovládou džihádistů a sledovali členy IS. Některé další informace byly potvrzeny západními tajnými službami.

Podle Sound and Picture přijela Begumová do Sýrie poté, co v únoru 2015 překročila hranici s Tureckem. Poté byla spolu s dalšími dvěma školačkami převezena do hlavního města IS v Sýrii – do Rakky. Podle aktivistů se o něco později dostala do tábora al-Tala'ia jižně od řeky Eufrat v provincii Rakka, kde zůstala tři měsíce a absolvovala „vojenský a náboženský výcvik“.

Pak se zapojila do jednotky Khansaa, nechvalně známé „policejní“ skupiny tvořené jen ženami. Několik měsíců pracovala ve „vynucovací“ jednotce. „Některé z žen byly velmi drsné a místní obyvatelstvo se jich velmi bálo,“ popisuje aktivista Aghiad al-Kheder, zakladatel skupiny Sound and Picture. Mezi ty obávané patřila údajně i Begumová.

Aktivista tvrdí, že Begumová nosila Kalašnikov a zastávala přísný postoj vůči ženám, o nichž si myslela, že se chovají „neislámským“ způsobem. Jinými slovy byla tvrdá na ty, které se nechovaly podle pravidel IS. Stačilo přitom nosit třeba barevné oblečení. „Členové naší skupiny z Rakka ji dobře znali,“ vysvětluje Kheder. 

Za svou práci podle něj dostávala v přepočtu 15 až 45 tisíc korun měsíčně. Kromě toho, že kontrolovala například vhodné oblečené žen, měla za úkol verbovat pro IS nové dívky. K tomu využívala v online prostoru hned několik přezdívek. „Nevěřte žádné z těch špatných věcí, které slyšíte o Dawla (Státu), jsou falešné. Tady dostaneš všechno, co chceš,“ řekla jedné z dívek. „A my vám můžeme pomoci najít dobrého manžela."

Spojené království a mnoho dalších zemí se zdráhají vzít zpět cizince, kteří se připojili k IS, částečně kvůli obavám, že by bylo obtížné získat důkazy pro úspěšné stíhání jednotlivců za zločiny spáchané v zahraničí.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruští vojáci vstoupili do Rakky, někdejší bašty Islámského státu v Sýrii

09.12.2019 14:30 Ruští vojáci dnes vstoupili do syrské Rakky, která byla de facto hlavním městem samozvaného…

Francie dostala várku podezřelých islamistů. Turecko deportovalo 11 osob

09.12.2019 12:12 Aktualizováno Turecké úřady deportovaly 11 občanů Francie, kteří jsou podezřelí z členství v teroristické…

Rakety kaťuša zasáhly vojenskou základnu v Bagdádu, šest zraněných

09.12.2019 10:01 Šest lidí bylo dnes zraněno, když čtyři rakety typu kaťuša zasáhly vojenskou základnu v blízkosti…

Fatální rána míru na Blízkém východě. Expert mluví o ponížení muslimů

09.12.2019 00:01 NÁZOR - Před dvěma lety americký prezident Donald Trump formálně uznal Jeruzalém jako hlavní město…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama