V Istanbulu roste napětí. Volební komise podruhé nařídila přepočet hlasů

Turecká volební komise dnes v jednom z istanbulských okrsků nařídila druhý přepočet hlasů z komunálních voleb konaných před více než dvěma týdny, které v největším tureckém městě těsně vyhrála opoziční strana. Učinila tak na základě nové žádosti vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, která dosud Istanbul kontrolovala, informovala agentura Reuters. AKP již dříve navrhla zrušení volebních výsledků v celém městě.

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

Opakované napadání výsledků ze strany AKP podle Reuters způsobuje frustraci mezi stoupenci hlavní opoziční Lidové republikánské strany (CHP), jež se podle předběžných výsledků voleb z 31. března stala v Istanbulu překvapivým vítězem. Nespokojenost CHP s počínáním volebních komisařů se přenesla i do ochozů fotbalových stadiónů, kde istanbulské kluby o víkendu odehrály dvě derby utkání.

"Dejte Imamogluovi ihned mandát," skandovali příznivci celků Besiktas a Fenerbahce na tribunách během zápasů s Galatasarayem a momentálním lídrem turecké ligy, týmem Basaksehir Istanbul, jehož fanouškem je údajně i prezident Erdogan. Odkazovali tím na volebního lídra CHP Ekrema Imamoglua, který byl podle nepotvrzených výsledků o 0,2 procentního bodu zvolen příštím starostou Istanbulu, když porazil kandidáta AKP, expremiéra Binali Yildirima.

Druhý přepočet hlasů dnes volební komisaři nařídili v okrsku Maltepe, kde přitom přepočítávání probíhá již bezmála týden. Učinili tak na žádost AKP, která vyslovila námitku vůči posílení přepočítávacího týmu o další pracovníky, kteří měli proces urychlit. V okrsku Büyükçekmece pak AKP navrhla volby zcela anulovat.

Nejvyšší volební komise (YSK) uvedla, že počká na dokončení veškerého přepočítávání, po němž rozhodne o návrhu AKP na anulování hlasování v určitých okrscích. Teprve poté rozhodne o dřívějším návrhu na zrušení výsledků voleb v celém Istanbulu.

V místních volbách, které se konaly poslední březnovou neděli, AKP sice celkově zvítězila a se svým spojencem nacionalistickou Stranou národní akce (MHP) ovládla v zemi přes polovinu radnic, kromě dosud neoficiální prohry v Istanbulu ale utrpěla porážku i v metropoli Ankaře a třetím největším městě Izmiru.

Ztrátu vedení metropole Ankary a Istanbulu někteří považují za velkou porážku vládní strany i jejího lídra, prezidenta Erdogana, který jako starosta Istanbulu v letech 1994 až 1998 začínal ve vysoké politice. AKP a její předchůdkyně držely radnice těchto dvou měst poslední čtvrtstoletí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama