V Izraeli se vedou politické konzultace o budoucím premiérovi

Izraelský prezident Reuven Rivlin dnes zahájil konzultace se zástupci 11 politických stran, které se dostaly ve volbách 9. dubna do parlamentu. Politika, který získá nejvíce nominací na příštího premiéra, pak pověří sestavením vlády. Očekává se, že to bude dosluhující předseda vlády Benjamin Netanjahu, jehož strana Likud získala ve volbách 36 ze 120 mandátů a bude nejsilnější parlamentní frakcí.

Reuven Rivlin
doporučujeme

Rivlin řekl, že jméno politika, kterého pověří sestavením vlády, oznámí ve středu.

Netanjahu chce koalici sestavit s pěti pravicovými a náboženskými stranami, s nimiž je Likud schopen dát dohromady 65 křesel, což je o čtyři více, než měl dosavadní kabinet.

Rivlin se rozhodl konzultace ze své rezidence nechat živě přenášet, což je v Izraeli premiéra. Vybraný politik bude mít na sestavení vlády 28 dní s možností čtrnáctidenního prodloužení.

Druhou nejsilnější formací v parlamentu bude centristická koalice Modrá a bílá bývalého náčelníka generálního štábu armády Bennyho Gance. Zástupci Modré a bílé dali najevo, že nejsou ochotni sestavit vládu národní jednoty s Netanjahuem. Izraelská média spekulovala, že právě takový kabinet bude prosazovat Rivlin.

Straničtí zástupci se v prezidentově rezidenci střídali po celé dopoledne a přicházeli v pořadí určeném volební úspěšností. Po Likudu následovala Modrá a bílá, po ní náboženské strany Šas a Jednotný judaismus tóry a dále arabská koalice Hadaš-Taal. V úterý prezident přijme zástupce Strany práce, strany Izrael je náš domov, Pravicového svazu, Merecu, Kulanu a Baladu.

Modrá a bílá chce za premiéra Gance, jehož zřejmě podpoří i levicové a arabské strany. Strany, které chce do koalice Netanjahu, již daly najevo, že ho podpoří. Jako poslední se ozval vůdce strany Izrael je náš domov Avigdor Lieberman, který byl v minulosti v Netanjahuově vládě. "Země rozhodla a my toto rozhodnutí musíme ctít," řekl Lieberman svým stoupencům. "Zítra (v úterý - pozn. ČTK) u prezidenta doporučíme Benjamina Netanjahua jako kandidáta na sestavení vlády," dodal.

Ministryně kultury Miri Regevová dnes na schůzce se zástupci Likudu poznamenala, že Netanjahu ve volbách zvítězil navzdory tomu, že generální prokurátor Avichaj Mandelblit v únoru oznámil, že ho obviní z korupce a podvodu. Netanjahu tato obvinění odmítl a označil za politicky motivovaná. Jak poznamenala agentura Reuters, v případě, že by byl Netanjahu oficiálně obviněn, nemá ze zákona povinnost odstoupit z funkce.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama