Válka v Libyi pokračuje: čeká Evropu uprchlická vlna z "nové Sýrie"?

Chalífa Haftar zahájil novou ofenzivu Tripolisu. Válečné operace v zemi vzbuzují nejistotu. Libyjský premiér Fayez al-Sarraj varuje před novou uprchlickou vlnou do Evropy. Podle The Guardian by ze země mohly uprchnou statisíce lidí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Demonstrace v Libyi
doporučujeme

Libyjský premiér Fayez al-Sarraj považuje obléhání Tripolisu chálifou Haftarem za zradu libyjského lidu. O nebezpečích pokračujícího konfliktu a následné migrační vlnu informoval premiér italskou rozvědku. 

Haftarovo vojenské tažení podporuje Saúdská Arábie, Egypt a Spojené arabské emiráty. Cílem vojenské kampaně je ustanovit Haftára novým libyjským diktátorem.

"Čelíme válečné agresi, která hrozí rozšířením po celém středomoří a zasáhne svým zhoubným vlivem Itálii a Evropu. Musíme být jednotní a nekompromisní ve snaze zastavit válečnou agresi Haftara, člověka, který zradil Libyi a mezinárodní společenství," řekl libyjský předseda vlády pro italský list Corriere della Sera. 

Podle jeho slov se může dát na útěk kvůli hrozícímu konfliktu až 800 000 ohrožených lidí. Důvodem mají být útoky Haftarových ozbrojených sil na civilní cíle, nemocnice, školy, a na tamější letiště.

"Musíme zabránit devastujícím důsledkům humanitární krize v Libyi. nejenom kvůli možným dopadům na Itálii a Evropskou unii, ale také kvůli samotným lidem žijícím v Libyi," uvedl k situaci italský premiér Giuseppe Conte.

Podle OSN je zcela nemožné predikovat rozsah hrozící migrace. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) bylo následkem poslední Haftarovy ofenzivy zabito 147 lidí a 614 jich bylo zraněno.

Tripolis je v obležení osmým dnem. Podle všeho situace nespěje k rychlému řešení. Podporovatelé chalífy Haftara se domnívají, že by do země mohl přinést stabilitu.  

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Arabské jaro 2.0? Protesty v Egyptě sílí, policie střílela do demonstrantů…

22.09.2019 11:46 V Suezu východně od Káhiry v noci na dnešek pokračovaly zakázané demonstrace proti vládě…

Ruhání varuje: Írán nedopustí, aby někdo narušil jeho hranice

22.09.2019 10:25 Aktualizováno Íránský prezident Hasan Rúhání dnes varoval, že jeho země nedopustí, aby někdo narušil její hranice…

Ruské zbraně nemají šanci? Analytik popsal, co se děje na Blízkém východě

22.09.2019 00:01 NÁZOR - Americké letouny F-35 jsou na zcela jiné úrovni, než je ta, s níž si dokáže poradit ruská…

Islámský stát opět děsí Irák, přihlásil se k pátečnímu atentátu na šíitské…

21.09.2019 21:09 K odpovědnosti za páteční výbuch minibusu poblíž šíitské svatyně v iráckém městě Karbalá se dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama