Válka v Libyi pokračuje: čeká Evropu uprchlická vlna z "nové Sýrie"?

Chalífa Haftar zahájil novou ofenzivu Tripolisu. Válečné operace v zemi vzbuzují nejistotu. Libyjský premiér Fayez al-Sarraj varuje před novou uprchlickou vlnou do Evropy. Podle The Guardian by ze země mohly uprchnou statisíce lidí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Demonstrace v Libyi
doporučujeme

Libyjský premiér Fayez al-Sarraj považuje obléhání Tripolisu chálifou Haftarem za zradu libyjského lidu. O nebezpečích pokračujícího konfliktu a následné migrační vlnu informoval premiér italskou rozvědku. 

Haftarovo vojenské tažení podporuje Saúdská Arábie, Egypt a Spojené arabské emiráty. Cílem vojenské kampaně je ustanovit Haftára novým libyjským diktátorem.

"Čelíme válečné agresi, která hrozí rozšířením po celém středomoří a zasáhne svým zhoubným vlivem Itálii a Evropu. Musíme být jednotní a nekompromisní ve snaze zastavit válečnou agresi Haftara, člověka, který zradil Libyi a mezinárodní společenství," řekl libyjský předseda vlády pro italský list Corriere della Sera. 

Podle jeho slov se může dát na útěk kvůli hrozícímu konfliktu až 800 000 ohrožených lidí. Důvodem mají být útoky Haftarových ozbrojených sil na civilní cíle, nemocnice, školy, a na tamější letiště.

"Musíme zabránit devastujícím důsledkům humanitární krize v Libyi. nejenom kvůli možným dopadům na Itálii a Evropskou unii, ale také kvůli samotným lidem žijícím v Libyi," uvedl k situaci italský premiér Giuseppe Conte.

Podle OSN je zcela nemožné predikovat rozsah hrozící migrace. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) bylo následkem poslední Haftarovy ofenzivy zabito 147 lidí a 614 jich bylo zraněno.

Tripolis je v obležení osmým dnem. Podle všeho situace nespěje k rychlému řešení. Podporovatelé chalífy Haftara se domnívají, že by do země mohl přinést stabilitu.  

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bude v Izraeli Trumptown? Netanjahu chce po prezidentovi USA pojmenovat…

23.04.2019 18:43 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu chce pojmenovat nové městečko na Golanských výšinách po…

Íránský parlament označil armádu USA za teroristickou

23.04.2019 17:05 Íránský parlament dnes schválil zákon, který označuje armádu Spojených států za teroristickou.…

Kati měli plné ruce práce. V Saúdské Arábii popravili 37 teroristů

23.04.2019 15:55 Saúdská Arábie dnes popravila 37 lidí obviněných v souvislosti s terorismem. Podle agentury AFP to…

Arabky chtějí méně dětí. Podporují je to v tom i arabští mužové

23.04.2019 15:34 V evropském prostoru jsou muslimky a obecně ženy z Blízkého východu vnímány jako jakési „továrny na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama